ОБЛІК І АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ



Название:
ОБЛІК І АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. Інтеграційні процеси розвитку економіки України привели до необхідності реформування бухгалтерського обліку, статистики, податкової системи відповідно до міжнародних стандартів. Трансформація обліку за міжнародними принципами збіглася в часі з реформуванням аграрного сектора економіки, поставивши сільськогосподарські підприємства в нові для них умови господарювання. Втративши значну частину державної підтримки, позбувшись планового перерозподілу ресурсів, аграрні підприємства опинилися в середовищі жорсткої конкуренції, в якому мають самостійно обирати шляхи розвитку. В таких умовах господарювання особливо нагальною стає проблема переходу підприємств агропромислового комплексу до реального управління своєю господарською діяльністю при повній самостійності. Основою фінансово-економічного розвитку та стабільності підприємства за наявності конкуренції є збереження фінансової незалежності, яку забезпечує позитивний фінансовий результат діяльності – прибуток.

В аграрних підприємствах на формування фінансових результатів впливає низка організаційно-технологічних особливостей галузі. Вони були частково враховані при розробці національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, зокрема П(С)БО 30 «Біологічні активи», проте більшість з них є об’єктами методологічних досліджень науковців.

Значні відмінності у методиці обліку доходів, витрат, визначення фінансових результатів діяльності та відображення їх у звітності для використання різними групами користувачів спричинені розвитком нормативної та методичної бази за різними напрямами без відповідної узгодженості. Потребують адаптації до специфіки галузі моделі маржинального аналізу та оцінки меж беззбитковості. Тому питання методики бухгалтерського обліку доходів і витрат, визначення фінансових результатів та їх формування й відображення у звітності є досить актуальними, їх досліджують як науковці, так і бухгалтери, аналітики, менеджери.

Проблеми обліку фінансових результатів у сучасних умовах висвітлювались у працях вітчизняних вчених Білухи М.Т., Дем’яненка М.Я., Гайдуцького П.І., Герасимовича А.М., Голова С.Ф., Жука В.М., Кірейцева Г.Г., Коцупатрого М.М., Кужельного М.В., Лінника В.Г., Лавріненко Л.І., Лишиленка О.В., Моссаковського В.Б., Огійчука М.Ф., Пархоменка В.М., Пушкаря М.С., Саблука П.Т., Сопка В.В., Сука Л.К., Ткаченко Н.М., Хомина П.Я., Швеця В.Г. Питаннями аналізу формування фінансових результатів займаються Бутинець Ф.Ф., Ковальчук М.І., Лахтіонова Л.А., Мних Є.В., Нападовська Л. В., Савчук В.К., Чумаченко М.Г. Провідні науковці зробили значний внесок у розвиток обліку, однак низка проблем залишається не вирішеною, оскільки становлення нормативної бази обліку і звітності та теоретичне обґрунтування цих процесів перебуває на стадії формування та розвитку. Внаслідок цього залишаються нез’ясованими певні питання обліку витрат, доходів і фінансових результатів, спостерігається неузгодженість фінансового, управлінського та податкового обліку на рівні аграрних підприємств.

Дискусійність багатьох теоретичних положень, недостатність нормативного, методичного забезпечення процесу обліку та аналізу фінансових результатів діяльності аграрних підприємств і викликана цим складність обліку, недостатній рівень їх дослідження з огляду на сучасні потреби управління обумовили вибір теми дисертаційної роботи, мету, завдання, основні напрями, актуальність дослідження та його загальноекономічне значення.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» як складову частину загальнодержавної програми дослідження за темою «Удосконалення обліку і контролю в галузях агропромислового комплексу» (державний реєстраційний номер 0101U002947).

У межах наукової теми автором виконані дослідження, пов’язані із бухгалтерським обліком та аналізом фінансових результатів діяльності підприємств, а саме: обґрунтовані особливості сучасної системи обліку та аналізу фінансових результатів діяльності і розроблені рекомендації щодо її вдосконалення в аграрних підприємствах України.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретичних, науково-методичних та практичних аспектів чинної системи обліку й аналізу фінансових результатів аграрних підприємств та розробка науково обґрунтованих рекомендацій з удосконалення організації та методики обліку і аналізу фінансових результатів із урахуванням вимог вітчизняних і міжнародних стандартів, а також передового досвіду.

Досягнення поставленої мети визначає зміст досліджень, які зводяться до вирішення таких взаємопов’язаних завдань теоретичного, методичного, організаційного та практичного характеру:

-       дослідити сутність прибутку як економічної категорії, її еволюцію та значення на сучасному етапі розвитку ринкових відносин з метою визначення методологічної бази для дослідження фінансових результатів у аграрних підприємствах;

-       здійснити системний аналіз методологічних і методичних підходів учених та змісту нормативних документів до концепції формування фінансових результатів аграрних підприємств з урахуванням системи особливостей сільськогосподарського виробництва, що дасть можливість окреслити теоретичні напрями дослідження;

-       дослідити еволюцію розвитку методик обліку і аналізу фінансових результатів аграрних підприємств, дати критичну оцінку та визначити шляхи їх удосконалення;

-       з позицій системності обґрунтувати необхідність удосконалення методики та організації аналітичного обліку доходів, витрат і фінансових результатів та їх документального оформлення в аграрних підприємствах для підвищення контрольно-аналітичних функцій обліку;

-       уточнити структуру та зміст регістрів бухгалтерського обліку аграрних підприємств з формування фінансових результатів для підвищення контрольно-аналітичних функцій обліку з метою методологічного обґрунтування взаємозв'язку змісту звітності про фінансові результати з її обліковим забезпеченням;

-       розробити пропозиції щодо вдосконалення відображення в обліку розподілу і використання прибутку з метою посилення інформаційної та контрольної функції фінансового обліку;

-       конкретизувати і розвинути методику аналізу фінансових результатів з урахуванням особливостей сільськогосподарського виробництва та розробити систему показників маржинального аналізу фінансових результатів аграрних підприємств, що дасть змогу кількісно й якісно оцінювати їх діяльність;

-       здійснити апробацію запропонованої методики аналізу з метою вивчення ефективності та доцільності її застосування.

Об’єктом дослідження є процес організації бухгалтерського обліку і аналізу та методика визначення й відображення у звітності фінансових результатів діяльності аграрних підприємств України.

Предметом дослідження є комплекс теоретичних, методологічних і прикладних питань, що пов’язані з обліком фінансових результатів, використанням прибутку та проведенням їх аналізу в аграрних підприємствах.

Методи дослідження. Дисертаційне дослідження проводилось із використанням системи методів, що застосовують при вивченні соціально-економічних процесів і явищ, а саме: теоретичного узагальнення і порівняння (для уточнення сутності поняття «прибуток»), індукції та дедукції (при дослідженні процесу обліку і аналізу фінансових результатів та осмисленні проблеми їх удосконалення), графічний (для наочного відображення результатів дослідження), абстрактно-логічний і причинно-наслідкових зв’язків (при розробці регістрів бухгалтерського обліку, доповнень, змін і уточнень до законодавчих актів та нормативно-правових документів), наукової абстракції та системного аналізу (при розробці системи методики аналізу фінансових результатів аграрних підприємств). Для вдосконалення формування звітних даних та проведення аналізу основних чинників, що впливають на фінансові результати діяльності аграрних підприємств, і виявлення причинно-наслідкового зв'язку були застосовані економіко-математичні методи.

Теоретичною та методологічною основами дисертаційної роботи стали наукові праці провідних вітчизняних і зарубіжних учених-економістів, матеріали науково-практичних конференцій, законодавчі акти, нормативно-правові документи та галузеві методичні рекомендації з питань обліку доходів і витрат, формування чистого прибутку (збитку) аграрних підприємств. Джерелом фактографічної інформації для дослідження є дані обліку та звітності аграрних підприємств Черкаської області, довідково-інформаційні видання, а також власні дослідження.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у теоретико-методологічному обґрунтуванні та розробці рекомендацій, спрямованих на вдосконалення обліку доходів, витрат та аналізу фінансових результатів діяльності аграрних підприємств.

Основні результати дисертаційного дослідження, які становлять його наукову новизну, характеризуються такими теоретичними та практичними положеннями:

вперше:

-     розроблено відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» форму розділу Приміток до річної фінансової звітності «Фінансовий результат за звітний рік від сільськогосподарської діяльності» шляхом узагальнення методичних особливостей визначення фінансових результатів від сільськогосподарської діяльності: від первісного визнання сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів, від реалізації сільськогосподарської продукції і поточних біологічних активів та від зміни справедливої вартості біологічних активів на дату балансу, які оцінені за справедливою вартістю;

-     запропоновано порядок формування наднормативних виробничих витрат, розроблено методику їх обліку на окремому субрахунку 905 «Наднормативні виробничі витрати» і типову кореспонденцію рахунків з рекомендаціями щодо їх аналітичного обліку та форму облікового регістру для їх відображення, які дають можливість удосконалити методику формування собівартості реалізованої продукції у внутрішньогосподар-ському (управлінському) обліку.

удосконалено:

-     порядок формування фінансових результатів аграрних підприємств залежно від видів економічної діяльності, визначених стандартами бухгалтерського обліку, через відкриття до рахунку 79 «Фінансові результати» субрахунку 795 «Фінансовий результат звітного періоду» для достовірного й оперативного формування кінцевих фінансових результатів та взаємоув’язування показників облікових регістрів з формами фінансової й статистичної звітності;

-     облікові регістри журнально-ордерної форми: Журнал-ордер №11 с.-г. та відомості за рахунками (субрахунками) 36, 70, (704, 705), 71, 72, 73, 74, 75, в яких сконцентровано всю інформацію про реалізовану продукцію (товари, роботи, послуги), доходи та витрати, що дало можливість внести уточнення в порядок відображення фінансових результатів у Журналі-ордері № 12 с.-г. та використання їх для аналізу господарської діяльності;

-     порядок відображення в обліку розподілу прибутку і забезпечення виплат за фондами споживання, які запропоновано обліковувати на субрахунку 477 «Забезпечення виплат за фондами споживання», що посилить контроль за використанням прибутку в аграрних підприємствах і сприятиме ефективному використанню фінансових ресурсів.

отримали  подальший розвиток:

-     методика обліку витрат з нестач і втрат від псування матеріальних активів та обліку надзвичайних доходів та витрат, порядок їх відображення в облікових регістрах бухгалтерського обліку і фінансовій звітності та кореспонденція бухгалтерських рахунків з метою забезпечення відповідності економічного й облікового змісту господарських фактів та єдиних правил ведення бухгалтерського обліку;

-     методика проведення аналізу фінансових результатів аграрних підприємств, що передбачає застосування уточненої системи фінансових показників, які дадуть можливість кількісно й якісно визначати залежність між ефективністю сільськогосподарської діяльності та кінцевими результатами господарювання;

-     класифікація показників маржинального аналізу фінансових результатів аграрних підприємств залежно від видів собівартості продукції та уточнення видів маржинального доходу і їхнього складу, які використовують для проведення внутрішньогосподарського (управлінського) аналізу фінансових результатів підприємства.

Практичне значення одержаних результатів полягає у визначенні основних напрямів та у розробці конкретних рекомендацій з удосконалення методики обліку й аналізу доходів та витрат аграрних підприємств, в досягненні можливості застосування розроблених пропозицій бухгалтерськими й економічними службами аграрних підприємств.

Отримані результати в сукупності створюють об’єктивні умови для підвищення ефективності управлінських рішень, а також отримання обґрунтованої облікової та аналітичної інформації для планування й прогнозування фінансових результатів.

Методичні рекомендації з обліку фінансових результатів від надзвичайних подій у реформованих сільськогосподарських підприємствах застосовують у практичній діяльності ТОВ «Красногірське» Золотоніського району Черкаської області (довідка № 59 від 10.04.2007р.). Удосконалені облікові регістри (Журнал – ордер №11 с.-г. та відомості за рахунками (субрахунками) 36, 70, (704, 705), 71, 72, 73, 74, 75 і запропонований дисертантом субрахунок 795 «Фінансовий результат звітного періоду») використовують у СТОВ «Перемога» Золотоніського району Черкаської області (довідка № 127 від 16.04.2007р.). Методичні рекомендації з проведення маржинального аналізу фінансових результатів аграрних підприємств і система показників, які визначені згідно із запропонованою методикою, застосовують у практичній діяльності ТОВ «Кропивна» Золотоніського району Черкаської області (довідка № 79 від 12.04.2007р.).

Методичний посібник для спеціалістів сільського господарства «Організація обліку фінансових результатів та особливості їх аналізу в аграрних підприємствах», затверджений протоколом № 4 від 25.09.2006 р. комітетом Золотоніської районної ради сільськогосподарських товаровиробників, рекомендовано для практичного застосування в економічній роботі та бухгалтерському обліку сільськогосподар-ських підприємств Золотоніського району Черкаської області. Розроблена автором дисертації методика проведення аналізу та аналітичні таблиці для аналізу фінансових результатів сільськогосподарських підприємств використовувалися для складання Пояснювальної записки до річної звітності за 2005 і 2006 рр. сільськогосподарськими підприємствами Золотоніського району Черкаської області (довідка Управління агропромислового розвитку Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області № 122 від 15.03.2007 р.).

Методику обліку фінансових результатів за операціями з майном реформованих аграрних підприємств, обліку надзвичайних доходів і витрат, а також методику проведення аналізу формування фінансових результатів за розробленою структурно-логічною схемою використовують у практичній роботі сільськогосподарські підприємства Черкаської області (довідка Головного управління агропромислового розвитку № 02-12/18 від 27.03.2007 р.).

Результати дисертаційної роботи знайшли застосування у навчально-методичній роботі кафедри обліку, аналізу та аудиту в АПК Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» при викладанні дисциплін «Фінансовий облік» та «Організація і методика економічного аналізу» (довідка від 23.04.2007р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Основні наукові результати, розробки та рекомендації теоретичного, методичного та практичного характеру, що містяться в роботі, виконані автором особисто.

Апробація результатів дисертаційного дослідження. Основні теоретичні й методологічні розробки дисертаційної роботи доповідались автором і дістали схвальну оцінку науковців на: Міжнародній науково-практичній конференції «Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності» (м. Київ, КНЕУ, 19–20 травня 2004 р.); Восьмій міжнародній науково-практичній конференції «Наука і освіта ’2005» (м. Дніпропетровськ, 7–21 лютого 2005р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів та молодих учених «Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення» (м. Київ, КНЕУ, 27‑28 квітня 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Облік і аудит екологічної діяльності в АПВ» (м. Мелітополь, Таврійська державна агротехнічна академія, 13‑15 червня 2005 р.); Науково-методичній конференції «Економіка агробізнесу: суть та процес викладання у вищих навчальних закладах» (м. Київ, КНЕУ, 23‑24 листопада 2005 р.); Міжнародній науковій конференції «Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні» (м. Київ, КНЕУ, 16‑17 березня 2006 р.); Другій міжнародній науково-практичній конференції «Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи» (м. Київ, ННЦ «Інститут аграрної економіки» УААН, 19‑20 жовтня 2006 р.).

Публікації. Основні положення та найважливіші підсумки дисертаційного дослідження опубліковано автором у 17 наукових працях (обсягом 9,85 друк. арк.), написаних одноосібно, з них 8 статей – у наукових фахових виданнях (3,79 друк. арк.), 9 – в інших виданнях та матеріалах конференцій (6,06 друк. арк.).

 сторінок комп’ютерного тексту, робота містить 21 таблицю на 19 сторінках, 16 рисунків на 15 сторінках та 24 додатки на 65 сторінках. Список використаних джерел налічує 209 найменувань.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины