УПРАВЛІННЯ ІНТЕГРОВАНОЮ ЦІННІСТЮ АВІАКОМПАНІЇ




  • скачать файл:
Название:
УПРАВЛІННЯ ІНТЕГРОВАНОЮ ЦІННІСТЮ АВІАКОМПАНІЇ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

 

          Актуальність теми.  На сучасному етапі розвитку ринкових відносин та формування корпоративного сектору економіки України усе більшого значення набуває проблема формування ціннісноорієнтованих моделей розвитку підприємства. Як свідчить досвід економічно розвинутих країн, орієнтація на максимізацію цінності підприємства довела свою високу життєздатність. Проте у вітчизняній науці ця проблема є слабо дослідженою, що обумовлює необхідність поглибленого теоретичного дослідження процесів створення та визначення цінності компанії взагалі й авіакомпанії зокрема.

Проблеми ефективності виробничо-комерційної діяльності та підвищення цінності товарів і послуг досліджували багато зарубіжних та вітчизняних вчених. Зокрема, слід відзначити праці Б. Андерсена, Г. Вижлецова, В. Гальперіна, О. Галушко, Л. Гурч, Г. Жаворонкової, Р. Каплана, К. Кірнса, Є. Крикавського, Р. Моборна, М. Портера, К. Прахалади, В. Рамасвамі, Д. Рікардо, Р. Сивака, Дж. Стрікленда, А. Сливотскі, Т. Снайдера, А. Томпсона, Т. Тохтара, Дж. Р. Хікса, У. Чан Кіма, Н. Чухрай. Провідними фахівцями по ціннісноорієнтованим підходам в управлінні підприємствами авіаційного ринку є М. Григорак, К. Калда.

Проте залишаються недослідженим питання досягнення єдиних теоретико-методичних підходів щодо дослідження впливу споживчої цінності авіатранспортних послуг на ефективність виробничо-комерційної діяльності та формування інтегрованої цінності авіакомпанії.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота відображає основні принципи «Транспортної стратегії України на період до 2020 року» щодо забезпечення конкурентоспроможності та якості транспортних послуг  для економіки, з одного боку, і забезпечення доступності та якості транспортних послуг населенню - з іншого боку. Виконана відповідно до плану науково-дослідної роботи «Розробка механізмів та моделей прийняття рішень в системі транспортно-логістичного обслуговування» (номер державної реєстрації №80/11.02.04), що виконується на кафедрі логістики Національного авіаційного університету протягом 2009–2011 рр. (особистий внесок автора полягає в розробці економіко-математичної моделі максимізації інтегрованої цінності авіакомпанії шляхом ефективного управління витратами та диференціацією послуг).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є розробка теоретико-методичних положень і практичних рекомендацій щодо формування інтегрованої цінності авіакомпанії шляхом використання ціннісноорієнтованого підходу в управлінні підприємством і оптимізації бізнес-процесів авіакомпанії та її партнерів.

Для досягнення зазначеної мети були поставлені та вирішувалися такі завдання:

- сформулювати теоретичні положення формування інтегрованої цінності авіакомпанії;

- розглянути концепції ланцюгів цінності в системі економічних відносин суб’єктів авіатранспортного бізнесу;

- дослідити еволюцію цінності на ринку авіаційних перевезень та провести порівняльний аналіз сучасних бізнес-моделей авіакомпаній;

-  визначити методичні аспекти формування цінності авіакомпанії та управління нею в процесі здійснення авіаперевезень;

-  розробити методичні положення щодо формування інтегрованої цінності авіакомпанії  та її виміру;

-   розробити практичні рекомендації щодо управління інтегрованою цінністю авіакомпанії залежно від обраної бізнес-моделі на ринку авіаційних перевезень.

Об’єктом дослідження є процеси формування  цінності авіакомпанії.  

Предметом дослідження є теоретико-методичні положення та практичні рекомендації щодо управління формуванням інтегрованої цінності авіакомпанії з урахуванням економічних інтересів різних суб’єктів ринку авіаційних перевезень з метою підвищення її конкурентоспроможності.

Методи дослідження. Теоретичну та методичну основу дисертаційного дослідження становлять концептуальні положення менеджменту, логістики, економічної теорії, теорії споживчої цінності, а також наукові праці провідних вітчизняних та зарубіжних учених. Робота виконана на основі  фінансової звітності авіакомпаній, статистичних матеріалів Міністерства транспорту і зв’язку України, даних Державного комітету статистики України, статистичних даних ICAO, IATA,  аналітичних оглядів спеціалізованих періодичних видань, а також даних статистичної та оперативної звітності, зібраних автором у процесі дослідження вітчизняних та закордонних авіатранспортних підприємств, матеріали анкетного опитування авіапасажирів.  Для виконання економіко-математичних розрахунків, статистичної обробки емпіричної інформації, побудови оптимізаційних моделей, порівняльних таблиць, діаграм і графіків застосовувалися комп’ютерні інформаційні технології MS Excel.

У дисертаційній роботі використано загальнонаукові та спеціальні методи дослідження економічних явищ: методи теоретичного узагальнення та порівняння щодо розвитку понятійного апарату; аналіз і синтез – для визначення понять цінності авіакомпанії; групування і класифікації – для систематизації факторів, що впливають на формування цінності традиційних і малобюджетних авіакомпаній; порівняння та експертні оцінки – для визначення показника інтегрованої цінності авіакомпанії; історичний метод, методи статистичного, логічного та системно-структурного аналізу – для визначення етапів міграції цінності авіатранспортних послуг для споживачів і відповідної класифікації моделей авіатранспортного бізнесу; принципи системного та процесного підходів у визначенні особливостей побудови бізнес-моделей авіакомпаній; методи економіко-статистичного аналізу при вивченні тенденцій ринку пасажирських авіаперевезень; метод моделювання – при розробленні  моделі управління витратами та  вибору пріоритетності сфер створення цінності авіакомпанією, аналітичний метод – для здійснення фінансового, організаційного, економічного аналізу діяльності традиційних і малобюджетних авіакомпаній, графоаналітичний метод – для надання наочності матеріалу та схематичності зображення низки теоретичних та практичних положень дисертації та інші загальноприйняті методи економічного дослідження.

Наукова новизна одержаних результатів визначається внеском автора у розв’язання актуальної наукової задачі розробки теоретико-методичних положень формування інтегрованої цінності авіакомпанії:

вперше:

-      розроблено концептуальні та методичні положення формування інтегрованої цінності авіакомпанії, які на відміну від існуючих, включають моделі створення базової, додаткової та трансакційної цінності, систему збалансованих показників і критерії оцінки рівня інтегрованої цінності авіакомпанії з урахуванням інтересів різних суб’єктів ринку авіаційних перевезень, що дозволяє оптимізувати основні та додаткові бізнес-процеси авіакомпанії і підвищити її конкурентоспроможність;

-      дано визначення інтегрованої цінності авіакомпанії як комплексу матеріальних і нематеріальних споживчих характеристик сукупної пропозиції авіакомпанії для споживачів авіатранспортних послуг, акціонерів, інвесторів, держави і персоналу авіакомпанії, що створюється організованим і взаємопов’язаним набором базових і додаткових бізнес-процесів авіакомпанії та її бізнес-партнерів;

 удосконалено:

-       структуру ланцюгів цінності авіатранспортної послуги традиційних, малобюджетних та мережевих авіакомпаній, зокрема, виділено ланки – центри створення базової, додаткової та трансакційної цінності, управління якими суттєво впливає на формування інтегрованої  цінності авіакомпанії та результати її виробничо-комерційної діяльності, а також дозволяє розробити індивідуалізовану бізнес-модель, орієнтовану на отримання стратегічних конкурентних переваг і максимізацію інтегрованої цінності авіакомпанії,

-      систему збалансованих показників, яка на відміну від існуючої, включає групові критерії базової, додаткової та трансакційної цінності для всіх суб’єктів її створення і дозволяє розрахувати індекси групової та інтегрованої цінності;

-       економіко-математичну модель виробничо-комерційної діяльності авіакомпанії, яка базується на розробленій системі пріоритетів інтегрованої цінності і дозволяє гнучко реагувати на зміну структури та величини споживчого попиту (зміна корисності) шляхом коригування тарифів (зміна ціни),  реінжинірингу бізнес-процесів (зміна витрат) і визначення оптимального набору послуг для різних сегментів споживачів (диференціація діяльності); 

дістали подальший розвиток:

-      теорія ціннісноорієнтованого підходу до управління підприємством: запропоновано виокремлювати базову, додаткову та трансакційну цінність авіакомпанії і розроблено концептуальні моделі формування ланцюгів базової, додаткової і трансакційної цінності,  

-      теорія економічної цінності підприємства: визначено об’єкти та суб’єкти інтегрованої цінності авіакомпанії, запропоновано критерії її оцінювання з точки зору кожного суб’єкта, тобто споживачів авіатранспортних послуг, акціонерів та інвесторів, персоналу та менеджменту авіакомпанії, а також загальнодержавних інтересів.

Практичне значення одержаних результатів. Практична значущість дослідження полягає у розробці теоретичних і методичних положень щодо розрахунку інтегрованої цінності авіакомпанії, порівняльному аналізі цінності традиційних та малобюджетних авіакомпаній, практичних рекомендацій щодо управління витратами та диференціацію бізнесу авіакомпанії з метою підвищення її інтегрованої цінності.

Практичні розробки та рекомендації автора щодо управління цінністю авіакомпаніями впроваджено в практичну діяльність авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (Акт впровадження від  27.05.2010 р., Додаток А): практичний ефект полягає в підвищенні рівня задоволеності клієнтів за рахунок диференціації тарифів, а також підвищенні показників рентабельності авіакомпанії; авіакомпанії «АероСвіт» (Акт впровадження від 25.05.2010 р., Додаток Б): практичний ефект полягає в оптимізації бізнес-процесів авіакомпанії з точки зору «витрати-результат».

Основні теоретичні положення та висновки дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі Національного авіаційного університету при викладанні дисциплін «Логістичне обслуговування», «Логістика на повітряному транспорті»  та «Логістичний практикум» для студентів спеціальності 050208 «Логістика» (Акт впровадження від  15.03.2010 р., Додаток В).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, у якій викладено авторські розробки стосовно формування інтегрованої цінності авіакомпанії. Наукові положення, розробки, висновки і рекомендації одержано самостійно. Особистий внесок у працях, опублікованих у співавторстві, наведено у списку публікацій.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і практичні результати дисертації були висвітлені та одержали позитивну оцінку на наступних конференціях: Науково-практичній конференції «Актуальні проблеми економіки 2008» (м. Київ, 2008 р.); Міжнародному науковому семінарі «Інформатика та економіка 2008» (м. Кімер); VІІІ Міжнародному науковому семінарі «Сучасні проблеми інформатики в управлінні, економіці, освіті, екології» (Київ-оз.Світязь, 2009 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми економіки 2009» (м. Київ.); ІХ Міжнародному науковому семінарі «Сучасні проблеми інформатики в управлінні, економіці, освіті, екології» (Київ-оз.Світязь, 2010 р.); VIIІ Международной научно-практической конференции «Проблемы подготовки профессиональных кадров по логистике в условиях глобальной конкурентной среды» (м.Київ, 2010 р.).

Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження опубліковані в 10 статтях у наукових фахових виданнях загальним обсягом 4,2 д.а., з яких особисто автору належить 4,04 д.а.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг дисертації становить 220 сторінок комп’ютерного тексту, в тому числі основний текст включає 180 сторінок. Робота містить 29 таблиць, 25 формул  і 36 рисунків, 14 додатків, список використаних джерел налічує 219 найменувань на 21 сторінці.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА