ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ УПРАВЛІННЯ ТОВАРООБОРОТОМ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
Название:
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ УПРАВЛІННЯ ТОВАРООБОРОТОМ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: Статья
Краткое содержание:


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. У результаті становлення ринкових відносин в Україні торговельні підприємства набули економічну та юридичну свободу у визначенні напрямку та обсягу господарської діяльності з метою максимізації прибутку, зміцнення конкурентних позицій на споживчому ринку, підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу. Однак, значна частка торговельних підприємств продовжує знаходитися в критичному або близькому до цього стані, що у значній мірі спричинено недосконалістю механізму управління товарооборотом.

Проблеми управління роздрібним товарооборотом досліджувалися в наукових працях багатьох закордонних і українських учених-економістів, таких як Адамс Симон, Азарян О.М., Апопій В.В., Балабанова Л.В., Бєлих Л.П., Бєляєв С.Г., Бланк І.О., Болт Г.Д., Валевич Р. П., Власова Н.О., Гребнєв А.І., Лігоненко Л.О., Мазаракі А.А., Омельянович Л. О., Пастухова В.В., Садєков А.А., Смолін І.В., Фролова Л.В. та інші.

Разом з тим, комплексний підхід до управління товарооборотом залишається без достатньої наукової уваги, а саме: ринкова концепція управління товарооборотом, механізм забезпечення взаємодії соціальних та економічних цілей підприємства, удосконалення програмно-цільового підходу та його зв’язок з маркетингом, механізм впливу товарообороту на платоспроможність підприємства й інші. У зв'язку з цим виникає потреба в удосконаленні механізму управління товарооборотом з урахуванням об'єктивних кономічних процесів, що потребує поглиблених наукових досліджень.

Актуальність проблеми, недостатня наукова розробка й практична її значущість обумовили вибір теми дисертаційної роботи, її мету та завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами і темами. Робота виконана згідно з планами науково-дослідних робіт:

Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського – НДР „Механізм регулювання внутрішньої торгівлі на регіональному рівні (№ державної реєстрації 0107U001518), в межах якої автором проведена діагностика механізму управління товарооборотом, розроблено рекомендації щодо його вдосконалення;

Макіївського економіко-гуманітарного інституту – НДР „Науково-практичні аспекти та механізми управління сталого соціально-економічного розвитку підприємств і організацій Донецького регіону” (№ державної реєстрації 0104U010450), автором розроблені рекомендації щодо рейтингової оцінки соціально-економічної значущості торговельних підприємств та вдосконалення управління товарооборотом.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є подальший розвиток теоретико-методологічних основ удосконалення організаційно-економічного механізму управління товарооборотом як комплексною системою соціально орієнтованих економічних відносин суспільного виробництва на стадії обміну грошових доходів населення на споживчі товари. Для досягнення поставленої мети в роботі сформульовані й вирішені такі завдання:

обґрунтування концептуального підходу до механізму управління товарооборотом;

розробка організаційно-економічних засад управління товарооборотом;

визначення ролі маркетингу в управлінні товарооборотом;

діагностика діючого механізму управління товарооборотом підприємств;

оцінка і шляхи вдосконалення методики аналізу товарообороту в ринкових умовах господарювання;

дослідження впливу організаційно-економічних змін у зовнішньому середовищі на управління товарооборотом торговельних підприємств;

обґрунтування напрямів вдосконалення управління товарооборотом підприємств за ієрархічними рівнями на засадах системного підходу;

розкриття ролі та розробка методики рейтингової оцінки конкуруючих підприємств в управлінні товарооборотом;

удосконалення механізму оптимізації товарообороту у взаємозв’язку зі структурою власного капіталу.

Об'єктом дослідження є процес управління товарооборотом роздрібних торговельних підприємств.

Предметом дослідження є теоретико-методологічні та методичні основи вдосконалення механізму управління товарооборотом підприємств.

Методи дослідження. Теоретичною й методологічною основою дисертаційної роботи є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних і закордонних учених із проблем формування механізму управління, маркетингу, економіки підприємств, роздрібного товарообороту, фінансів підприємств, законодавчі і нормативні акти України. У процесі дослідження використані методи аналізу та синтезу (для обґрунтування теоретичних і практичних рекомендацій); структурно-функціональний метод (для побудови внутрішньої структури механізму управління товарооборотом); статистичні методи (для виявлення тенденцій та закономірностей розвитку товарообороту); метод експертних оцінок (для розробки системи рейтингової оцінки підприємств); матричний метод (для розробки матриці маркетингових стратегій); економіко-математичне моделювання (для розробки економетричних факторних моделей товарообороту); програмно-цільовий метод (для вдосконалення прогнозування товарообороту); системний та комплексний підхід (при розкритті сутності та функцій товарообороту); кластерний аналіз (для розподілу досліджуваних підприємств на кластери); кореляційно-регресійний метод (для факторного аналізу товарообороту); прийоми деталізації, порівняння, групування, середніх та відносних величин; методи схематичного та графічного зображення даних. Головні висновки сформульовано на засадах методів системного аналізу та наукової абстракції.

У процесі написання дисертації були використані матеріали державної статистики, звітні відомості підприємств, відомості анкетного опитування фахівців ряду торговельних підприємств України.

Наукова новизна отриманих результатів. У дисертаційній роботі визначено сучасні підходи до управління товарооборотом, проведено дослідження практики оперативного, тактичного та стратегічного управління товарооборотом. Запропоновано нові наукові рішення, які полягають у таких теоретичних, методологічних та методичних розробках:

Вперше:

розроблено науковий підхід щодо рейтингової оцінки соціально-економічної значущості торговельних підприємств на основі застосування коефіцієнтів корисності асортименту товарів, територіальної доцільності, соціальної важливості та її використання в управлінні товарооборотом, що дозволяє органам місцевого самоврядування обґрунтовувати рішення по регулюванню обсягу і товарної структури товарообороту, стримувати продаж соціально небезпечних товарів, підвищувати відповідність розвитку товарообороту потребам споживачів.

Удосконалено:

методичний підхід до обґрунтування доцільних меж розвитку товарообороту і його оптимального обсягу, в якому, на відміну від існуючих підходів, запропоновано використання коефіцієнта еластичності товарообороту по структурі власного капіталу. Це розширює можливості застосування програмно-цільового підходу практично у всіх підприємствах, з різною структурою необоротних активів і капіталу, що підвищує ефективність управління товарооборотом;

методичний підхід до оцінки впливу обсягу товарообороту на коефіцієнти ліквідності. Запропоновані формули розрахунку зміни ліквідності активів залежно від товарообороту, й формули визначення обсягу товарообороту, необхідного для досягнення цільового рівня платоспроможності підприємства;

методичний підхід до економічного аналізу товарообороту на підставі уточнення цілей, а саме: розроблення рекомендацій по підвищенню впливу товарообороту як чинника, що забезпечує дохідність, прибутковість, рентабельність, платоспроможність, конкурентноздатність підприємств; додання оптимізаційних економетричних моделей взаємозв’язку товарообороту з ресурсами підприємств, особливо власним капіталом, що забезпечить їх збалансованість, оптимізацію та підвищить ефективність використання.

Дістало подальший розвиток:

понятійно-категорійний апарат, а саме: визначена сутність і соціально-економічна значущість товарообороту шляхом доповнення його характеристики як логістичної категорії, врахування його ролі у формуванні ВВП, підвищення якості життя, оцінка позиції держави на світовому товарному ринку; розробки концептуальних основ управління товарооборотом;

визначення сутності та змісту організаційно-економічного механізму управління товарооборотом підприємства як сукупності систем, підсистем, методів, організації, контролю, мотивації, планування, регулювання товарообороту для досягнення стратегічних цілей підприємства, що сприятиме підвищенню ефективності управління;

теоретичні та методичні положення щодо використання маркетингу в управлінні товарооборотом, а саме: визначено напрямки вирішення задач маркетингу; сформульовано основні комплекси маркетингових стратегічних цілей, принципи і методи встановлення їх взаємозв’язку із функціональною та забезпечувальною підсистемами; конкретизовано базові маркетингові стратегії щодо управління товарооборотом, методичні підходи до формування комплексної системи стратегічного маркетингового управління товарооборотом (система стратегічного маркетингового аудиту, управління товарооборотом, стратегічних змін).

Особистий внесок здобувача. Результати дослідження, які представлені в дисертації, автором отримані особисто. Йому належать наукові ідеї дослідження, теоретичні й методичні положення, наукова концепція, мета і задачі роботи, методи й підходи до їх рішення, висновки й рекомендації щодо методичного й практичного використання одержаних результатів.

Практичне значення одержаних результатів. Отримані в результаті виконаного дослідження висновки й рекомендації мають практичну значущість, що міститься в розробці таких рекомендацій з удосконалення обґрунтування й оптимізації обсягу товарообороту підприємств: базові маркетингові стратегії розвитку товарообороту; методика рейтингової оцінки соціально-економічної значущості торговельних підприємств; методика оптимізації планів товарообороту на засадах удосконалення програмно-цільового підходу шляхом використання коефіцієнту еластичності по структурі власного капіталу торговельних підприємств; економетричні моделі прогнозування товарообороту у взаємозв’язку з ресурсним потенціалом.

Висновки та рекомендації, запропоновані в дисертаційній роботі, схвалено й упроваджено в практику діяльності: Управління з АПК, торгівлі та побутового обслуговування Макіївської міської ради (акт про впровадження № 3/01 від 23.01.08 р.) – використано методику соціально-економічної рейтингової оцінки торговельних підприємств, що сприяло раціоналізації територіального розміщення товарообороту та зниженню негативного впливу торгівлі соціально шкідливими товарами; торговельного підприємства «ПП Берестова» (довідка № 1/02 від 1.02. 2008 р.) – підвищено якість планово-прогнозних розрахунків обсягу товарообороту шляхом використання розроблених автором економетричних моделей залежності товарообороту від елементів ресурсного потенціалу підприємства; ВКФ ТОВ «Нортекс» (довідка про впровадження № 31 від 18.12.2007 р.) – на основі розробленої автором методики розрахунку доцільних меж господарської діяльності торговельного підприємства істотно підвищено ефективність процесу планування товарообороту. Суттєво зросла точність прогнозних показників товарообороту, визначених за програмно-цільовим методом.

Результати дослідження, що містяться в дисертації, а саме: теоретичні основи організаційно-економічного механізму управління товарооборотом, напрямки вдосконалення програмно-цільового методу, науковий підхід щодо рейтингової оцінки соціально-економічної значущості торговельних підприємств використано в навчальному процесі при вивченні дисциплін «Економіка підприємства», «Управління ефективністю фірм», «Економічне обґрунтування господарчих рішень» (довідка про впровадження № 01/166 від 23.01.2008 р.).

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися й одержали позитивну оцінку на 9 наукових конференціях: на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины». Алушта, 2002 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення» ( м. Донецьк – Ялта, 2003, 2005, 2007 р.р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації» (м. Харків, 2006 р.); II Міжнародній науково-практичній конференції «Образование и наука без границ - 2006» (м. Дніпропетровськ, 2006 р.); XII Науково-практичній конференції студентів та викладачів МЕГІ (м. Макіївка, 2006 р.); II Міжнародній науково-практичній конференції «Тенденции развития мировой торговли в XXI веке» (м. Пермь, 2007 р.); VIII міжнародній науково-практичніх конференції «Теория и практика коммерческой деятельности» (м. Красноярськ, 2007 р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 12 робіт загальним обсягом 2,78 др. арк., з яких особисто автору належить 2,63 др. арк., у тому числі: 5 публікацій у фахових виданнях, затверджених ВАК України, а також 7 публікацій у збірниках статей за матеріалами наукових конференцій.

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, дев'яти підрозділів, висновків, 7 додатків на 37 сторінках, списку використаних джерел з 154 найменувань. Основний зміст викладено на 167 сторінках, дисертація містить 17 рисунків на 11 сторінках і 28 таблиць на 16 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА