МОДЕЛЮВАННЯ СТОХАСТИЧНИХ ПРОЦЕСІВ РОЗВИТКУ ФОНДОВОГО РИНКУ




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ СТОХАСТИЧНИХ ПРОЦЕСІВ РОЗВИТКУ ФОНДОВОГО РИНКУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Відповідно до основних тенденцій світового економічного розвитку, в нинішніх умовах значно посилюється значення розвитку фондового ринку як одного із каталізаторів інституційних змін в функціональних, галузевих і регіональних територіальних сферах, які утворюють єдину економічну систему. Реформування економіки України, зміна механізмів господарювання вимагають ефективних методів дослідження процесів, які відбуваються на фондовому ринку.

На даний час у вітчизняній і світовій науці значний внесок у вивчення вказаних питань зроблений такими вченими як Андерсон Т., Блекман Р., Благун І., Вітлінський В., Врублевська О., Геєць В., Гренджер К., Енгл Р., Зайковський У., Клебанова Т., Колесникова В., Конюховський П., Льовочкін С., Лукаш С., Малютіна Л., Моляков Д., Опарін В., Островська О., Павлюк К., Парзен Е., Романовський М., Саблук М., Тюкі Д., Федосов В, Хатанака М., Хемінг Р., Хенан Е. та ін.

Не дивлячись на прикладені зусилля в даній області фінансових досліджень, аналіз ситуації, яка склалась на цьому сегменті ринку, дозволяє стверджувати, що зроблені кроки в цьому напрямку в певній мірі не дали очікуваних результатів. Такий стан в першу чергу викликаний як неадекватним використанням розроблених раніше методів, так, і не в останню чергу відсутністю, досліджень в області стохастичних процесів фондового ринку, зокрема щодо індексу Першої Фондової Торговельної Системи (ПФТС).

Наявність окреслених проблем, їх теоретичне і практичне значення та відсутність на цей час відповідних розробок і зумовили актуальність теми дисертації, її мету та завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідних робіт Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника і є частиною комплексної теми “Моделювання соціально-економічного розвитку економіко-виробничих структур в ринкових умовах” (ДР 0102U004510) кафедри економічної кібернетики, за якою автором розроблено розділ 3 “Реалізація моделей стохастичних процесів розвитку фондового ринку”.

Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка економіко-математичних моделей для аналізу та прогнозування процесів розвитку фондового ринку. У відповідності до сформульованої мети дослідження були поставлені та розв’язані наступні завдання:

-      визначено місце фондового ринку в системі фінансових інституцій;

-      проаналізовано іноземний досвід функціонування фондових ринків та еволюцію розвитку фондового ринку в Україні;

-      проведено огляд основних підходів до моделювання і прогнозування процесів розвитку фондового ринку;

-      розроблено стохастичні моделі показників динаміки розвитку фондового ринку;

-      розроблено моделі моніторингу динаміки показників фондового ринку;

-      удосконалено моделі та методи дослідження процесів фондового ринку з використанням спектрального аналізу;

-      побудовано моделі виявлення закономірностей формування часових рядів показників фондового ринку;

-      розроблено моделі прогнозування процесів розвитку фондового ринку із застосуванням стохастичних моделей.

Об'єктом дослідження є процеси розвитку фондового ринку України.

Предметом дослідження є економіко-математичні моделі та методи аналізу і прогнозування розвитку фондового ринку.

Методи дослідження. Методологічну та теоретичну основу роботи складають підходи вітчизняних і зарубіжних вчених щодо економіко-математичного моделювання процесів розвитку фондового ринку. У процесі виконання дослідження використовувались такі методи:

системного моделювання – при визначенні напрямів дослідження та розробки моделей функціонування та розвитку фондового ринку; статистичних критеріїв – при розробці моделі моніторингу динаміки показників фондового ринку; спектрального аналізу – при виявленні періодичних залежностей в динаміці фінансових ресурсів; фільтрації даних – при дослідженні періодичних залежностей показників фондового ринку; крос-спектрального аналізу – при виявленні взаємозв’язку між рядами значень показників фондового ринку.

Поставлені завдання вирішувалися із застосуванням комп’ютерних програм аналізу даних StatSoft Statistica 6.0, Microsoft Excel, Statgraphics 2.1, мови програмування прикладного рівня Visual Basic for Applications (VBA), алгоритмічної мови програмування Turbo Pascal.

Інформаційну базу дослідження сформували офіційні статистичні матеріали, законодавчі та нормативні документи, що регламентують діяльність фондового ринку в Україні, науково-аналітичні статті вітчизняних і зарубіжних авторів.

Наукова новизна отриманих результатів. У дисертаційній роботі викладено наукові положення, висновки і рекомендації, які спрямовані на розв’язання конкретного науково-практичного завдання щодо економіко-математичного моделювання процесів розвитку фондового ринку України. Основні результати проведеного дослідження, які мають наукову новизну, розкривають логіку дисертації, а особистий внесок автора  полягає у наступному:

вперше:

розроблено стохастичні моделі показників динаміки розвитку фондового ринку із застосуванням теорії випадкових процесів, які мають універсальний характер відносно різномасштабних часових шкал і, на відміну від існуючих, є більш ефективними для прогнозування очікуваних значень показників і характеристик, що відображають як внутрішні, так і зовнішні умови діяльності фінансових інституцій;

одержали подальший розвиток:

моделі моніторингу динаміки показників фондового ринку, відмінністю яких є використання статистичних критеріїв, які дозволяють виявляти і вивчати кількісні характеристики як “зон стабільності”, так і ділянок, на яких відбуваються “стрибкоподібні” переходи;

моделі прогнозування процесів розвитку фондового ринку з використанням стохастичних моделей, особливість яких полягає у можливості дотримання необхідних співвідношень між величиною прогнозу показників фондового ринку, зокрема індексу ПФТС, і шириною коридору допустимих відхилень;

моделі виявлення і вивчення закономірностей формування часових рядів значень показників фондового ринку, відмінністю яких є використання методів спектрального аналізу, що уможливлює здійснення аналізу періодичних залежностей показників у стохастичній динаміці;

удосконалено:

моделі та методи дослідження процесів, які відбуваються на фондовому ринку з використанням теорії системного моделювання та спектрального аналізу, відмінністю яких є формалізоване врахування законів і гіпотез, що визначають принципи функціонування фінансових інституцій.

Практичне значення отриманих результатів. Отримані результати та розроблені рекомендації являють собою методичну базу для формування прогнозів на фондовому ринку України.

Практичні результати дисертаційної роботи, в першу чергу, рекомендації щодо вдосконалення концептуальних положень проведення моніторингу процесів розвитку фондового ринку, використано в роботі Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (довідка № 983/01/22 від 12.03.2008 року). Методи крос-спектрального аналізу, які розглянуті в дисертації, є одним із інструментів для дослідження залежності між рядами значень фінансових ресурсів, та служать для створення бізнес-планів в Українсько-канадському СП“МБЕРІФ-Бізнес-Центр” (довідка № 214 від 17.01.2008).

Основні теоретичні положення наукового дослідження використані автором в навчальному процесі при викладанні дисциплін “Економетрія”, “Теорія випадкових процесів” та “Імітаційне моделювання” на економічному факультеті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (довідка №04-123 від 12.03.2008 року).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, в якій викладено авторський підхід щодо економіко-математичного моделювання процесів розвитку фондового ринку. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертаційній роботі використано лише ті ідеї та положення, котрі розроблено автором особисто. Внесок у спільні наукові праці наведено у списку опублікованих праць наприкінці дисертації.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційної роботи, висновки та пропозиції апробовані та обговорювались: на IX Міжнародній науково-практичній конференції “Наука та освіта – 2006” (23.01.2006 року, Дніпропетровськ); XV Міжнародній науково-практичній конференції “Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція ” (11.05.2006 року, Чернівці); V Міжнародній науково-теоретичній конференції “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть ” (17.04.2007 року, Тернопіль); XV Міжнародній науковій конференції “Наука і вища освіта” (17.05.2007 року, Запоріжжя).

Публікації. Основні результати роботи опубліковано в 12 наукових працях, серед яких 8 статей – у наукових фахових журналах і 4 публікації – у матеріалах наукових конференцій. Загальний обсяг публікацій – 4 ум.-друк. арк., з яких особисто автору належить 3,7 ум.-друк. арк.

Структура дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, трьох додатків на трьох сторінках, списку використаних джерел зі 140 найменувань на 10 сторінках. Робота викладена на 194 сторінках комп’ютерного тексту, містить 28 таблиць, з них 14 займають 14 повних сторінок, 52 рисунків.

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

          У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано мету та завдання дослідження, розкрито наукову новизну і практичне значення отриманих результатів.

          В першому розділі «Теоретико-методологічні основи моделювання процесів розвитку фондового ринку» визначено місце фондового ринку в системі фінансових інституцій, проаналізовано досвід його функціонування, визначено теоретико – методологічні засади аналізу та моделювання процесу його розвитку, розглянуто основні методи визначення показників і підходи до їх моделювання, а також досліджено генезис економіко– математичних моделей, щодо моделювання та прогнозування процесів розвитку фондового ринку і їх адаптації до нинішніх умов.

          Підтверджено трендовий характер показників розвитку фондового ринку в Україні, а також вказано на те, що більшість досліджень проведених на практиці відносно цієї проблеми зводиться до групи моделей, які використовують технічний аналіз і аналіз капіталізації.

          Розглянуто прогнозування процесів фондового ринку із застосовуванням сплайн – апроксимації, яка дозволяє збільшувати кількість точок в початкових рядах статистичних данних шляхом імітації простих значень, реалізація якої може бути здійсненна за допомогою раціонального сплайна, який має вигляд кусково поліноміальної функції.

          Внаслідок аналізу методик прогнозування процесів розвитку фондового ринку виявлені існуючі фундаментальні залежності в даних процесах, які можна визначити за допомогою методів апроксимації, при цьому вказано як на важливість вибору вузлових точок і апроксимаційних функцій, так і на визначення міри наближення, яка дозволила б запропонувати потрібну точність розрахунків при реалізації відповідних моделей.

          Запропоновано для більш ефективного вирішення цих питань застосувати методи, які побудовані на використанні чисел Фібоначчі, що дозволяють проводити ціново–числовий аналіз, а також передбачити зміну тенденцій в розвитку фондового ринку.

          Доведено ефективність використання спектрального аналізу статистичних показників часового ряду за допомогою тригонометричних рядів та інтегралів Фур'є, які дозволяють виділити найбільш значимі горизонти в структурі тренду.

В другому розділі «Розробка моделей дослідження процесів розвитку фондового ринку» розроблено стохастичні моделі та моделі моніторингу показників динаміки розвитку фондового ринку, удосконалено моделі та методи дослідження процесів фондового ринку з використанням спектрального аналізу.

У дисертації вказано на недостатню розвиненість цього сегменту ринку на не поступову перманентність його розвитку, що в певній мірі спонукають до більш детального аналізу умов його функціонування. Втім, враховуючи різноманітний спектр існуючих методів та підходів щодо реалізації концепції потокового підходу в системі управління рухом фінансових та грошових ресурсів в дисертації обґрунтовано доцільність застосування описових та порівняльних підходів на початкових етапах аналізу перерозподілу фінансових ресурсів, які у подальшому повинні допомогти визначити напрямки більш складних досліджень.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)