НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ




  • скачать файл:
Название:
НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Нагальною потребою сучасності є створення ефективного і гнучкого механізму управління економічним розвитком регіону. Одним з елементів такого механізму є стратегія розвитку регіону. Формування стратегії розвитку окремого регіону повинно проводитися в рамках національного процесу стратегічного розвитку держави, враховувати задекларовані національні стратегічні цілі. Для формування стратегії розвитку регіону необхідно мати у наявності об’єктивну інформацію щодо досягнутого ним рівня розвитку. Така інформація повинна повною мірою характеризувати регіональний відтворювальний процес, об’єктивно висвітлювати перебіг економічних процесів у регіоні та відображати їх вплив на довкілля та стан населення, тим самим, демонструючи весь комплекс можливостей і загроз розвитку регіону.

Наявні суперечності в розвитку продуктивних сил, які носять як внутрішньо регіональний, так і міжрегіональний характер, багато в чому обумовлені переважанням однобічного підходу до розвитку регіону, коли основна увага зосереджується тільки на характеристиках виробничої діяльності. Особливо шкідливим       для збалансованого розвитку продуктивних сил в регіоні виявився галузевий підхід, який панував довгі роки. Використання територіального підходу до організації та розвитку продуктивних сил ставить в центр уваги населення регіону, його інтереси.

Проте, перебіг суспільних процесів має певну інерцію. Тенденції розвитку, що склалися, не відповідають викликам сьогодення до продуктивних сил, стану довкілля та рівня життя населення. В зв’язку з цим, важливим науковим завданням стає формування стратегії розвитку регіону, яка матиме за мету подолання негативних тенденцій на основі збалансування всіх складових розвитку регіону – економічної,  соціальної, екологічної. Саме це є запорукою того, що стратегія виявиться дієвою і матиме практичну реалізацію.

Таким чином, актуальність цього дослідження обумовлена необхідністю         вирішення ряду теоретичних і науково-методичних завдань щодо формування стратегії розвитку регіону з урахуванням його економіко-соціо-екологічних         складових.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана відповідно до планів науково-дослідних робіт Інституту економіко-правових досліджень НАН України на 2003-2007 рр. за темами:  “Наукові основи стратегії сталого розвитку великого регіону” (ДР № 0103U000735), автором обґрунтовано роль природно-ресурсного потенціалу у функціонуванні економіки області, підготовлено пропозиції щодо розробки стратегії стійкого розвитку регіону та здійснено аналіз демографічних процесів в Донецькій області; „Методологія економічної діагностики розвитку територій (регіонів)” (ДР № 0105U008666) – у межах якої автором підготовлено пропозиції щодо оцінки окремих складових розвитку регіону.

Мета і задачі дослідження. Метою даного дослідження є розробка теоретичних і науково-методичних положень  щодо формування стратегії розвитку регіону на основі визначення його економіко-соціо-екологічного стану. Для досягнення  мети  в роботі поставлено і послідовно вирішено такі задачі теоретичного, методичного і практичного характеру:

здійснено узагальнення теоретичних підходів до формування стратегії розвитку регіону;

узагальнено методи формування стратегії розвитку регіону;

визначено методичні підходи до оцінки розвитку регіону;  

виконано аналіз розвитку економічної підсистеми регіону;

здійснено аналіз розвитку екологічного стану регіону та оцінку природно-ресурсного потенціалу;

проаналізовано стан розвитку соціальної підсистеми регіону;

проведено розрахунок інтегральної оцінки розвитку регіону;

виконано групування регіонів України для формування основних типів стратегії розвитку;

побудовано „дерево цілей” стратегії розвитку регіону;

сформовано систему забезпечення впровадження і реалізації стратегії розвитку регіону.

Об’єктом дослідження є формування стратегії розвитку регіону.

Предметом дослідження є  методи і способи формування стратегії розвитку регіону.

Методи дослідження. Теоретичну основу дисертаційної роботи склали ключові положення економічної теорії, теорії та практики розміщення продуктивних сил, регіональної економіки, теорії статистики і стратегічного управління, праці вітчизняних і зарубіжних вчених, присвячені дослідженню регіонального відтворювального процесу, визначенню його особливостей за окремими регіонами і формуванню стратегії розвитку регіону, трансформаційних процесів в економіці та державному управлінні.

В процесі дослідження використовувались такі методи: абстрактно-логічний, аналізу і синтезу, системного аналізу – для дослідження закономірностей розвитку регіональних систем, що дозволило розширити і деталізувати знання про об’єкт дослідження; порівняння – для оцінки динаміки і стану основних показників регіонального  розвитку; економіко-статистичні  (побудови  рейтингових  шкал, інтегральної оцінки досягнутого рівня розвитку регіону та кластерного аналізу) – для здійснення поглибленого міжрегіонального порівняльного аналізу економіко-соціо-екологічного розвитку регіонів України; побудови „дерева цілей” – при визначенні цільових настанов стратегії розвитку регіону.

Інформаційна база дослідження включає: Конституцію України, закони України, укази  Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти,  проекти Концепції сталого розвитку України, статистичні матеріали Держкомстату України та Головного управління статистики у Донецькій області.

На визначення наукового підходу до вирішення поставленої задачі вплинули роботи вітчизняних вчених, які займаються дослідженням економічного розвитку регіону та його впливу на соціальні та екологічні процеси, серед яких слід назвати І.К. Бистрякова, П.П. Борщевського, І.М. Вахович, О.О. Веклич, М.І. Долішнього, Б.М. Данилишина, С.І. Дорогунцова, М.І. Дробохода, З.В. Герасимчук, В.С. Кравці-ва, О.Б. Коротич, Є.М. Лібанову, Л.Ц. Масловську, Л.Г. Мельника, Ю.В. Орловську, Н.В. Павліху, В.А. Поповкіна, О.І. Ральчука, В.М. Трегобчука, С.К. Харічкова, А.Г. Шапаря, В.Я. Шевчука та ін. Серед дослідників, які займаються розробкою теорії регіонального розвитку, подоланням проблем депресивних територій, інноваційного розвитку, слід назвати вчених Донецького наукового центру НАН і МОН України Б.І. Адамова, В.Н. Амітана, О.І. Амошу, О.І. Благодарного, В.М. Василенка, В.П. Вишневського, П.В. Гудзя, Ю.Д. Денисова, Б.Т. Кліяненка, В.К. Мамутова, В.В. Максимова, Т.С. Максимову, М.О. Попова, М.Г. Чумаченка, В.В. Фінагина.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)