ІНСТИТУЦІОНАЛЬНІ ФАКТОРИ РОЗВИТКУ І ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ ПІДПРИЄМНИЦТВА В РЕГІОНІ




  • скачать файл:
title:
ІНСТИТУЦІОНАЛЬНІ ФАКТОРИ РОЗВИТКУ І ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ ПІДПРИЄМНИЦТВА В РЕГІОНІ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми дослідження. Динамічні процеси, що відбуваються у європейській та світовій економіці на початку ХХІ століття, характеризуються достатньо потужними впливами на національні та регіональні соціально-економічні системи. У розвинених країнах вже створені й успішно функціонують різноманітні (за організаційно-правовою формою, видами економічної діяльності, джерелами фінансування) структури, що сприяють розвитку малого і середнього бізнесу, який є потужною рушійною силою ринкової економіки. Створення і робота таких організацій зумовлена об’єктивними розбіжностями у можливостях малих фірм порівняно з великими корпораціями.

В Україні найбільш оптимістичним показником у розвитку малого і середнього бізнесу є щорічне зростання кількості платників податків у цій сфері. Якість же здійснення самого бізнесу, обґрунтування і прийняття економічних рішень, доступ його представників до фінансових, інформаційних та інших видів ресурсів залишаються вкрай обмеженими. Такий стан речей, на нашу думку, зумовлюється низкою об’єктивних і суб’єктивних чинників.

Комплексному теоретично-практичному дослідженню питань інституціональних факторів розвитку і функціонування системи підприємництва в умовах ринкової трансформації присвятили свої праці українські вчені – З. С. Варналій, С. М. Злупко, Д. В. Клиновий, В. М. Колот, І. М. Комарницький, О. Б. Крутик В. П. Мельничук, Б.М.Мізюк, С. В. Мочерний, В. Ф. Онищенко, С. Ф. Покропивний, С. І. Соколенко, О. В. Стефанишин, О. А. Устенко,  С. І. Чеботар, Л. А. Швайка та ін. Розробки наукових основ становлення спектру фінансових послуг та інших елементів інфраструктури підприємництва на регіональному та галузевому рівні знайшли висвітлення в публікаціях вітчизняних науковців-дослідників, зокрема М. М. Александрова, О. В. Васюренко, Г. Г. Кірейцева, С. О. Маслова. Дослідження питань регіональної економіки відображено у працях М. І. Долішнього, С. І. Дорогунцова, М. А. Козоріз, В. С. Кравціва, М. А. Лендєла, А. Г. Мазура, В. П. Мікловди, Я. Б. Олійника, М. І. Пітюлича,  Д. М. Стеченка та ін. Проблемам державного управління присвячені роботи Дж. Браднея, Дж. Джонсона, Н. Нижник, О. Оболенського, Г. Райта, Г. Рейні, Дж. Фредеріксона, В. В. Цвєткова й інших.

Разом з тим, незважаючи на значний науковий доробок з цих питань, дослідженнями не охоплений весь спектр факторів розвитку і функціонування системи підприємництва в Україні та її регіонах. Це, передусім, стосується соціального партнерства в контексті програм підтримки малого і середнього бізнесу в їх узгодженні із соціально-економічним розвитком регіону, застосуванням  кластерного підходу до управління.

Удосконалення організаційно-економічного механізму та інституціональних факторів функціонування системи підприємництва в регіоні, а також  перспективних напрямів розвитку пріоритетних видів підприємництва області, в тому числі регіональної програми розвитку туризму та селективного підходу до проектів і постійне їх оновлення сприятиме конкуренції між окремими проектами за включення до такої програми і забезпечить відповідний рівень її ефективності в цілому.

Важливість наукової проблеми, недостатність її розробки та складність завдань щодо удосконалення державної і регіональної підтримки малого і середнього бізнесу в умовах внутрішньорегіональних особливостей розвитку і функціонування підприємництва в регіоні є підставою проведення дисертаційного дослідження відповідно до розробленої теми.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами.  Тема дисертаційної роботи є складовою частиною науково-дослідних робіт ДВНЗ  „Ужгородський національний університет” „Структурна політика і регіональні пріоритети розвитку Закарпатської області в умовах економічної трансформації” (державний реєстраційний номер 0105U004082).

У ході виконання дослідження автором розроблено рекомендації щодо  вдосконалення системи підтримки малого і середнього бізнесу в регіоні.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є обґрунтування науково-теоретичних основ і засад розвитку й функціонування підприємництва, а також розробка практичних рекомендацій з удосконалення системи підтримки малого і середнього бізнесу  у регіоні. Для досягнення поставленої мети окреслені конкретні завдання:

-    обґрунтувати теоретико-методичні засади інституціональних факторів розвитку і функціонування підприємництва в регіоні;

-    визначити роль і місце підприємництва в економічному та соціальному розвитку регіону;

-    вивчити міжнародний досвід діяльності інституцій з підтримки підприємництва та можливості його використання в Україні;

-    узагальнити нормативно-правові аспекти розвитку підприємництва та дослідити особливості його фінансової підтримки на регіональному рівні;

-    проаналізувати економічну і соціальну ефективність реалізації регіональних програм розвитку та підтримки підприємництва;

-    узагальнити зарубіжний досвід соціального партнерства в підприємницькій діяльності та його становлення в регіоні;

-    обґрунтувати шляхи удосконалення регіональної моделі підтримки малого і середнього бізнесу;

-    розробити перспективні напрями розвитку пріоритетних видів підприємництва регіону.

Об‘єктом дослідження є процеси розвитку і функціонування підприємництва в регіоні під впливом інституціональних факторів.

Предметом дослідження є теоретико-методичні та практичні аспекти управління та регулювання розвитку і функціонування підприємництва регіону в умовах ринкових трансформацій в Тернопільській області.

Методи дослідження. Теоретичною основою дослідження є положення сучасної економічної теорії з проблем інституціональних факторів розвитку і функціонування підприємництва регіону в контексті трансформаційних перетворень. У роботі використано наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів, які вивчають соціальне партнерство у розвитку підприємництва та перспективні напрямки його розвитку за пріоритетними видами діяльності; законодавчі та нормативні акти Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України; статистична та звітна інформація, яка характеризує нормативно-правове забезпечення, фінансову підтримку підприємницької діяльності в регіоні, матеріали науково-дослідних робіт Ужгородського національного університету, результати власних досліджень автора.

У процесі наукового дослідження використовувалася сукупність методів, серед яких найважливішими є: монографічний – при вивченні об’єктивного характеру трансформацій становлення і розвитку підприємництва як основи економічного і соціального розвитку господарського комплексу регіону; системно-структурного підходу – при дослідженні соціально-економічних передумов та внутрішньо регіональних особливостей функціонування підприємницьких структур; статистико-економічного аналізу – при обґрунтуванні проблем фінансової підтримки та економічної і соціальної ефективності реалізації регіональних програм і проектів; порівняльного аналізу – при визначенні підприємницької інфраструктури регіону, капітальних інвестицій та шляхів удосконалення регулювання міграційних процесів; економіко-математичного моделювання – при розробці кореляційного зв’язку між показниками витрат на розвиток підприємництва та кількістю діючих суб’єктів, виручкою і чисельністю зайнятих у системі малого підприємництва регіону, а також при розробці прогнозного сценарію стосовно індикаторів стратегічного розвитку підприємництва області на перспективу.

Наукова новизна одержаних результатів дисертаційної роботи полягає у поглибленні теоретико-методичних основ інституціональних факторів розвитку підприємництва в умовах ринкових трансформацій. Основні результати, які визначають наукову новизну та виносяться на захист, полягають у наступному:                                                                                                                                                                                                                                                

     вперше:

·        запропоновано модель функціонування спеціалізованої організації –  регіонального фонду підтримки підприємництва на партнерських засадах засновництва, контролю з використання фінансових ресурсів, комплексної допомоги підприємцям, за напрямами діяльності у співпраці органів місцевого самоврядування, бізнесу та міжнародних фінансових органів;

         удосконалено:

·       застосування кореляційного аналізу для виявлення стохастичних зв’язків у розвитку підприємництва в регіоні в залежності між показниками витрат на розвиток підприємництва та кількістю діючих суб’єктів, виручкою і чисельністю зайнятих у системі малого бізнесу на внутрішньо регіональному рівні;

·       структуру спеціалізованого фонду з підтримки підприємництва за рахунок введення нових відділів: регіонального розвитку, консультаційного, юридичного та  інвестиційного аналізу;

·        схеми основних інформаційних потоків у моделі спеціалізованого регіонального фонду підтримки підприємництва, а також прийняття інвестиційних рішень у напрямку забезпечення універсальності його роботи з різними проектами з метою інформаційної та фінансової підтримки малих і середніх підприємств;

отримали  подальший розвиток:

·       визначення регіонального економічного менеджменту, що узагальнює складові державного регіонального управління і спрямований  на ефективне вирішення економічних та соціальних проблем регіону;

·  процес реалізації регіональних соціально-економічних програм і проектів з підтримки підприємництва з урахуванням досвіду розвинених зарубіжних країн та особливостей вітчизняного менеджменту;

·  розробка прогнозного сценарію за оптимістичним варіантом щодо індикаторів стратегічного розвитку підприємництва Тернопільської області на перспективу до 2010 та 2015 рр.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що ряд запропонованих методичних підходів та рекомендацій використані Тернопільським обласним центром зайнятості при визначенні ефективності реалізації Програми зайнятості населення області, в тому числі в частині удосконалення механізму забезпечення зайнятості населення та підтримки підприємництва у регіоні, розробки заходів соціального захисту незайнятого населення  (довідка №ОЦ–18/1682–08–8 від 22.04.2008), а також Головним фінансовим управлінням Тернопільської ОДА при визначенні ступеня зв‘язку видатків обласного бюджету на соціально-економічні заходи, підтримку підприємництва та показників економічного розвитку регіону і роботи підприємницьких структур для ефективності бюджетного фінансування регіону, у впровадженні програмно-цільового методу бюджетування для формування бюджету області (довідка № 5–01/29-348 від 18.04.2008). Основні положення дисертаційної роботи впроваджені у навчальний процес ПВНЗ “Тернопільський комерційний інститут ” при викладанні дисциплін “Регіональна економіка”, “Підприємницька діяльність”, “Управління проектами” (Довідка № 448 від 26.08.2008).

  Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно завершеною роботою автора, в якій проведено комплексне дослідження науково-теоретичних положень розвитку і функціонування підприємництва із застосуванням інституціональних факторів в умовах ринкової трансформації. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертаційній роботі використані лише ті їх ідеї і положення, які є результатом особистих напрацювань здобувача.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях, зокрема: всеукраїнській науково-практичній конференції “Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість” (Київ, 27-28 березня 2003 р); V-й Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку” (Київ, 23 березня 2007 р.); ІХ-й науково-практичній конференції “Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку” (Павлоград Дніпропетровської області, 30 листопада 2007 р.); всеукраїнській науково-практичній конференції “Теорія і практика стратегічного управління розвитком регіональних суспільних систем” (Івано-Франківськ, 6–8 грудня 2007р.); міжнародній науково-практичній конференції “Розвиток підприємництва в Україні: економіко-правове забезпечення” (Львів, 13–14 грудня 2007 р.); науково-практичній конференції “Економіка України напередодні входження у європейські та світові структури” (Тернопіль, 14 травня 2008 р.) ІІ-й міжнародній науково-практичній конференції “Ефективність бізнесу в умовах трансформаційної економіки” (Сімферополь – Ялта, 30 травня – 1 червня 2008 р.).

 Публікації.  За результатами дослідження опубліковано 14 наукових праць загальним обсягом 5,02 д.а. (13 – одноосібних, 1 – у співавторстві), з них 6 – у наукових фахових виданнях загальним обсягом 3,02 д.а., 8 – в інших виданнях загальним обсягом 2,0 д.а.

      Обсяг і структура роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів основної частини, загальних висновків, додатків та списку використаних джерел. Загальний обсяг основного тексту дисертації становить 195 сторінок комп’ютерного тексту, містить 31 таблицю, 19 рисунків, а також 9 додатків, список використаної літератури з 180 найменувань.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)