Поетичний образ архітектурно-предметного середовища (на прикладі української народної архітектури) : поэтический образ архитектурно-предметной среды (На примере украинской народной архитектуры)



Название:
Поетичний образ архітектурно-предметного середовища (на прикладі української народної архітектури)
Альтернативное Название: поэтический образ архитектурно-предметной среды (На примере украинской народной архитектуры)
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

РОЗДІЛ 1. Стан дослідженості формування образу в архітектурі.


Розглядаються питання становлення характеристик поетичного образу як якісно нових критеріїв формування образу в предметній області архітектури. Встановлено, що до сьогодні ознаки поетичного образу архітектурно-предметного середовища не сформульовані в окрему категорію в архітектурній теорії.


Поетика художнього образу розкрита у фундаментальних працях та дисертаційних роботах: в напрямку літератури й мовознавства, по культорології й історії мистецтва, філософії естетики, теології, психології і зокрема етнопсихології. Дослідження образу в архітектурі присвячені: 1) виявленню екологічних законів формування образу архітектурно-предметного середовища, 2) аналізу структури образу та композиції, 3) розкриттю засобів вираження пластичної і художньої мови архітектури та її емоційному й інформативному потенціалу.


Поняття про метапоетику як образи і видіння підсвідомості, ідеї, що лягли в основу поетики та потенціал природних стихій з якого зароджуються всі образи, розкрито в працях Г.Башляра. Поняття про автопоетику, яка є основою формування наукової етимології і народної („вільної поетичної етимології” (Л.Плющ)) і відображає генетичну обумовленість відповідності предметного змісту словообразу до конкретної форми реалій дійсності, зустрічається у працях авторів. Поняття міфопоетики образу розкрито в роботах архітекторів, філософів та культорологів. Етнографічні дослідження авторів висвітлюють асоціативно-образний діапазон трактування форм архітектурно-предметного середовища української народної архітектури.


Дослідження попередніх років формування поетики художнього образу в предметній області архітектури зводяться до єдиного джерела –– міфопоетичних моделей створеного середовища, тоді як автопоетична (біологічно-генетична) продуктивність розкриття в свідомості людини поняття про реальний образ через мисле-, словообраз та поетика образів природи в комплексі не вивчалися.


Образ народної архітектури визначається оцінкою його емоційно-настроєвого та інформаційно-формотворчого потенціалу –– поетикою. Ця оцінка зумовлена: 1) автопоетичною продуктивністю феномену поетичного мислення, яке є критерієм оціночного споглядання образу; 2) національно-естетичним формовиявом знаку, 3) великим інтерпретативним діапазоном смислів символу, 3) психагогічною здатністю образу, 4) синтетичним накопиченням його поетики.


Поетичний образ архітектурно-предметного середовища це водночас:


 1) первинна об’єктивна дійсність образу архітектурно-предметного середовища сформована духовними, психічними, фізичними параметрами образу, які у взаємодії з людиною забезпечують її повноцінну життєдіяльність;


2) суб’єктивне осмислення поетики як конкретно-чуттєвої форми відображення у свідомості людини параметрів образу архітектурно-предметного середовища за законами етики і естетики.


Виявлені характерні ознаки поетичного образу в архітектурі базуються на теоретичних засадах естетики, семіотики, етики, які формують духовні параметри поетичного образу відповідно через три рівні вираження: 1) образний, 2) інтелектуальний, 3) моральний. Саме виявлення характеристик духовних параметрів образу (окрім фізичних і психічних) і надає художньому образу категорійної ознаки поетичного: 1) проявлення Істини в історично-етнічному бутті образу (етика), 2) психагогічна здатність образу (естетика), 3) інтерпретативна, пізнавальна продуктивність образу (семіотика). Поетичний образ є носієм водночас архітектурного та художнього образів.


З’ясовано, що фізичні параметри поетичного образу архітектурно-предметного середовища формують задані онтологічні чинники: природа та людина, а також еволюційні чинники – архітектура та побут, які є визначальними у територіальному поділі України на історико-етнографічні зони матеріальної і духовної культури народу.


Психічні параметри поетичного образу архітектурно-предметного середовища формуються специфічними засобами його фіксації (метапоетика, автопоетика, міфопоетика), які виявляються у циклічному процесі естетичного освоєння людиною дійсності: сприйняття (чуттєве, дословесне) ↔ пізнання/спостереження ↔ тлумачення (ідейне мислепереобразування) ↔ відтворення (переобразування форм архітектурно-предметного середовища). Чуттєвий образ при переживанні природного довкілля фіксується метапоетикою, мовно-культурний досвід розуміння етносом в словесній ідеографії форм архітектурно-предметного середовища розкривається автопоетикою, світоглядні форми буття етносу фіксуються міфопоетикою. Метапоетика, автопоетика, міфопоетика розкривають становлення комплексного поняття про поетику архітектурно-предметного середовища.


Поняття про поетику архітектурно-предметного середовища, як систему буття предметних речей, формує діапазон таких визначень:


1) поетика як інтерпретація образу: емоційно-настроєвий та інформаційно-формотворчий потенціал образу (проявлення Істини через історично-етнічне буття образу), що породжує емоційно-інтелектуальні переживання людини;


2) поетика як теорія образотворення: а) теоретичні засади формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища; б) методичні правила семіотичного аналізу творів архітектури, мистецтва та дизайну.


Категорійно-поняттєвий апарат проведення дослідження це засоби вираження поетичного образу архітектурно-предметного середовища (рис.1).


Перспективні напрямки дослідження: 1) сформулювати правила виявлення поетики архітектурно-предметного середовища; 2) вивчити і розкрити чинники формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища на прикладі української народної архітектури; 3) розкрити зовнішню і внутрішню будови поетичного образу; 4) виявити теоретичні засади формування поетичного образу.


 


Розділ 2. Методи та методика проведення дослідження.


Для перевірки системності семантичної моделі чинників формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища (рис.2) використано методичні підходи в архітектурі й в суміжних дисциплінах та спеціальні методи.


Методи дослідження образу в архітектурі (стилістичний, функціонально-типологічний, художньо-композиційний аналізи) дозволили зафіксувати тематичні коди художньої мови образів української народної архітектури.


Методи суміжних дисциплін використані як інструментарій формування теоретичних засад становлення поетичного образу:


-         світоглядні науки завдяки методам продуктивного мислення: евристичному, образно-уявної (імаґнітивної) дедукції, наукового синтезу дозволили сформулювати категорійно-поняттєвий апарат теоретичних засад формування поетичного образу.


-         прикладні дисципліни: з мовознавства залучено металінґвістичний метод, де архітектура розглядається як комунікативний текст знакових систем в контексті всезагальної культури, а також лінґвосемантичний аналіз, який працює в результативному полі [поняття про образ та його суть-зміст];


-         в мистецтвознавстві з теорії поетики залучено структурні рівні системи поетики, яка працює в результативному полі [Ідея – Стиль] на основі яких сформулювано методичні правила виявлення поетики архітектурно-предметного середовища.


Спеціальні методики дослідження розроблені для визначення задач теоретичного рівня дисертаційної роботи і застосовуються у формуванні моделей, схем, алгоритмів, понятійних структур.


Картинно-просторовий образ української народної архітектури послідовно досліджується через:


1) методику формалізації, яка дозволила на основі емпіричної бази вихідних даних із застосуванням структурного аналізу укласти семантичну модель чинників формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища;


2) методику моделювання, яка послуговується лінгвосеміотично-структурним аналізом мовної картини архітектурно-предметного середовища при укладанні джерельної бази символьно-знакових систем і символьно-знаковим та структурно-просторовим аналізом картинно-просторового образу для виявлення архітектоніки та символьно-знакової структури поетичного образу. Результатом логічно-синтаксичного аналізу є формальні засоби вираження художньої мови поетичного образу;


 3) методику виявлення поетики архітектурно-предметного середовища, яка дозволяє встановити принципи формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища і провести його семіотичний аналіз. Результативні етапи методики виявлення поетики архітектурно-предметного середовища є теоретичними складовими формування поетичного образу (рис.3).


Завдяки методиці виявлення поетики архітектурно-предметного середовища, лінгвосеміотично-структурному аналізу словообразу та іконографічному аналізу натурних та картинних образів укладається джерельна база символьно-знакових систем (національно-культурні моделі світобудови, смисли символів, Алфавіти знаків, Алфавіти зв’язків, Алфавіти композиційних схем).


Дана методика є базовою основою для дослідження і аналітичним інструментом формування поетичного образу, а також підвалиною для вироблення засад застосування символьно-знакових систем, які є основним засобом поетизації архітектурно-предметного середовища.


 


Розділ 3. Чинники формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища в українській народній архітектурі.


У розділі розкрито чинники формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища (природа, етнос, архітектура, побут), які мають якісну і кількісну інструментально-формотворчу функцію. Завдяки чинникам архітектурно-предметного середовища композиція поетичного образу української народної архітектури відкрита для розвитку і змін.


Перший чинник формування поетичного образу є природне довкілля. Досліджується завдяки засобу фіксації поетики архітектурно-предметного середовища –– метапоетиці. Природна складова у формуванні поетичного образу народної архітектури 1) є емоційно-настроєвим потенціалом об’єктивного буття поетичного образу і універсальною знаковою мовою при сприйнятті його на стадії чуттєвого образу, 2) відображає психологічний склад характеру народу, архетипні зразки світобудови і є стійким критерієм національної диференціації, 3) задає фон і багатопланове композиційне розкриття образу, посилює настроєву та формотворчу виразність архітектури.


Другий чинник, що формує поетичний образ архітектурно-предметного середовища –– етнос. Духовна життєдіяльність людини: 1) гуманізує середовище і надає йому історично-генетичну якість буття, 2) диференціює функціонально-ціннісно архітектурно-предметне середовище (інтимний; особистий; сімейно-родовий; соціально-культурний; суспільно-етнографічний; та природно-державний простір) і формуює певну модель організації комунікативного поля архітектури, 3) проявляє архетипи традиційної поведінки і задає психо-біоритми середовища.


Третій чинник, що формує поетичний образ це середовище жанрової архітектури (сакральна, виробнича, житлово-побутова). Чинник архітектура 1) задає інформаційно-знакову орієнтацію в просторі, 2) створює в природному ландшафті культурний простір для життєтривання людини, 3) є носієм національно-культурних моделей світобудови.


Четвертий чинник це предметно-матеріальний побут, який 1) використаний в якості конструктивних та декоративних елементів архітектурних форм в естетичному освоєнні дійсності як стилеутворювальний елемент, 2) виконує комунікативну, магіко-захисну та символічну функцію, 3) розкриває смисли архітектурних форм і є їх метонімічним відповідником (дод.).


Багатообразність предметно-просторових форм зафіксовано автопоетикою, що є методичним інструментарієм формування образу в свідомості через слово літературної та народної мов. Устрій світу проявлений в триванні природного довкілля, в природі життєтривання людини та в створеному нею архітектурно-предметному середовищі є зафіксований міфопоетикою в міфологеми та національно-культурні моделі світобудови української народної архітектури, як смислова основа композиції архітектурно-предметного середовища.


Виділені чотири чинники формування поетичного образу: природа, етнос, архітектура, побут проаналізовані завдяки методичним інструментаріям фіксації чинників становлення образу: мета-, авто-, міфопоетику.


Для виявлення носіїв характеристик будови поетичного образу визначено структурні рівні методичних інструментаріїв:


-        Метапоетики: змисли-відчуття, що переходять у смисли 1) звук/світло; 2) поверхня/обрис/форма; 3) ідейний символ як форма пережиття→пізнання; 4) іконічно-символічний знак. Ці рівні формують першообраз, що є характеристикою будови поетичного образу і визначений як архетип.


- Автопоетики: 1) внутрішній зміст (ідея) словообразу, а також 2) ідеограма –– слово (словообраз) формують мовну картину архітектурно-предметного середовища; 3) предметний зміст слова (смислові значення проявлені в предметно-просторових формах) укладає культурну картину; 4) художньо-поетичне вираження образу відображає перцептуальну (етно-психічну) картину архітектурно-предметного середовища (інтерпретовані смисли). На базі мовної, культурної та перцептуальної картин архітектурно-предметного середовища формується мислеобраз, що виражається через генотип (словообраз) і є носієм спадкових та набутих знань етносу про природу і культурне довкілля.


 - Міфопоетики: 1) першообраз є онтологічно задана “ідеальна форма” образу в природі, в архітектурі, в середовищі матеріального побуту та традиційної поведінки; 2) мислеобраз формує інтерпретативний діапазон розуміння народом “ідеальної форми” образу, який сконцентрований у словообраз; 3) моделеобраз відображає досвід зображення “ідеальної форми” і виражається через морфотип, який фіксує національно-культурні моделі світобудови як смислову основу композиції архітектурно-предметного середовища.


Чинники (природа, етнос, архітектура, побут), теоретичні складові виявлення поетики архітектурно-предметного середовища (мета-, авто-, міфопоетика та відповідні їм категорійні поняття будови образу: архе-, гено-, морфотип) укладають семантичну модель формування поетичного образу, яка виявляє його символьно-знакову структуру (рис.2).


 


РОЗДІЛ 4 Архітектоніка та зміст поетичного образу архітектурно-предметного середовища української народної архітектури


У розділі розкрито теоретичні складові будови поетичного образу архітектурно-предметного середовища української народної архітектури. На основі характеристик (архе-, гено-, морфотип) будови поетичного образу виявлено національно-культурні моделі світобудови української народної архітектури, що служать смисловою основою композиції образу. Національно-культурні моделі згруповані за кате-горіями образотворення і зафіксовані через народно-усталені поняття про форму:


1) Дво-Триєдина сутність виявлена: у моделях “Цар-Трійця-Тризуб”, “Трійця-Хрест”, “Оранта-Покрова-Берегиня”, „Тополя”, „Вознесіння-Знесіння”; у моделях трикутника “гора-купа-могила-лоно”, “китиця-кутас-гроно-посудина-утроба”.


2) Двоначальність виявлена: у моделях “Близнята”, “ступа-лінгам”, „двоначальна спіраль”, „Цар-рогач-Спориш”, “Баба-Бабка” (форма Т(твердь)-булава-сокира-метелик), “Фіґура-Хрест”. Характеристики жіночого начала: верх-ліве-орнаментальне-складне виражені у моделях: “куля”, “коло-Хоровод”, “утроба-кут”, “рогач”, “Кліть-стопа-Комора”, “Кривулька”-спіраль, “Берегиня”. Характеристики чоловічого начала: низ-праве-просте виражені у моделях: “кіл”, “гак-ключ”, “ріг”, “зиґзаґ-Гребінь-Грива-сосонка-змійка”, “Князьок”, “вітрячки”, “ламаний хрест”.


3) Подільність одного (7±2 елементи) є основою моделей: “Цар-кущ”, “Дід-Дідух” (форма віха-жмуток-чуб), “гуськом-ланцюгом-чередою”, “гурт”. Архетип “Світове дерево” осмислений у моделях: „кракани-рогачі”, „стожарно-острива-остов-каркас”, „багаторукі берегині”.


4) Ієрархічність-ступеневість базується на: християнсько-календарному циклі свят-подій, соціально-родовій ієрархії, фіксації ініціаційних перевтілень, які формують простір в архітектурно-предметному середовищі (сакральний – мирський – культовий). Ієрархічність-ступеневість виявляється в структурі простору: а) двір / площа-майдан: моделі “окриж”, “кліть з хрестом”; б) вулиця: моделі “хоровод”, “гуськом-ланцюгом-чередою”, “гурт”, “кут”; в) дорога: моделі г, S– безкінечник; г) міст-сходи: моделі “взір-узороччя-орнамент”, “мозаїка”; д) середохрестя: моделі “хрест”, “ярмо”, “чепер-чеперадло”, “віха”, “біжуче колесо”, “динамічний хрест”; е) шлях: моделі “кривулька-завиток”, “„вузол” і „тор” (битий, вторований шлях).


5) Нескінченність виражена через подібність у подільності: а) біологічна вертикаль росту “Світового дерева” і  б) сферично-спіральні форми росту в природі.


Національно-культурні моделі світобудови є морфотипом в будові образу, задають архітектоніку образу і його ціннісно-смислове наповнення. Символьно-знакова структура поетичного образу архітектурно-предметного середовища виражається: образ –– ідейний символ –– іконічно-символічний знак. Архітектоніка образу розкривається через композицію образу з критеріями вираження: картинно-просторовий образ –– ідейний символ –– іконічно-символічний знак (рис.4). Картинно-просторовий образ формується планами розкриття: цілісним видом дального плану, картинною групою середнього плану і окремими елементами ближнього плану, в яких виявляються характеристики будови образу архе-, гено-, морфотипу (рис.5).


Архетип та його генотипно-морфотипний прояв є носіями смислів символів через мови розкриття символу: 1) мова універсально-теоретична; 2) мова природи і біології людини; 3) мова соціальна та побутово-предметно-речова (виражається через конкретні явища та форми реалій). Три мови дозволили укласти смисли символів при виконані двох умов розкриття символу: 1) через тотожно-узгоджені протилежності; 2) через опозиційно-заперечливі протилежності.


Смисли символів розкриваються завдяки знаковим системам. Біосеміотика є укладена Алфавітами знаків природи, антропосеміотика оперує Алфавітами знаку людини-етноносія, етносеміотика та абстрактна семіотика укладена Алфавітами знаків архітектури та знаків побуту, а також Алфавітами геометричних знаків (орнаменту). Лінгвосеміотика базується на ідеограмах слів і букв. Укомплектовані автором знакові системи оперують: семантикою (смисли символів, Алфавітами знаків); синтактикою (Алфавітами зв’язків та Алфавітами композиційних схем); прагматикою (продуктивно-поетичний спосіб осмислення дійсності).


 


Розділ 5. Засоби та закономірності формування вираження поетичного образу архітектурно-предметного середовища


У розділі розкриті матеріали, способи і прийоми, принципи формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища. Композиція поетичного образу розкривається через формальні засоби вираження художньої мови (Алфавіти знаків, синтаксичні жанрові прийоми –– Алфавіти зв’язків, Алфавіти композиційних схем) та композиційні засоби картинно-просторового образу (плани розкриття: цілісний вид, картинну групу та елемент, а також види композицій).


Формальні засоби вираження художньої мови поетичного образу =


= U [Алфавіти знаків; Алфавіти зв’язків; Алфавіти композиційних схем].


Алфавіти зв’язків укладені родовидовими відношеннями Алфавітів знаків. Синтаксис Алфавітів зв’язків означений через жанри –– слідування, групування, уподібнення, що відповідають певним композиційним особливостям: розгорнутість, епізодичність та багатоплановість.


Жанр слідування відображає композиційний закон цілого, його лінійну послідовність частин:


Жанр слідування = [початок, позиційні ряди (черговість), кінець].


Жанр групування відображає композиційний закон головного в цілому образі та закон симетрії і характеризується епізодичністю в композиційній будові. Композиція розгортається відцентрично-доцентрично:


Жанр групування = [(бути) попереду, посередині, позаду; (бути) зліва, посередині, справа; (бути) над, посередині, під].


Жанр уподібнення відображає закон пропорції уподібнених та тотожних ідейно-змістових форм та метро-ритмічний закон і характеризується багатоплановістю композиційної будови.


Жанр уподібнення = [посилення формовияву образу; тотожність смислів форм; послаблення формовияву образу] .


Алфавіти композиційних схем є наборами які укладені Алфавітами знаків:


 Алфавіти композиційних схем = [одна одинарна: (Архітектура); три бінарні: (Архітектура + Природа), (Архітектура + Побут), (Архітектура + Етнос); три трійні: (Архітектура + Природа + Побут), (Архітектура + Людина + Побут), (Архітектура + Природа + Етнос); одна четверна: (Архітектура + Природа + Етнос + Побут)].


Художня мова поетичного образу архітектурно-предметного середовища розкривається через формальні засоби та поетичні прийоми (метафора, синекдоха, метонімія, антономасія, металепсис, ономатопея) (дод.). Національно-культурні моделі світобудови є світоглядним каноном художньої мови в образі. Індивідуально-cуб’єктивний канон виражається через тематичні коди художньої мови поетичного образу: міфологічний, релігійний, фольклорний, історико-легендарний та екзотичний коди, які укладені формальними засобами та поетичними прийомами.


Принципи формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища укладені на відношеннях чинників та теоретичних складових вираження поетики архітектурно-предметного середовища. Такими принципами є:


-                                                                                                         Онтологічна заданість природи свідомості людини: розгортання ідеї образу через засоби фіксації чинників архітектурно-предметного середовища (мета-, авто-, міфопоетику). Шлях проявлення ідеї поетичного образу через мета-, авто-, міфопоетику відображає закон менталітету: відображення духовного і психічно-інтелектуального світу народу в формах архітектурно-предметного середовища.


-         Категоризація образотворення: двоначальність і триєдиність суті цілого та подільності одного. Базується на національно-культурних моделях світобудови як смислової основи композиції архітектурно-предметного середовища.


-         Ієрархізація чинників поетичної виразності архітектурно-предметного середовища. Виявляє ієрархію чинників по силі вираження емоційно-настроєвого та інформаційно-формотворчого потенціалу: Природа + Етнос + Архітектура + Побут або Природа + Етнос + Побут + Архітектура.


-         Праксеологічність: взаємопов’язаність онтологічного аспекту природи життєдіяльності людини та культурно-еволюційного тривання архітектурно-предметного середовища. Враховує психо-інформаційну спадковість усіх чинників формування поетичного образу архітектурно-предметного середовища.


-         Багатознаковість розкриття смислів символу. Розкриває феномен традиції і новації: як спосіб даності смислів минулого в актуальному досвіді сучасного, що підтверджує життєздатність національно-культурних моделей світобудови як смислової основи композиції сучасного архітектурно-предметного середовища.


-         Цільність поетичного образу. Принцип базується на взаємоприв’язаності людини та образу до історично-етнічного буття. Цільність образу досягається: 1) художньою мовою поетичного образу, де вкладується єдність ідеї — форми –– образу; 2) багатоплановим розкриттям картинно-просторового образу; 3) проявом смислу символу через множину знаків.


Підвалинами методичних основ застосування джерельної бази символьно-знакових систем є їх функціональні характеристики у формуванні поетичного образу архітектурно-предметного середовища як явища архітектурної культури:


- кількісна і якісна характеристики поетичного образу виражені символьно-знаковими системами чинників архітектурно-предметного середовища, які виконують інструментально-формотворчу та регенеративну функції поетичного образу і направлені на розкриття законів використання засобів композиції та поетичних засобів в проектуванні, будівництві, реставрації та реконструкції;


- структурна та семантична характеристики символьно-знакових систем базуються на знаковій системі мовної картини світу і національно-культурних моделях світобудови, на смислах символів, на Алфавітах знаків природи, етносу, архітектури, побуту, на Алфавітах зв'язків і Алфавітах композиційних схем. Їх сиґніфікативна та комунікативна функції спрямовані на прагматичне використання інформаційного потенціалу поетичного образу.


- ціннісна характеристика символьно-знакових систем виявляється через семіотичне поле біо-, антропо-, етно-, лінґво-, абстрактної знакових систем. Їх комунікативно-виховна й пізнавально-продуктивна функції направлені на формування адаптивного до історичного і генетично-соціального коду архітектурно-предметного середовища для повноцінної життєдіяльності людини та її духовного переображення. Свідоме застосування символьно-знакових систем є основою формування тематичних кодів художньої мови поетичного образу архітектурно-предметного середовища і його стилю, що є вищою ступіню поетичної виразності образу.


 








О.Потебня, М.Довгалевський, В.Домбровський, Б.Успенський, І.Франко, М.Кодак, Н.Тамарченко, Р.Якобсон, Ц.Тодоров, Г.-Ґ.Ґадамер, Ю.Крістева.




О. Хмельовський, А.Макаров, І.Вінкельман, Дж.Колінгвуд, В.Топоров, В.Іванов, Ю.Лотман, М.Бахтін У.Еко, Й.Хейзинга, В.Татаркевич, Д.Лихачов.




Арістотель, Г.Сковорода, Хосе Ортега –і –Гасет, Г.Башляр, О.Фрейденберг, Г.Ревзін, Ч.Пірс, М.Каган.




Діонісій Ареопагіт, Августин Блаженний, М.Кузанський, В.Лєпахін, С.Аверинцев, П.Флоренский.




Ю.Бородей, Е.Рейнберг, В.Янів, В.Храмова, Х.Вовк.




Г.Малиновський, Н.Мовчун, І.Шевельов, В.Крисаченко, Г.Казаков, О.Боднар, Д.Рескін.




Î.Õìåëüîâñüêèé, À.²êîíí³êîâ, Â.Ãëàçè÷åâ, Ï.Ìàðäåð, Â.Ãðèí³â, Å.Ðîñèíñüêà, À.Ðóäíèöüêèé, Ñ.Øë³ï÷åíêî.




Ю.Божко, О.Тіц, Г.Забельшанський, А.Раппапорт, І.Середюк, І.Таурашвілі, Ч.Дженкс, Р.Вентурі, К.Леду, Міс ван Де Рое, Ж.Дерріда, Н.Смолина, Ю.Криворучко, Я.Пундик, В.Кравець, І.Страутманіс.




М. Максимович, М.Костомаров, О.Потебня, Р. Кісь, Т.Возняк, В.Гринів, М.Чмихов, О.Знойко, С.Наливайко, К.Леві-Строс, Ю.Крістева, М.Фуко, Ж.Делез.




Вітрувій, Л.Альберті, М.Гайдеггер, К.Лінч, Е.Мелетинский, Р.Барт, С.Шубович, В.Антонов, Л.Невская, А.Байбурин, Б.Рибаков.




В.Скуратівський, Т.Косміна, В.Самойлович, В.Войтович. В.Балабушок, О.Воропай, М.Дмитренко, Г.Лозко, З.Болтарович.




Психагогічна здатність – це здатність зачаровувати, полонити душу і “очищати” почуття (за Арістотелем), що відображає переважне магічне (закон дії і наслідку) мислення українців.




Синонімом до поняття синтетичного накопичення поетики є “протікання образу в часі”, (М.Бахтін, О.Потебня), збільшення його смислового діапазону.




Характерні ознаки поетичного образу у мистецтві: „чуттєвий образ”, “гнучкий образ”(О.Потебня), на перший погляд “абсурдне” і виходить поза межі буденної свідомості (А.Макаров), має “національно-неповторний” характер (В.Белінський), має ознаку “святкового, священного” (Й.Хейзінга), “мистецтво Єдиносущності” – співпричетності людини до Світу буття видимого і невидимого (В.Лєпахін), характеризується “вічними” (Я.Мукаржовський) естетичними цінностями, зміст образу виходить за межі твору мистецтва: процес інтерпретації→надінтерпретації (У.Еко, В.Топоров, Г.- Ґ. Ґадамер, А.Мардер).




Три рівні вираження образу визначені О.Хмельовським.




Ідеографія – це вираження понять за рахунок зорових образів (А.Флоренський). Ідеографія слова (ідеограма) це конкретне слово, де ідея зорового зображення стала словообразом і водночас символом-знаком.




Методика виявлення поетики архітектурно-предметного середовища базується на структурних рівнях системи поетики в художній літературі, запропонованої М.Кодаком: 1) Пафос (ідейно-емоційне спрямування твору); 2) Жанр (змістово-композиційна рамка); 3) Психологізм (сукупність поетичних ідей, художня мова); 4) Часопростір (структура світоустрою); 5) Нарація (спосіб подачі або оповіщення)




Àâòîïîåòèêà (âèçíà÷åííÿ ìîº, Êðàìàð÷óê Õ.) – öå ðîçãîðòàííÿ ñëîâîîáðàç³â çà ìîâíèì êîäîì, ùî äîçâîëÿº ï³çíàòè ³ â³äòâîðèòè Ñâ³ò ÷åðåç äóõîâíå ñâ³òîâ³ä÷óòòÿ ðåöèﳺíòà, ùî º ãåíåòè÷íî óñïàäêîâàíå ³ âèõîâàíå óêðà¿íñüêî&tho ; çåìëå&tho ;, ïðèðîäî&tho ;. Àáî ³íøèìè ñëîâàìè, àâòîïîåòèêà öå ãåíåòè÷íî-îáóìîâëåíà ó åòíîíîñ³ÿ ìèñëåîáðàçíà ³íâàð³àíòí³ñòü â³äòâîðåííÿ ç ïðîñòîðîâî-ïðåäìåòíî¿ ôîðìè ñåðåäîâèùà ¿¿ ³äåîãðàô³÷íîãî ïðîÿâó – ñëîâà (³ìåí³) ³ íàâïàêè â³äòâîðåííÿ ç ³äåîãðàìè ñëîâà ³äå¿ òà ñìèñë³â ïðåäìåòíî-ïðîñòîðîâî¿ ôîðìè.




Міфопоетика –– засіб вираження стійких національно-культурних моделей, що відображають світоглядні форми буття (Е. Мелетинський).




Міфологеми –– головні першоелементи слов’янського світобачення (структурні одиниці міфу: народно-усталені поняття (смисл-стереотип “Дунай”, “три дороги”, “Чумацький шлях”, “доля-недоля”), образ (“Козак–Мамай”), які мають смислове значення. Міфологеми є архетипічними образами, це “алфавіт світу”, що має стабільний “генетичний код”, який проявляється у “ключевих міфознаках” (М.Москаленко).




Змисли-відчуття: візуальні, слухові, тактильні, смакові, нюхові, кінетичні.




Генотип –– носій в слові, мові народу Істини (споріднене з поняттям теогенотипність О.Хмельовського).




Модель –– матеріальний або ідеальний об’єкт (система), який у заданих умовах замінює інший об’єкт (систему), відтворюючи, імітуючи або відображаючи певні властивості і характеристики цього іншого об’єкта (оригіналу), відповідає певному стилю і служить засобом упорядкування та ущільнення інформації. 



 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины