СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ГРОШОВОЇ МАСИ В УКРАЇНІ :



Название:
СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ГРОШОВОЇ МАСИ В УКРАЇНІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Актуальність теми. Важливу роль у досягненні сталого економічного розвитку держави відводиться грошово-кредитній політиці, основною метою якої є забезпечення стабільності національної грошової одиниці. Ефективність грошово-кредитної політики визначається, передусім, збалансованістю попиту і пропозиції на гроші, виваженим контролем динаміки та структури агрегатів грошової маси.

Обсяг та склад грошової маси, яка є одним з основних об’єктів монетарного регулювання, характеризує сучасний перебіг соціально-економічних процесів у країні та впливає на мікро- і макроекономічні процеси в державі: різке її зростання може призвести до збільшення інфляції, скорочення обсягів виробництва, погіршення стану платіжного балансу, зниження рівня зайнятості та доходів населення.

Однією з передумов фінансової стабільності в країні є збалансованість попиту та пропозиції на гроші, тобто відповідність обсягу грошової маси потребам економіки. Статистичне дослідження динаміки та структури грошової маси дає можливість, по-перше, проаналізувати попит та пропозицію на гроші, оцінити їх збалансованість і викрити можливі диспропорції; по-друге, виявити недоліки монетарної політики держави, яку вона застосовує для забезпечення зростання грошової маси з урахуванням динаміки ВВП, ефективності виробництва й зайнятості; по-третє, обґрунтувати управлінські рішення щодо збалансованості попиту і пропозиції грошей з огляду на поведінку суб’єктів господарювання та населення.

Регулювання динаміки та структури грошової маси повинно відбуватися на основі принципу мінімізації впливу негативних чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, що вимагає від науки теоретичної та практичної підтримки прийняття відповідних управлінських рішень. Тому наукове дослідження, присвячене пошуку нових підходів до статистичного аналізу динаміки та структури грошової маси з урахуванням особливостей розвитку економіки України, є важливим і актуальним.

Теоретичним та емпіричним аспектам дослідження сутності грошей, грошової маси та грошово-кредитної політики присвячені численні наукові праці. Зокрема, ці питання розглядали Е. Долан, Дж. Кейнс, К. Кембелл, П. Самуельсон, І. Фішер, М. Фрідмен, Л. Харріс та ін. Сучасні теорії грошей та грошово-кредитної політики знайшли своє відображення у працях видатних радянських та російських вчених: Л. Абалкіна, Є. Жукова, Л. Красавіної, В. Полякова, Ю. Пашкуса, М. Портного, С. Родіонова, В. Сенчагова, В. Усоскіна та ін.

Проблеми державного регулювання грошово-кредитної сфери досліджували такі провідні українські вчені-економісти, як О. Василик, А. Гальчинський, В. Геєць, В. Лагутін, В. Лисицький, І. Лютий, В. Міщенко, А. Мороз, П. Нікіфоров, А. Пересада, М. Пуховкіна, М. Савлук, В. Стельмах, А. Чухно, В. Ющенко та ін.

Методологічні аспекти фінансово-банківської статистики викладені у наукових і навчально-методичних працях С. Герасименка, А. Головача, А. Єріної, В. Захожая, О. Мазуренко, І. Манцурова, В. Михайлова, Н. Камашевої, Н. Ковтун, О. Осауленка, О. Петрика, Л. Рождєственської, А. Сідорової, В. Швеця, А. Шустікова та ін.

Віддаючи належне напрацюванням зарубіжних і вітчизняних економістів щодо грошово-кредитної політики та грошової маси як об’єкта регулювання, потрібно зазначити, що для вітчизняної статистики грошова маса залишається малодослідженим об’єктом. Зокрема, майже відсутні дослідження, де б вирішувалися питання статистичного оцінювання впливу коливань грошової маси на реальний сектор економіки, збалансованості попиту та пропозиції грошей з урахуванням особливостей національної економіки та ін.

Актуальність проблеми та відсутність комплексних досліджень зумовили вибір теми дисертаційної роботи, її логіку та структуру.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом науково-дослідних робіт кафедри статистики ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” в межах розділу 2 “Статистичне оцінювання місця України в системі міжнародної рейтингової оцінки країн за рівнем конкурентоспроможності національних економік” комплексної теми “Методологія статистичного дослідження економічного розвитку та конкурентоспроможності країни в умовах трансформаційної економіки” (№ 0106U004339). Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні системи показників і методів аналізу грошової маси, проведенні критичного аналізу інформаційної бази та розробці пропозицій для її удосконалення, оцінюванні стану й тенденції розвитку попиту та пропозиції на гроші, встановленні рівня збалансованості окремих компонентів грошової маси.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є комплексний статистичний аналіз закономірностей формування та розміщення грошової маси, оцінювання попиту та пропозиції на гроші, визначення рівня і шляхів забезпечення збалансованості окремих компонентів грошової маси в Україні.

Для досягнення цієї мети поставлено та вирішено такі завдання:

-       узагальнити та систематизувати сучасні методологічні підходи до статистичного аналізу динаміки та структури грошової маси;

-       оцінити існуюче інформаційне забезпечення користувачів, включаючи органи державного управління та грошово-кредитного регулювання, статистичними даними щодо функціонування грошово-кредитного ринку, обґрунтувати напрями його вдосконалення для прийняття відповідних управлінських рішень;

-       обґрунтувати систему показників комплексного аналізу обсягу та складу грошової маси з урахуванням сучасних національних і світових тенденцій;

-       здійснити статистичний аналіз динаміки грошової маси й закономірностей формування попиту і пропозиції на гроші за суб’єктами економіки, оцінити рівень монетизації та доларизації економіки;

-       визначити регіональні особливості розподілу грошової маси країни;

-       здійснити індексний аналіз рівня монетизації економіки та швидкості обігу грошової маси.

Об’єктом дослідження є грошова маса в Україні.

Предметом дослідження є теоретичні та методичні аспекти статистичного оцінювання динаміки і структури грошової маси, збалансованості попиту та пропозиції грошей.

Методи дослідження базуються на загальнонаукових засадах і фундаментальних положеннях теорії грошей та статистичної науки. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод пізнання, інші загальнонаукові та статистичні методи і прийоми, використання яких дозволило здійснити комплексне дослідження й вирішити науково-прикладні завдання. Зокрема, це методи узагальнення, порівняння, табличний, графічний, аналізу часових рядів, індексний, факторний, кореляційно-регресійний та інші, використання яких зумовлено метою та завданнями дослідження.

Дисертаційну роботу виконано з використанням пакету прикладних статистичних програм Statistica та системи електронних таблиць MS Excel.

Інформаційною базою дослідження є офіційні дані Державного комітету статистики України та Національного банку України.

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в обґрунтуванні теоретичних положень і комплексному статистичному аналізі закономірностей формування та розміщення грошової маси, оцінюванні збалансованості попиту і пропозиції на гроші, рівня монетизації та доларизації економіки України. Найбільш вагомі наукові результати, які характеризують наукову новизну і особистий внесок автора, такі:

вперше:

обґрунтовано засади інформаційно-аналітичного забезпечення комплексного статистичного аналізу динаміки та структури грошової маси, що дозволило виявити закономірності формування та розміщення грошової маси і оцінити рівень забезпеченості економіки грошима;

здійснено статистичне оцінювання попиту та пропозиції на гроші у взаємозв’язку з тенденціями розвитку національної економіки, що дозволило оцінити рівновагу на ринку грошей, а також вплив монетарної політики на реальний сектор економіки;

удосконалено:

систему статистичних показників аналізу динаміки грошової маси шляхом структурування та розширення її складу, застосування якої дозволило оцінити ефективність функціонування грошово-кредитної системи;

методичні підходи до статистичного оцінювання впливу факторів на рівень монетизації економіки та швидкість обігу грошової маси;

дістали подальшого розвитку:

методика статистичного аналізу пропорційності попиту на кредити та пропозиції депозитів, використання якої розширює спектр вимірювання збалансованості попиту і пропозиції на ринку грошей, відповідності обсягу грошової маси потребам національної економіки, що сприяє підвищенню ефективності діяльності банківської системи та гнучкості грошово-кредитної політики;

методика статистичного оцінювання рівня доларизації економіки, застосування якої в практиці роботи НБУ дозволить розкрити механізм  формування процесу доларизації, поглибити його аналіз та забезпечити на цій основі реалізацію більш ефективної монетарної політики.

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины