РОЗВИТОК ТУРИСТИЧНОГО РИНКУ В ЕКОНОМІЧНІЙ СИСТЕМІ РЕГІОНУ




  • скачать файл:
Название:
РОЗВИТОК ТУРИСТИЧНОГО РИНКУ В ЕКОНОМІЧНІЙ СИСТЕМІ РЕГІОНУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Туристичний бізнес в Україні перебуває на стадії глибокої структурної перебудови, інституційного становлення, формування внутрігалузевих, міжгалузевих та зовнішньоекономічних зв’язків. Повною мірою це відноситься до процесу формування туристичної інфраструктури, відповідного сегмента ринку праці, системи державного регулювання туристичної діяльності.

Становлення в Україні сучасного високоефективного і конкурентоспроможного туристичного комплексу вимагає вирішення низки завдань, зокрема: вдосконалення нормативно-правової бази і системи державного регулювання туристичної діяльності, створення сучасного вітчизняного туристичного ринку, спираючись на розвиток конкуренції, поглиблення спеціалізації і кооперування у роботі туристичних підприємств, забезпечення умов розвитку різних видів внутрішнього і в’їзного туризму, інтеграції України до світового туристичного ринку та розвиток міжнародного співробітництва у галузі туризму.

Проблеми й особливості розвитку туризму, передумови виникнення, принципи функціонування підприємств рекреаційно-туристичного комплексу, класифікація їх форм і видів, організа­ція ді­яль­ності у ринко­вих умовах, ме­то­дологія розробки і реалізації державної та регіо­нальної туристичної політики, світовий до­с­від організації туризму висвітлені у наукових працях таких вітчизняних і зару­біж­них уче­них: В.Азар, П.Бернекер, К.Бо­ри­сов, Дж.Боузн, В.Главацький, Л.Гринів, О.Гулич, Б.Да­ни­­ли­шин, М.Долішній, Є.Бєлєнький, В.Євдокименко, І.Зорін, В.Квартальнов, В.Кифяк, В.Крав­ців, О.Любіцева, В.Мацо­ла, Дж.Май­кенз, А.Мельник, В.Мікловда, Н.Неда­ш­ків­ська, М.Нудель­ман, В.Пав­лов, Г.Па­пі­рян, М.Пітюлич, М.Портер, В.Сенін, С.Харічков, О.Шаблій, І.Школа та інші.

Водночас, висвітлені далеко не всі питання стосовно сучасних теоретико-мето­дичних та прикладних засад активізації діяльності підприємств рекреа­ційно-ту­рис­тич­ного комплексу. Існує потре­ба у поглибле­ному науковому дослід­женні теоре­тичних аспектів формування туристичного продукту, виявлення доцільних щодо розвитку регіонального туристичного ринку маркетингових заходів, визначенні пріори­тетів та окре­с­­ленні шля­хів підвищення ефективності управління комплексним викорис­танням рекреацій­но-туристичного по­тен­ціа­лу регіонів України.

Актуальність дослідження туристичного ринку, характерними рисами якого на сьогодні є стрімкий його розвиток, динамічні зміни туристичного попиту й пропозиції і такою ж мірою – інтернаціоналізації, інтеграції і регіоналізації, визначили тему дисертаційної роботи, зумовили зміст, мету, завдання і структуру досліджень.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота пов’язана з планами науково-дослідних робіт Інституту регіональних досліджень НАН України. Матеріали дисертації використовувались при виконанні бюджетних тем „Організаційно-економічні механізми розвитку ринкової інфраструктури і створення конкурентного середовища” (номер державної реєстрації 0100U002774) – участь автора: досліджено та проведено оцінку діючих організаційно – економічних механізмів розвитку ринкової інфраструктури і створення конкурентного середовища в Україні; „Розвиток ринкової інфраструктури (РІС) в умовах глобалізації і регіоналізації економіки” (номер державної реєстрації 0102U000426) – участь автора: розроблено науково-методичні рекомендації щодо визначення пріоритетних, з огляду на глобалізацію та регіоналізацію, інфраструктурних ланок; „Стратегічні фактори і механізми забезпечення конкурентоспроможності регіону” (номер державної реєстрації 0104U010043) – участь автора: досліджено механізми забезпечення конкурентоспроможності на транскордонних ринках; „Розробка регіональної стратегії формування і підтримки транскордонних кластерів (номер державної реєстрації 0106U013076) – участь автора: обґрунтовано організаційні механізми регіональної стратегії розвитку транскордонних кластерів у сфері туризму.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретико-методичних засад розвитку туристичного ринку регіону та вдосконалення організаційно-економічних механізмів формування регіонального туристичного продукту.

Досягнення поставленої мети обумовило необхідність вирішення таких завдань:

-            визначення місця туризму в економічній системі держави і регіону на основі уточнення суті і змісту відповідного понятійного апарату;

-            окреслення основних рис туристичного ринку та його регіональних особливостей;

-            визначення ролі та функцій маркетингу в дослідженні туристичних ринків;

-            комплексне дослідження в’їзного, виїзного та внутрішнього туризму в регіоні;

-            аналіз та оцінка інфраструктурного забезпечення туристичного ринку регіону;

-            визначення економічних та правових передумов активізації туризму та розробка інструментів підвищення ефективності туризму в регіоні;

-            визначення пріоритетних напрямків розвитку регіонального туристичного ринку.

Об’єкт дослідження: процеси функціонування туристичного ринку в Львівській області.

Предмет дослідження: організаційно-економічні методи і механізми активізації туризму в регіоні.

Методи дослідження. Теоретичну та методологічну ос­но­ву дослідження ста­новлять поло­жен­ня сучас­ної економічної теорії, праці вітчизняних та зарубіжних уче­них з проб­лем ринкової та регіональної еко­номіки, розвитку ту­рис­тичного ринку регіону, його елементів і механізмів управління. У про­цесі дослідження для вирішення поставлених зав­дань використані загальнонаукові методи: маркетингових досліджень (при виявленні притаманних регіону туристичних послуг і шляхів їх виведення на ринок), системно-структурного аналізу (при дослідженні концептуальних засад та систематизації методичних підходів щодо управління розвитком туризму); методи групувального аналізу і статистично-прогнозних підходів, економіко-статистичні методи, порівняння (при аналізі соціально-економічних передумов, можливостей і мотивів розвитку туристичного ринку у Львівській області та ви­значенні пріоритетних напрямків рекреа­ційно-туристичної діяльності).

Інформаційно-нормативною базою дослідження є законодав­чі та нормативно-правові акти України з питань  роз­вит­ку туризму, курортів, готель­ного госпо­дарства; дер­жав­на ста­ти­с­тична звітність, яка ха­рак­те­ризує результати функціону­вання су­б`єк­тів ту­ристич­­ної, санаторно-курорт­ної, відпочинкової діяльності в Ук­ра­їні про­тя­гом 2000-2007 років; вітчизняні і за­рубіжні публікації з питань розвит­ку рекреації й туризму.

Наукова новизна отриманих результатів полягає у наступному:

вперше:

-            розроблено організаційно-економічні та методичні засади використання кластерної моделі для створення регіонального туристичного продукту за видами туризму, що дозволяє оптимізувати процеси досягнення високої конкурентоздатності регіонального туристичного продукту шляхом поєднання концентрації і спеціалізації виробничої діяльності в туристичному секторі економіки регіону;

удосконалено:

-            розуміння сутності сфери туризму, що дозволило розглядати її з двох позицій: сфера туризму у вузькому розумінні, до якої входять галузі що безпосередньо обслуговують туристів та сфера туризму у широкому розумінні, як сукупність галузей обслуговування та матеріального виробництва, орієнтованих на ринок туризму;

-            класифікацію видів туризму за метою подорожі, доповнивши її інформаційно-навчальним видом туризму, що дало можливість виявити особливості та визначити відмінності у підходах до його розвитку;

отримали подальший розвиток:

-            методика використання кластерної моделі як інструменту маркетингу для формування конкурентоспроможного регіонального туристичного продукту, що задає відповідні вимоги та умови до процесів їх формування, а також можливості управління/регулювання цими процесами з боку регіонального менеджменту;

-            методика дослідження стану регіонального туристичного ринку через поєднання статистичних і соціологічних методів дослідження, що дозволяє отримувати більш достовірну інформацію і приймати обґрунтовані рішення з питань  вдосконалення розвитку туризму в регіоні.

Практичне значення одержаних результатів полягає в застосуванні розроблених рекомендацій та окреслених пріоритетних напрямків розвитку туристичного ринку для підвищення ефективності туристичної індустрії регіону. Результати дисертаційного дослідження в частині обґрунтування напрямів покращення стану туристичної інфраструктури та відповідних науково-методичних рекомендацій щодо її розвитку використані Радою по вивченню продуктивних сил України НАН України при розробці Стратегії соціально-економічного розвитку України на 2002-2011 рр. (довідка №25/156-36 від 27.03.2002 р.); Львівською обласною державною адміністрацією при розробці програм розвитку туристичної інфраструктури Львівської області (лист №5/13–1356/1-10 від 19.03.2007); Львівською туристичною фірмою „БАСТ” при визначені пріоритетних напрямків діяльності в планах на 2007 рік (лист №12/05-07 від 15.05.2007); ПП „Базис-М” при розробці туристичного кластеру культурно-пізнавального та екологічного туризму (лист №96/08-06 від 17.08.2006), Тернопільською туристичною фірмою „Оксамит-КЛ” при впроваджені туристичного кластеру культурно-пізнавального та екологічного туризму в Тернопільській області (лист № 34 від 05.04.2007).

Особистий внесок автора. Усі наукові результати, які викладені у дисертації і виносяться на захист, отримані автором одноосібно.

Апробація результатів дослідження. Результати досліджень та основні положення дисертаційної роботи були апробовані на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях і семінарах: Х Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура» (Чернівці, 1999); Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів України» (Донецьк, 2002), Міжнародній  науково-практичній конференції «Вплив маркетингу на підвищення ефективності транскордонного економічного співробітництва з країнами-членами ЄС» (Мукачево, 2007).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 12 наукових праць (у тому числі 10 у наукових фахових виданнях), загальним обсягом 6,82 д.а., з них – 5,42 д.а. особисто автора.

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку із 163 використаних джерел, 8 додатків. Загальний обсяг дисертації становить 204 сторінки комп’ютерного тексту, 41 таблиця, 21 рисунок, 8 додатків на 17 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)