МЕТОДИКА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ АНАЛІЗУ КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ



Название:
МЕТОДИКА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ АНАЛІЗУ КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Загальна характеристика роботи

 

Актуальність теми. Максимізація прибутку в умовах ринкових відносин є не тільки головною метою господарської діяльності підприємства, але й основним критерієм її ефективності. Із обсягами прибутку прямо пов’язаний процес капіталізації підприємства, а відтак і зростання його вартості. Особливого значення у цьому контексті набуває проблема нарощування акціонерного капіталу, що зумовлює необхідність комплексної оцінки ефективності його використання. Результативність такої оцінки прямою мірою залежить від процедури аналізу фінансового стану, яка базується не тільки на інтерпретації облікової інформації щодо поточної прибутковості капіталу підприємства, але й має включати інформацію про динамічні можливості фінансового зростання акціонерної вартості підприємств.

Певна річ, обсяг заробленого прибутку впливає на дивідендні доходи акціонерів. Водночас він відкриває можливості подальшого зростання капіталу за рахунок його реінвестування. Втім, за такого підходу акціонери не отримують суттєвої та доречної інформації для визначення цінності акцій на ринку, цінності активів та продукції підприємства. Органічне поєднання методів оцінки приросту вартості акціонерного капіталу і методів оцінки його поточної прибутковості уможливлюється за постійного контролю витрат на залучення й обслуговування капіталу. Управління, яке базується на показниках вартості капіталу займає провідне місце в теорії й практиці менеджменту в західних країнах. З огляду на позитивні сторони, воно потребує визнання й в Україні.

За інформацією, наведеною у фінансовій звітності можливо визначити балансову вартість капіталу акціонерів. Втім справедлива ринкова вартість бізнесу за наведеними даними аналізу не підлягає. Лише формування системи показників операційної діяльності підприємства в контексті руху грошових коштів уможливлює виявлення внутрішніх факторів нарощування вартості акціонерного капіталу та оцінювання перспективи зростання добробуту акціонерів.

Аналіз науково-методичних вітчизняних та зарубіжних публікацій з цих проблем підтверджує різноплановість напрямків досліджень, присвячених окремим аспектам руху капіталу: вивченню капіталу як економічної категорії, процесів його відтворення; аналізу й оцінки капіталу й вартості компаній; ефективності діяльності організацій з погляду зацікавлених осіб - менеджерів, власників, інвесторів, кредиторів, держави.

Так, питання сутності капіталу господарюючих суб'єктів, теоретичні й практичні аспекти формування й руху власного капіталу підприємства висвітлені в роботах зарубіжних вчених - Ю.Брихгема, Л.Гапенскі, Э.Дж.Долана, Д.Линдсея, П. Самуельсона; радянських учених – С.Р.Барнгольц, О.В.Єфімової, В.В.Ковальова, Б.І. Майданчика, А.Д. Шеремета; російських авторів - А.М.Балтієва, И.Е.Берзеня, Ц.Ю.Глаз′єва, А.Я.Лівшиця. Питанням методики економічного аналізу, загалом, та аналізу власного капіталу зокрема присвячені праці вітчизняних вчених: Ф.Ф.Бутинця, В.В.Сопка, С.Ф.Голова, Є.В.Мниха, Н.М.Ткаченко, О.І.Пилипенка, О.О.Канцурова, С.В.Пителя, М.Г.Чумаченка.

Вартість капіталу як критерію ефективності діяльності компаній широко досліджується в працях Р.Х.Герца, А.Г.Грязнової, Э.Кигана, М.Т.Коллера, Т.Коупленда, М.Міллера, Ф.Модильяні, Д.Мурріна, А.Раппопорта, М.Х.Пилипіва, М.А.Федотової, Е.Хелферта, Р.Дж.Екклза. Комплексні системи аналізу ефективності діяльності організацій, моделі управлінського обліку розглядаються закордонними авторами, зокрема Д.Нортоном, Р.Капланом, І.Кобболдом і Дж.Лаурі, X.Норреклітом.

Недивлячись на значний здобуток світової наукової думки щодо розробки аналітичної системи оцінки вартості бізнесу в контексті визначення справедливої вартості акціонерного капіталу, низка питань, пов’язаних з методичним забезпеченням аналізу капіталу акціонерних товариств ще недостатньо розроблена вітчизняними фахівцями. Необхідно запровадити єдиний підхід до інтерпретації бухгалтерської і управлінської інформації з метою прийняття рішень щодо ефективного управління капіталом акціонерних товариств та його справедливої оцінки.

Потреба у комплексному методичному забезпеченні процедури аналізу капіталу вітчизняних акціонерних товариств та недостатній рівень використання сучасного інструментарію економічного аналізу у практиці вітчизняних підприємств обумовили вибір теми та визначили цільове спрямування дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом наукових досліджень кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана за темою „Концепція розвитку обліку, аналізу та аудиту в умовах міжнародної інтеграції” (номер державної реєстрації 0106U004356).

Відповідно до наукової програми автором досліджено питання оцінки вартості акціонерного капіталу та обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення методики аналізу капіталу акціонерних товариств на основі побудови системи управлінської інформації для оцінки справедливої вартості акціонерного капіталу підприємства (розділ 3).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є наукове обґрунтування теоретико-методологічних підходів до оцінки справедливої вартості акціонерного капіталу підприємств на основі комплексного аналізу фінансової звітності і збалансованої системи стратегічних показників, а також розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики комплексного аналізу капіталу акціонерних товариств.

Відповідно до поставленої мети автором визначено такі завдання дослідження:

·        провести порівняльний аналіз класичної та облікової і аналітичної концепцій сутності капіталу підприємства; виявити чинники зростання ринкової вартості акціонерного капіталу;

·        критично оцінити сучасний інструментарій аналітичного дослідження вартості капіталу в обліковій та економічній системах підприємства, уточнити понятійний апарат трактування сутності акціонерного капіталу в аналітичному аспекті;

·        побудувати систему аналітичного дослідження та змістовно окреслити концепцію розв’язання проблеми ефективного управління капіталом підприємства;

·        оцінити бухгалтерську звітність з погляду суттєвості та доречності її інформації в процедурі аналізу справедливої вартості акціонерного капіталу;

·        систематизувати аналітичні показники ефективності діяльності в контексті руху капіталу відповідно до запитів акціонерів, менеджерів, інвесторів;

·        провести коефіцієнтний аналіз капіталу акціонерного товариства та аналіз руху його грошових потоків, зробити висновки щодо впливу на результати комплексного аналізу різних принципових підходів до оцінки справедливої вартості акціонерного капіталу;

·        запропонувати оновлені системи показників для оцінки діяльності підприємств, що характеризують динамічність їх розвитку та відображають цінність капіталу для акціонерів;

·        надати рекомендації щодо визначення справедливої вартості акціонерного капіталу з урахуванням операційного, інвестиційного та фінансового аспектів діяльності підприємства.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины