НАУКОВІ ЗАСАДИ СТВОРЕННЯ ФЕРОМАГНІТНИХ, ОКСИДНИХ ТА НІТРИДНИХ ПОРОШКІВ МЕДИЧНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ З КЕРОВАНИМ РІВНЕМ ФІЗИКО-ХІМІЧНИХ ТА БІОЛОГІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ
У вступі обгрунтовано актуальність вирішення важливоїпроблеми порошкової металургії – розробки концепції створення феромагнітних, оксидних та нітридних порошків медичного призначення з керованим рівнем фізико-хімічних та біологічних властивостей шляхом визначення їх стабільності в неорганічних та біологічних середовищах організму. В якості об’єктів дослідження у роботі розглянуто порошкові матеріали на основі металів, тугоплавких оксидів та нітридів, вуглецю й композитів різного хімічного складу, сформульовано мету та завдання дослідження, відображено наукову новизну та практичну цінність роботи, наведено дані щодо апробації та публікацій за темою дисертації.
У першому розділі роботи розглянуто сучасний стан та проблеми створенняновихпорошкових матеріалівмедичного призначення, якіможутьбезпечноконтактуватиз біологічнимисередовищамиживогоорганізму й такимчиномфункціонувативсерединіньоготривалий час.
Констатовано, що востанні десятиріччясформувався новий науковий напрям – порошкові нанобіотехнології та медичнематеріалознавство, які включають розробкуіотримання нанодисперсних біоматеріалів методами порошкової металургії. На підставі проведеного аналізу літературних першоджерел показано, що сучасні порошкові біоматеріали повинні мати певний комплексфізико-хімічних та медико-біологічних властивостей, а саме: високі дисперсність та питому поверхню, придатну для організму морфологію частинок, корозійну стійкість, біосумісність, відсутність небажаних домішок, а компактні зразки на їх основі повинні володіти також достатньою механічною міцністю, шорсткістю, опоромсповільненому втомному руйнуваннюпід дієюзмінних напруг, зносостійкістю, плинністю, проникністюдо газівірідин.
Розглянуто також нові методи отримання біоматеріалів, втому числі,порошкових, методиїхмодифікаціїтапереробки у спеціалізованівиробибіомедичного призначення та їх експериментально-клінічне дослідження.Успіхи сучасноїортопедії тареконструктивно-відновлювальноїхірургіїзначноюміроюзалежатьвідновітніх розробокпорошкової металургіїтаматеріалознавства в галузі створенняматеріалів-замінників кісткинаосновіметалів, керамікрізного складуікомпозитів.
Метали,завдякивисокій механічній міцності,єперспективним матеріаломдляортопедії, що пов’язано, насамперед, зтим, щовони мають необхідний модуль Юнга, наближений до природної кістки, легко піддаються механічній обробці та мають достатню жорсткість. Вортопедичній практиціхірургіївеликихкісткових дефектівможуть виникативисокінапруги; тому матеріал, що імплантується,повинен витримуватицінапруги, не піддаючисьзалишковій деформаціїаборуйнуванню. Встановлено, що актуальним залишається питаннярозробкиіотримання нанорозмірних порошківзаліза та магнетиту ізкомплексомфізико-хімічних властивостей, необхіднихдляфункціонуваннявживому організмі, що включає використання методів порошкової металургії для отримання нанодисперсних матеріалів медичного призначення.
Основнимихарактеристикамикерамічних оксидних та нітридних матеріалів медичного призначення єбіосумісність, висока твердість, термо-ікорозійна стійкість. Однак, водночас, недоліками, що обмежують їх застосування вортопедії та стоматології, є надлишкова твердість, крихкість і ламкість, які можуть викликати зношуванняякімплантату, такі самих кісток при терті.
Створеннякомпозиційнихматеріалів та покриттів на основі багатокомпонентнихсистем, що складаютьсяз кількох фазнаосновіметалевої, вуглецевої або керамічноїматриці, армованоїнаповнювачами, є перспективноюгалуззюматеріалознавства, в якійнабазіпоєднаннярозробленихпорошкових матеріалів можливо більшефективноташвидко надавати їмпринципово новихвластивостей.
У другому розділі запропоновано комплексний підхід до дослідження фізико-хімічних та біологічних властивостей порошкових матеріалів у неорганічних та біологічних середовищах живого організму.
В основу лабораторного експерименту із взаємодії порошкових матеріалів, отриманих різними методами порошкової металургії, з неорганічними та біологічними середовищами організму покладено комплексне дослідження морфології, структури та розміру частинок порошків, їх питомої поверхні, хімічного та фазового складу, вмісту домішок залежно від методів їх одержання, а також магнітних характеристик та корозійної стійкості у зазначених середовищах. Викладено корисні при дослідженнях порошкових об’єктів та відповідних середовищ характеристики кожного із запропонованих сучасних фізико-хімічних методів (рентгенофазовий та рентгеноструктурний аналізи, електронна мікроскопія, інфрачервона та Оже-електронна спектроскопії, вимірювання питомої поверхні, магнітних характеристик, хімічний аналіз, вивчення процесів міжфазної взаємодії методом змочування), а також особливості підготовки об’єктів дослідження за умов використання кожного з методів.
Дано характеристику неорганічних та біологічних середовищ, що були використані для дослідження фізико-хімічної стабільності в них порошкових матеріалів, розроблених у дисертаційній роботі.
В якості біологічних середовищ в роботі використано:
- плазму крові людини, що складається на 90-91% з води та 9-10% сухого залишку, що містить до ~7 % білків (4-4,5% альбуміна, 2,8-3,1% глобуліна та 0,1-0,4% фібріногена) та ~0,9 % – неорганічних солей; решту складають небілковіорганічні сполуки (глюкоза, ліпіди, жироподібні речовини тощо);
- модельний розчин шлункового соку, виготовлений із шлункового соку людини, консервованого 0,03–0,04 % саліциловою кислотою, в якому адсорбентами осаджено в’язкі речовини (виробник – ТОВ «Біофарма»). Модельний розчин містить усі складові шлункового соку в необхідних концентраціях: соляну кислоту - 160 ммоль/л (0,3–0,5 %); бікарбонати НСО3− - 45 ммоль/л; ферменти - пепсин і пепсиноген.
В якості неорганічних середовищ використано дистильовану воду і фізіологічні розчини різного сольового складу: 0,9 % NaCl; розчин Рінгера (г/л): NaCl – 8,6; KCl – 0,3; CaCl2–0,33; розчин Рінгера–Локка (г/л): натрію хлориду – 9,0; натрію гідрокарбонату, кальцію хлориду та калію хлориду – по 0,2; глюкози – 1; розчин Рінгера–Тіроде (г/л): NaCl – 7,89; KCl – 0,3; CaCl2 – 0,28; MgCl2 – 0,2; NaH2PO4 – 0,63; глюкози – 1,98. В окремих дослідах в якості неорганічних середовищ застосовано розчин NaOH (рН – 7,4), що відповідає рН плазми крові, та розчин НCl (рН – 2,0), що відповідає рН шлункового соку.
У третьому розділі дисертаційної роботи досліджено порошковіматеріали на основізаліза шляхом комплексного вивчення їхніх фізико-хімічних та біологічнихвластивостей, а також магнітниххарактеристик і запропоновано оптимальні умови їх одержання для використання у медичній практиці.
Нанодисперсніпорошкина основі заліза одержано в роботі методом розкладання/відновлення оксалатних солей заліза у вуглецьвмісному та водневому середовищах зарізнихтемпературних інтервалів. Процесрозкладання та відновлення залізазоксалатнихсолейпроведено вшахтних печахМарса у діапазоні температур 450–830°С із постійним контролем умовсинтезунавсіхстадіяхотриманняферомагнітніхнаноматеріалів:починаючиз вихіднихстадійосадженнянанорозмірніхоксалатівзаліза і до процесу відновлення заліза з них та подальшої стабілізаціїповерхні отриманих порошків щодо окиснення