ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ ЗАХИСТУ ІНТЕРЕСІВ СПОЖИВАЧІВ



Название:
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ ЗАХИСТУ ІНТЕРЕСІВ СПОЖИВАЧІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Загальна характеристика роботи

Актуальність теми дослідження. Побудова в Україні соціально-орієнтованої ринкової економіки тісно пов’язана зі створенням гідних умов для проживання населення, захисту прав громадян у всіх сферах життєдіяльності. Реалізація цих стратегічних завдань вимагає ефективної соціально-економічної політики, значне місце в якій займає забезпечення консюмеризму як системи захисту інтересів споживачів, важливого фактору підвищення якості життя населення.

Вплив консюмеризму на соціально-економічні процеси проявляється насамперед у стимулюванні ділової активності: дедалі більше підприємців усвідомлюють, що лідерами на ринку стають ті, що найактивніше задовольняють вимоги споживачів, а перспективи росту має передусім соціально-відповідальний бізнес. Сприяючи забезпеченню споживання населенням якісних благ, консюмеризм впливає на ріст життєвого рівня населення, виступає двигуном соціального розвитку.

Різноманітним аспектам консюмеризму були присвячені праці таких зарубіжних вчених, як Ф. Котлер, П. Друкер, Дж. Хірст, Л. Розенберг, Дж. Гобсон, Ж.-Ж. Ламбен, Ж. Бремонд, А. Желедан та ін. До аналізу механізмів консюмеризму в Україні одними з перших звернулися Мандибура В.О., Язвінська О.М., Герасимова С.В. В їх доробку – теоретичне обґрунтування необхідності його розвитку як важливої складової забезпечення якісних стандартів життєвого рівня населення, загальна якісна оцінка консюмеризму як соціального явища та економічного механізму, дослідження історії його розвитку у різних країнах світу. Проблеми консюмеризму в регіональному розрізі досліджували: Сорока І.В., Коломийцева С.І., Аханенко Л.І., Балабанова Л.В. Питання захисту інтересів споживачів в Україні вивчали також Городецька Т.Н., Слабковська І.Р., Галат Л.М., Кравченко В.М., Кисільова Т.М. та інші.

Попри зростання усвідомлення вчених та практиків щодо необхідності дослідження консюмеризму, коло питань, пов’язаних з цим явищем, у вітчизняній науці розкрито недостатньо. Зокрема, відсутні єдине визначення та єдиний підхід до трактування поняття „консюмеризм”, досі не розроблено методику оцінки консюмеризму. Це відчутно впливає на стан забезпечення захисту інтересів споживачів, негативно позначається на відповідних характеристиках розвитку споживчого ринку України.

В умовах глобалізації економіки та різкої поляризації суспільства постає гостра потреба в науковому осмисленні проблем становлення вітчизняного консюмеризму, формування ціннісних установок у громадян на організацію структур захисту своїх споживчих інтересів. Діяльність таких структур в європейському споживчому просторі є важливим елементом примноження соціального капіталу. Тому дослідження сутності, структури, завдань консюмеризму в Україні та особливостей його прояву на регіональному рівні є актуальним, відповідає запитам теорії і практики регіонального управління.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота пов’язана з тематикою наукових досліджень, що виконувалися в Інституті регіональних досліджень НАН України, а саме: „Регіональні суспільні системи: організаційно-економічний механізм їх формування і розвитку в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки” (№ Д.Р. 0104U005507), „Розроблення проекту Стратегії економічного та соціального розвитку Закарпатської області” (№ Д.Р. 0106U002907). У рамках даних тем розроблено рекомендації щодо розвитку консюмеризму та підвищення рівня захисту інтересів споживачів у регіоні.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретико-методологічне обґрунтування організаційно-економічних основ системи захисту інтересів споживачів та пропозицій щодо вдосконалення регіональної споживчої політики в умовах побудови соціально-орієнтованої ринкової економіки.

Мета дослідження зумовлює розв’язання комплексу таких завдань:

-               поглибити понятійно-термінологічний апарат консюмеризму;

-               визначити вплив консюмеризму на соціально-економічні процеси;

-               проаналізувати зарубіжний досвід ефективної організації консюмеризму в країнах з розвиненою ринковою економікою;

-               розкрити організаційну структуру системи консюмеризму в Україні;

-               здійснити оцінку державної споживчої політики, з’ясувати її вплив на розвиток вітчизняного консюмеризму;

-               проаналізувати основні проблеми розвитку консюмеризму на регіональному рівні та визначити раціональну послідовність їх вирішення;

-               розробити пропозиції щодо вдосконалення регіональної споживчої політики;

-               розробити методичний інструментарій вимірювання розвитку консюмеризму в регіоні.

Об’єкт і предмет дослідження.

Об’єктом дослідження виступає система захисту інтересів споживачів в Україні. Предметом – теоретико-прикладні засади захисту інтересів споживачів, механізми регулювання та методи оцінювання розвитку консюмеризму в регіоні.

Методи дослідження. Методологічною основою дисертаційного дослідження є фундаментальні положення економічної теорії, теорії людського розвитку та інституціональної теорії, соціальної економіки, соціології, теорії систем, концепцій маркетингу, людських потреб, соціальної відповідальності бізнесу.

Для досягнення поставленої мети застосовувались наступні методи: абстрактно-логічний – для обґрунтування поняття консюмеризму; діалектичний метод пізнання – для визначення організаційно-економічних основ захисту інтересів споживачів; системний підхід – для аналізу механізмів формування консюмеризму, напрямів вдосконалення регіональної політики в сфері захисту інтересів споживачів; метод експертних оцінок (логіко-змістовного моделювання проблем) – для виявлення проблем розвитку консюмеризму в регіоні та визначення раціональної послідовності їх вирішення, метод соціологічних опитувань – для дослідження настроїв громадян щодо їхніх споживчих прав та діяльності державних консюмеристських органів у Закарпатській області, метод багатовимірного (кластерного) аналізу – для розрахунку регіонального індексу розвитку консюмеризму в розрізі міст і районів Закарпатської області.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины