ЦЕНТРАЛЬНІ СТАТИСТИЧНІ КЛАСИФІКАЦІЇ УКРАЇНИ :



Название:
ЦЕНТРАЛЬНІ СТАТИСТИЧНІ КЛАСИФІКАЦІЇ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Ринкові перетворення в українській економіці привели до реформування системи національної статистики. Державна статистика базується на статистичних стандартах, що регламентують процеси збирання, оброблення та подання соціально-економічних даних. Важливим елементом єдиної нормативної бази статистики є класифікації, що дозволяють упорядковувати, зберігати, уніфіковувати статистичну інформацію для комплексного аналізу соціально-економічних явищ та прогнозування розвитку економіки. 

Класифікації є головними засобами статистичної систематизації явищ суспільства та визначають в значній мірі якість зібраної інформації. Періодично виникає необхідність перегляду класифікацій з метою приведення їх у відповідність до змінюваних явищ у суспільстві. Такий перегляд стосується не тільки окремих елементів певної класифікації, але й загальної ієрархічної структури.

Структурні перетворення економіки України, зміни методологічних засад міжнародних центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції вимагають розроблення  нового покоління національних  класифікацій, що гармонізовані з міжнародними та європейськими класифікаціями, а також створення нормативно-методологічної бази для їх розроблення та впровадження.

Питання розроблення та впровадження статистичних класифікацій  знаходить відображення у працях вітчизняних та зарубіжних вчених – Л. Богданової, Е. Брюно, В. Гладкової, В. Головка, В. Карпова, Н. Ланк’яра, Р. Моторіна, О. Осауленка, Н. Парфенцевої, Н. Райнера, А. Ревенка, В. Трейєра та інших.

Дослідження вчених України щодо ефективності наукових розробок у галузі статистичних класифікацій, системи організації впровадження  міжнародних класифікацій у практику роботи національних статистичних служб сприяли вдосконаленню статистичної методології збирання даних, організації обстежень на основі статистичних класифікацій.

Водночас методологічні засади подальшого розвитку статистичних класифікацій України наразі розглядаються в незначній кількості публікацій. Актуальними залишаються проблеми розроблення та впровадження нових національних статистичних класифікацій у статистичну практику. Розвиток національних класифікацій з урахуванням досвіду європейських країн і гармонізованих з відповідними європейськими і міжнародними класифікаціями забезпечує інтеграцію органів державної статистики України в європейську статистику та уможливлює одержання повністю порівнянних даних.

Усі ці проблеми потребують свого дослідження. Таким чином, актуальність і практична значущість цього аспекту розробок зумовили вибір теми дисертаційної роботи та основні напрями дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до планів науково-дослідних робіт Науково-дослідного інституту статистики Держкомстату України (зараз – Науково-технічного комплексу статистичних досліджень). Методологічні та практичні положення дисертації розроблялися відповідно до науково-дослідних тем: “Розробка методологічних положень статистики соціально-економічного розвитку України” (№ державної реєстрації 0197U004013, 0198U007212, 0199U003752, 0103U007401), “Ведення державних класифікаторів” (№ державної реєстрації 0197U004017, 0198U007207, 0101U006450, 0102U005849), “Розроблення номенклатури промислової продукції та Пояснень до неї на базі Державного класифікатора продукції та послуг (ДКПП)” (№ державної реєстрації 0101U006451, 0102U005850), “Перерахунки та формування динамічних рядів основних показників галузей економіки за видами діяльності згідно з державною класифікацією видів економічної діяльності” (№ державної реєстрації 0102U005852), “Розроблення методологічних співставлень класифікації діяльності та продукції” (№ державної реєстрації 0103U007401).

Особистий внесок автора полягає у розробленні методичного забезпечення побудови нових редакцій центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції України на базі оновлених редакцій їхніх міжнародних та європейських аналогів.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розроблення методичного забезпечення побудови нових редакцій центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції України.

Виходячи з мети дослідження, в роботі поставлені та вирішені такі завдання:

·          проаналізувати методологічні засади побудови оновлених редакцій центральних міжнародних та європейських статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції;

·          оцінити сучасний стан центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції України;

·          визначити методологічні принципи побудови та запропонувати нову редакцію Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД);

·          розкрити сутність методологічних змін у побудові запропонованої нової та чинної редакцій Класифікації видів економічної діяльності України;

·          окреслити загальні принципи побудови і запропонувати нову структуру Центральної статистичної класифікації продукції (ЦСКП);

·          здійснити зіставлення методичного забезпечення побудови класифікацій видів економічної діяльності на світовому, європейському та національному рівні;

·          визначити відповідність кодів видів економічної діяльності та продукції за запропонованими новою редакцією КВЕД та новою структурою ЦСКП.

Об’єктом дослідження є центральні міжнародні та європейські класифікації видів економічної діяльності та продукції.

Предметом дослідження є методичне забезпечення побудови центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції  України.

Методи дослідження. Методологічну основу дисертаційної роботи складають загальнотеоретичні методи пізнання: класифікації, статистичне спостереження, групування, діалектичний метод, метод порівняльного аналізу, а також сучасні розробки провідних вітчизняних і зарубіжних вчених у галузі статистичних класифікацій.

Інформаційною базою дисертаційної роботи є закони України, Постанови Кабінету Міністрів України, статистичні класифікації Державного комітету статистики України, міжнародні видання нормативних документів (ООН і ЄС) з питань класифікацій, а також матеріали міжнародних семінарів і конференцій статистиків, опубліковані Європейською статистичною комісією за обраною темою.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертації сформульовано теоретичні та методологічні положення, що можуть слугувати методичним забезпеченням побудови центральних національних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції. Найбільш суттєві результати, що характеризують наукову новизну дисертації та особистий внесок автора, такі:

В дисертації вперше:

·          запропоновано нову редакцію Класифікації видів економічної діяльності, що гармонізована з міжнародною (ISIC Rev. 4) та європейською (NACE Rev. 2) класифікаціями видів економічної діяльності, що зумовлює можливість запровадження в Україні міжнародних статистичних класифікацій;

·          розроблено методичне забезпечення проведення зіставлень видів економічної діяльності при переході від КВЕД (ДК 009:2005) до запропонованої дисертантом нової редакції КВЕД, що забезпечує умови для складання динамічних рядів;

·          побудовано таблиці зіставлення видів діяльності на всіх рівнях угруповання в міжнародній (ISIC Rev. 4), європейській (NACE Rev. 2) та національній запропонованій дисертантом новій редакції КВЕД класифікаціях видів економічної діяльності, що уможливлює проведення порівняння структури економіки України  з аналогічними даними інших країн світу;

·          розроблено нову структуру Центральної статистичної класифікації продукції (ЦСКП) України, що створює умови для побудови Центральної статистичної класифікації продукції (ЦСКП) України, адаптованої до міжнародних класифікацій.

Удосконалено:

·          методичне забезпечення побудови другої редакції КВЕД (ДК 009:2005), що розкриває сутність змін в цій класифікації;

·          порівняльні таблиці структур оновлених та чинних редакцій міжнародних і європейських класифікацій видів економічної діяльності та продукції, що дозволяє визначити концептуальні відмінності між існуючими та оновленими міжнародними класифікаціями;

·          методологічні принципи розподілу сукупності статистичних одиниць за видами економічної діяльності у запропонованій дисертантом новій редакції КВЕД, що уможливлює розподіл підприємств за видами економічної діяльності згідно  з міжнародною методологією.

Дістало подальший розвиток:

·          визначення відповідності кодів видів економічної діяльності та продукції за запропонованими дисертантом новою редакцією КВЕД та новою структурою ЦСКП з метою їх зіставлення, що забезпечує можливість проведення статистичного спостереження за продукцією,  виробленою у відповідних видах діяльності.

Практичне значення одержаних результатів. Отримані наукові результати мають як теоретичне, так і методичне значення для вирішення питань у галузі класифікацій. Практична цінність проведеного дослідження полягає в тому, що висновки й основні положення, викладені в дисертації, доведені до рівня методичного забезпечення та практичних рекомендацій щодо побудови національних нової редакції класифікації видів економічної діяльності та нової структури класифікації продукції, гармонізованих з оновленими редакціями їхніх міжнародних аналогів.

Результати дослідження використані Державним комітетом статистики України при впроваджені у статистичну практику методичного забезпечення проведення зіставлень видів економічної діяльності при переході від КВЕД (ДК 009:2005) до запропонованої дисертантом нової редакції КВЕД (довідка  № 17/1‑5/57а від 12.09.2007 р.).

Запропоноване у дисертаційній роботі методичне забезпечення побудови центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції України використовується при викладанні навчального курсу з дисципліни “Система статистичних класифікацій України” на кафедрі статистики Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України (довідка № 400 від 04.05.2007 р.).

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ ДИССЕРТАЦИИ

Малахова, Татьяна Николаевна Совершенствование механизма экологизации производственной сферы экономики на основе повышения инвестиционной привлекательности: на примере Саратовской области
Зиньковская, Виктория Юрьевна Совершенствование механизмов обеспечения продовольственной безопасности в условиях кризиса
Искандаров Хофиз Хакимович СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ МОТИВАЦИОННОГО МЕХАНИЗМА КАДРОВОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ АГРАРНОГО СЕКТОРА ЭКОНОМИКИ (на материалах Республики Таджикистан)
Зудочкина Татьяна Александровна Совершенствование организационно-экономического механизма функционирования рынка зерна (на примере Саратовской области)
Валеева Сабира Валиулловна Совершенствование организационных форм управления инновационной активностью в сфере рекреации и туризма на региональном уровне