ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ПРОВЕДЕННЯ ЗІСТАВЛЕННЯ ДАНИХ У СТАТИСТИЦІ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ ТОВАРАМИ



title:
ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ПРОВЕДЕННЯ ЗІСТАВЛЕННЯ ДАНИХ У СТАТИСТИЦІ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ ТОВАРАМИ
Тип: synopsis
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Універсальний характер статистики зовнішньої торгівлі, тісно пов’язаний з митними процедурами, перетворив її на інструмент економічного діалогу між країнами, що сприяє прояву готовності до концептуального зближення, а також до спілкування на основі порівняння та зіставлення. Сучасна ситуація стану та розвитку зовнішньої торгівлі є особливо важливою, оскільки саме у теперішній час дуже гостро стоять питання інтегрування України до таких організацій як СОТ, ЄС.

Якщо в перші роки становлення української зовнішньоторговельної статистики велика увага приділялася формуванню інформаційної бази, то на сьогодні, коли зібрано достатній масив даних, на перший план виступають задачі аналізу. Дослідження зовнішньоекономічних зв’язків за допомогою специфічних методів забезпечує достовірність інформації, яка всебічно характеризує стан економічних відносин з державами світу. Ця інформація широко використовується для аналізу діяльності у сфері зовнішньої торгівлі та інших зовнішньоекономічних зв’язків в умовах переходу до ринку, а також для прийняття рішень, спрямованих на подальший їх розвиток.

Серед зарубіжних авторів, які займалися статистико-економічним аналізом зовнішньоекономічної діяльності, її методологічними та практичними аспектами, можна виділити таких фахівців, як Р. Аллен, С. Бакулін, І. Беляєвський, К. Вільямсон, Р. Вос, Е. Герде, Г. Григорук, А. Донда, Д. Дайкер, К. Доугерті, А. Еренберг, Н. Єгоров, І. Єлісеєва, В. Золоєв, Дж. Кендел, Л. Клімова, Т. Костєва, О. Кун, Т. Курашева, П. фон Ліппе, Г. Мальцева, В. Мархонько, М. Медведєва, К. Мікалопулус, М. Новіков, М. Пебро, Ф. Портер, Ю. Романов, П. Рижов, І. Ряузов, Д. Сакс, В. Сімчера, М. Собчик, Дж. Тарр, І. Теслюк, Н. Тетельбаум, Л. Тарлицька, С. Фішер, Р. Р. Френклін, Дж. Форрестер, Л. Хоменко, Ю. Шишков, Р. Штрук, Н. Щедрін. 

Значний вклад в розробку окремих аспектів формування методології статистики зовнішньоекономічної діяльності внесли вітчизняні вчені:                        Н. Парфенцева, В. Михайлов, О. Янковий, О. Кулинич, Р. Кулинич, І. Пузанов,            Т. Пузанова, Т. Гальчинська, Н. Березнюк, Н. Чепурна, В. Шевчук.

Враховуючи те, що аналіз, прогнозування та прийняття раціональних рішень у сфері зовнішньої торгівлі можливі лише за умови достовірності та репрезентативності статистичних даних, доцільно приділити особливу увагу якості та достовірності даних. У міжнародній статистичній практиці одним із засобів перевірки достовірності даних та підвищення якості статистичної інформації зовнішньої торгівлі є зіставлення даних торговельних країн-партнерів методом “дзеркальної статистики”.

Необхідно також звернути увагу на те, що питанням “дзеркальної статистики” приділяється пильна увага урядом країни та керівництвом Держкомстату України. На політичному рівні процедура проведення зіставлення забезпечує однакове розуміння фактів та завдяки цьому сприяє процесу двосторонніх економічних переговорів і розвитку міжнародного співробітництва.

“Дзеркальна статистика” є порівняно новим науковим напрямом економічної науки та одним з пріоритетних напрямів розвитку статистики зовнішньої торгівлі. Недостатнє висвітлення як теоретичних, так і прикладних аспектів проведення зіставлення даних торговельних країн-партнерів у вітчизняній науці, відсутність фундаментальних досліджень цього питання зумовили вибір теми та актуальність проведеного в дисертації дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційної роботи виконана згідно плану науково-дослідних робіт кафедри статистики Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України як складова частина комплексної наукової теми “Розробка методологічних засад статистичного дослідження соціально-економічного розвитку регіонів України” (номер державної реєстрації 0104U007182).

Наукові здобутки, що містяться в дисертації, знайшли відображення також у науково-практичних розробках у рамках реалізації заходів Стратегії розвитку державної статистики на період до 2008 року за напрямом “Удосконалення процедур збирання, обробки та поширення статистичної інформації”. Особиста участь автора полягає в удосконаленні методологічних аспектів статистики зовнішньої торгівлі товарами України та організаційно-методичних підходів до проведення порівняльного аналізу країн-партнерів.

Мета та завдання дослідження. Мета дослідження полягає в розвитку теоретичних та обґрунтуванні методичних положень щодо проведення зіставлення статистичних даних взаємної торгівлі країн-партнерів за обсягами зовнішньої торгівлі товарами та виявленні шляхів удосконалення статистичного аналізу зіставлення даних, що направлено на підвищення достовірності даних.

Досягнення цієї мети визначає основні завдання дослідження теоретичного, методичного та практичного характеру:

·        вивчення сучасного методологічного базису статистики зовнішньої торгівлі товарами;

·        виявлення місця та дослідження особливостей “дзеркальної статистики” у статистичних спостереженнях;

·        дослідження причин виникнення розбіжностей у статистичних даних;

·        обґрунтування перспективності та дієвості методу “дзеркальної статистики”;

·        вивчення існуючих рекомендацій міжнародних організацій щодо проведення “дзеркальних”  зіставлень;

·        аналіз існуючого інструментарію проведення зіставлення методом “дзеркальної статистики”;

·        удосконалення методики проведення зіставлення методом “дзеркальної статистики”;

·        проведення горизонтального та вертикального аналізів розбіжностей у статистичних даних України та її основних торговельних партнерів країн –членів ЄС;

·        проведення повномасштабного зіставлення даних взаємної торгівлі України та Норвегії методом “дзеркальної статистики”.

Об’єктом дослідження є головна сфера зовнішньоекономічної діяльності – зовнішня торгівля товарами.

Предметом дослідження є теоретико-методичні підходи до проведення зіставлення даних методом “дзеркальної статистики”.

Методи дослідження. Основою дослідження є теоретичні та емпіричні методи наукового пізнання, також використано широкий комплекс економіко-статистичних методів: аналізу, динаміки, класифікації, групування, абсолютних, відносних та середніх величин. Для компактного та наочного зображення застосовано табличний та графічний методи. Дисертаційну роботу виконано з використанням сучасного програмного забезпечення Excel та Access.

Інформаційною базою дисертаційної роботи є офіційні видання Держкомстату України, Держмитслужби України, відповідних іноземних національних статистичних служб, інформація бази даних ООН Comtrade та бази даних Євростату Comext. Крім того, були використані матеріали періодичних видань, національні законодавчі та нормативні акти, що регламентують зовнішньоекономічну діяльність, робочі документи міжнародних статистичних організацій і результати проведених автором наукових досліджень.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины