ЯКІСТЬ ПРАЦІ: ЧИННИКИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА НАПРЯМИ ПОЛІПШЕННЯ



Название:
ЯКІСТЬ ПРАЦІ: ЧИННИКИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА НАПРЯМИ ПОЛІПШЕННЯ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Актуальність теми. В умовах ринкових перетворень в економіці України, які характеризуються посиленням процесів глобалізації, загостренням конкуренції, прискореним зростанням людських потреб, виникає необхідність пошуку нових шляхів підвищення економічної та соціальної ефективності на всіх рівнях. При цьому і ефективність, і конкурентоспроможність залежить, у першу чергу, від здатності задовольняти дедалі зростаючі запити споживачів щодо якості продукції, швидко пристосовуватися до змін умов ринку, створювати та впроваджувати нововведення. Найважливішою ж умовою досягнення вище названих переваг є висока якість праці.

Ринкові перетворення в Україні не будуть успішними, якщо докорінних змін не станеться у соціально-трудовій сфері. Здійснення таких радикальних заходів, як трансформація форм власності, демонополізація економіки, створення ринкової інфраструктури ще не означає автоматичного вирішення кола проблем, пов’язаних із поліпшенням життя в суспільстві. Потрібні рішучі дії, значні зусилля, складна організаційна робота для приведення соціально-трудових відносин у відповідність з макроекономічними перетвореннями. Важливою складовою системи оптимізації удосконалення соціально-трудових відносин на всіх рівнях має бути організаційно-економічний механізм забезпечення високої якості праці. Важливість та необхідність дослідження якості праці, адекватного оцінювання та постійного її поліпшення зумовлені тим, що без цього неможливо вирішити весь комплекс завдань забезпечення соціальної та економічної ефективності на всіх рівнях економіки.

Теоретичні питання багатопланової проблеми підвищення ефективності праці були і залишаються об’єктом наукових досліджень. Класики економічної науки –Р. Кантільйон, К. Маркс, Дж.Ст. Мілль, У. Петті, Д. Рікардо, А. Сміт та ін. ввели у науковий обіг основні економічні поняття, зокрема і категорію «якість праці». Її зміст розвинено представниками основних економічних шкіл. Різні аспекти цієї проблеми досліджують і вчені України та зарубіжжя: С.І. Бандур, Д.П. Богиня, І.К. Бондар, О.С. Власюк, О.О. Герасименко, Б.М. Генкін, О.А. Грішнова, В.М. Данюк, Г.А. Дмитренко, Т.А. Заяць, В.Л. Іноземцев, М.І. Карлін, Є.П. Качан, А.М. Колот, І.С. Кравченко, Г.Т. Куліков, Е.М. Лібанова, Л.С. Лісогор, Н.Д. Лук’янченко, Ю.В. Ніколенко, В.М. Новіков, О.Ф. Новікова, В.В. Онікієнко, І.Л. Петрова, С.І. Пирожков, Н.І. Попов, М.Д. Романюк, А.І. Рофе, П.Т. Саблук, М.В. Семикіна, А.С. Тельнов, В.С. Стешенко, С.В. Тютюннікова, А.А. Чухно, Л.В. Шаульська та ін. Разом з тим, проблеми визначення чинників забезпечення та розробки напрямів поліпшення якості праці ще потребують системного наукового дослідження.

Теоретична та практична значимість вирішення зазначених питань, недостатній рівень їх наукової розробки обумовлюють актуальність обраної теми, логіко-структурну побудову дисертації, її мету, завдання та напрями дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано згідно з планом наукових досліджень кафедри теоретичної і прикладної економіки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, вона є складовою теми «Демографічний та соціальний розвиток Прикарпаття: розробка стратегії, регіональні аспекти реалізації» (номер державної реєстрації 0106U003089). Внесок автора полягає у розробці теоретичних основ формування механізму поліпшення якості праці, обґрунтуванні напрямів її зростання з метою підвищення соціально-економічної ефективності на регіональному рівні.  Дана робота також є складовою теми «Проблеми економічного зростання» (номер державної реєстрації 0103U000463) кафедри економічної теорії Тернопільського державного економічного університету, у рамках якої підготовлено розділ «Якість праці як фактор підвищення її ефективності».

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає у теоретичному обґрунтуванні та розробці практичних рекомендацій щодо напрямів і методів поліпшення якості праці з метою підвищення її ефективності.

Для досягнення поставленої мети було сформульовано та вирішено такі основні завдання дослідження:

·                    провести теоретичний аналіз та визначити сутність категорії «якість праці», дослідити її соціально-економічні форми та взаємозв’язок із суміжними категоріями економіки праці;

·                    проаналізувати еволюцію наукових поглядів представників основних економічних шкіл на роль якості праці як чинника економічного розвитку;

·                    дослідити методичні підходи до оцінки якості праці на різних рівнях;

·                    оцінити динаміку показників, що характеризують якість праці на макро-, мезо- та мікроекономічному рівнях, та чинники, що впливають на неї;

·                    розкрити сутність та визначити основні напрями вдосконалення системи управління якістю праці на макроекономічному рівні;

·                    розробити організаційно-економічний механізм підвищення якості праці на підприємствах України;

·                    визначити роль і значення якості праці як визначального чинника конкурентоспроможності вітчизняної економіки в умовах глобалізації.

Об’єктом дослідження є процеси управління якістю праці на макро-, мезо і мікроекономічному рівнях.

Предметом дослідження є теоретико-методичні та практичні аспекти підвищення якості праці у контексті забезпечення її високої ефективності.

Методи дослідження. Дисертаційне дослідження базується на системному загальнотеоретичному осмисленні досягнень вітчизняних і зарубіжних учених з проблем визначення, оцінювання та поліпшення якості праці як визначального фактора, що формує її ефективність. Для цього поєднано загальнонаукові та специфічні методи дослідження, зокрема методи абстрагування, аналізу і синтезу, індукції і дедукції, історичного аналізу, порівняльного аналізу (при визначенні сутності якості праці, організаційно-економічного механізму підвищення якості праці на підприємствах, системи управління якістю праці на макроекономічному рівні). За допомогою економіко-статистичних методів проведено аналіз стану та динаміки показників, що характеризують якість праці на макро-, мезо- та мікроекономічному рівнях. Методи статистичного аналізу та кваліметричні методи використовувались для розробки методики та розрахунків інтегральних показників якості праці вітчизняних підприємств. Методи експертних оцінок застосовувались при виявленні ступеня впливу на якість праці факторів, що її формують.

Інформаційною базою дослідження є матеріали наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних авторів, які аналізують проблематику забезпечення якості праці, законодавчі та нормативні акти Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, матеріали Державного комітету статистики України, матеріали первинної звітності та анкетування працівників промислових підприємств міста Івано-Франківська.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины