ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ПИТАННЯ ТОВАРНОГО СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ




  • скачать файл:
Название:
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ПИТАННЯ ТОВАРНОГО СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми дослідження. Забезпечення продовольчої безпеки шляхом створення сприятливих економічних, політичних, організаційних, а також правових та інших умов здійснення товарного сільськогосподарського виробництва є однією із стратегічних цілей державної аграрної політики України.

Сучасний стан розвитку сільськогосподарського виробництва становить загрозу продовольчій безпеці та продовольчій незалежності України, внаслідок спаду сільськогосподарського виробництва, відсутності мотивації до праці, бідності, трудової міграції, занепаду соціальної інфраструктури села, поглиблення демографічної кризи тощо. Наявність цих та інших проблем зумовлена недосконалістю чинного аграрного та земельного законодавства, невідповідністю програм реформування аграрного сектора економіки і результатів їх виконання визначеним соціальним пріоритетам.

Забезпечення національних інтересів у процесі інтеграції України до Європейського Союзу та світового економічного простору вимагають негайних та ефективних заходів, спрямованих на правове регулювання розвитку високоефективного та конкурентоспроможного на зовнішньому та внутрішньому ринках аграрного сектору економіки. А відтак дослідження правового забезпечення товарного сільськогосподарського виробництва є необхідним та актуальним.

Зв’язок роботи із науковими програмами, планами, темами. Проведене дослідження відповідає завданням, поставленим Законом України «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року» від 18 жовтня 2005 р. та Державною цільовою програмою розвитку українського села на період до 2015року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України 19 вересня 2007 р. № 1158, відповідно до яких визнані необхідними наукові дослідження шляхів підвищення ефективності діяльності суб’єктів аграрного сектору.

Дисертація виконана в рамках науково-дослідної роботи по темі: «Механізм адаптації законодавства в сфері прав громадян України до законодавства Європейського Союзу», яка виконується на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка (номер теми 06БФ042-01).

Крім того, дисертаційне дослідження було безпосередньо пов’язано з виконаною на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка науковою темою № 97116 «Дослідження державно-правового механізму забезпечення аграрної, земельної реформи і одержання екологічно безпечної сільськогосподарської продукції» (номер державної реєстрації 0197U003329). Автор дисертації особисто підготувала наступні розділи до проекту Аграрного кодексу України – «Виробничо-господарська діяльність суб’єктів агробізнесу» та «Державне регулювання аграрного виробництва»; у співавторстві – «Ринкові аграрні правовідносини».

Мета і завдання дослідження полягають у проведенні науково-теоретичного аналізу правових аспектів ведення товарного сільськогосподарського виробництва, формулювання наукових висновків та внесення пропозицій щодо удосконалення чинного аграрного законодавства України з питань товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до поставленої мети визначені основні завдання дослідження: проаналізувати стан та перспективи наукових досліджень, дослідити стан правового регулювання товарного сільськогосподарського виробництва, розкрити юридичну природу товарного сільськогосподарського виробництва, визначити поняття та юридичні ознаки товарного сільськогосподарського виробництва, суб’єктний склад та правові принципи ведення товарного сільськогосподарського виробництва, дослідити організаційно-правові питання державної підтримки товарного сільськогосподарського виробництва в Україні, сформулювати пропозиції з удосконалення нормативно-правового забезпечення товарного сільськогосподарського виробництва.

Об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є суспільні відносини, що потребують правового регулювання у сфері товарного сільськогосподарського виробництва в сучасних умовах глобалізації та інтеграції економічних, соціальних та державно-правових явищ.

Предмет дослідження. Предметом дослідження є нормативна та наукова джерельна база, практика нормотворення і правозастосування з питань правового регулювання товарного сільськогосподарського виробництва.

Методи дослідження. У ході дисертаційного дослідження були застосовані діалектичний метод пізнання, наукові методи історичного, порівняльно-правового, формально-логічного, структурно-функціонального, системного аналізу та синтезу. Так, історичний метод було використано у дослідженні тенденцій розвитку законодавства про товарне сільськогосподарське виробництво, а також у дослідженні основних засад державної підтримки товарного сільськогосподарського виробництва. Порівняльно-правовий метод покладений в основу аналізу законодавства України у сфері товарного сільськогосподарського виробництва та відповідного законодавства інших держав та міждержавних утворень. За допомогою методу формально-логічного та структурно-функціонального аналізу виявлено недоліки правового забезпечення товарного сільськогосподарського виробництва та визначено шляхи їх подолання. Методи системного аналізу та синтезу були використані при дослідженні таких понять як товарне сільськогосподарське виробництво, сільськогосподарська продукція, сільськогосподарський товаровиробник, державна підтримка.

Теоретична база дослідження. Дисертаційне дослідження проведено на основі вивчення і використання наукових джерел українських вчених у галузі аграрного, земельного, екологічного права, авторами яких є: В.І. Андрейцев, Г.І. Балюк, І.М. Бакай, Ц.В. Бичкова, М.Я. Ващишин, Я.З. Гаєцька-Колотило, В.К. Гуревський, В.М. Єрмоленко, А.М. Запорожець, О.І. Заєць, Н.В Ільків, Т.О. Коваленко, Т.Г. Ковальчук, М.В. Краснова, П.Ф. Кулинич, В.І. Лебідь, Т.В. Лямцева, А.М. Мірошниченко, І.М. Миронець, В.Л. Мунтян, В.П. Нагребельний, В.В. Носік, З.А. Павлович, О.О. Погрібний, О.А. Поліводський, В.І. Семчик, І.О. Середа, А.М. Статівка, Н.І. Титова, В.Ю. Уркевич, В.І. Федорович, Ю.С. Шемшученко, М.В. Шульга, В.В. Янчук, В.З. Янчук та інші науковці.

У дисертації використані наукові праці українських вчених у галузі цивільного та господарського права Д.В. Бобрової, О.М. Вінник, О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, І.М. Кучеренко, В.В. Луця, В.К. Мамутова, О.А. Підопригори, Г.В. Пронської, В.С. Щербини та інших вчених.

Теоретичною базою дослідження стали наукові праці вчених у галузі колгоспного, сільськогосподарського, аграрного, земельного та екологічного права радянського періоду: Г. О. Аксеньонка, Л. М. Баховкіної, Г. Ю. Бистрова, С.О. Боголюбова, Ю.А. Вовка, В.М. Дем’яненка, П. Д. Індиченка, М.Д. Казанцева, І.Ф. Казьміна, А.М. Каландадзе, М.І. Козиря, І.М. Миронця, В.Л. Мунтяна, М.Б. Мухитдинова, І.В. Павлова, І.Ф. Панкратова, А.Г. Первушина, І.О. Середи, М.В. Сторожева, Н.І. Титової, К.А. Шайбекова, В.З. Янчука, інших видатних вчених.

При дослідженні правових аспектів ведення товарного сільськогосподарського виробництва використані джерела економічної науки: Ю.Д. Білика, А.І. Берлача, О.О. Бугуцького, П.І. Гайдуцького, М.Я. Дем’яненка, В.В. Зіновчука, М.В. Зубця, Г.І. Купалової, О.М. Онищенка, П.Т. Саблука, Л.О. Шепотько, О.М. Шпичака, В.В. Юрчишина та інших вчених.

Порівняльний аналіз організаційно-правових питань товарного сільськогосподарського виробництва проведено з використанням наукових праць зарубіжних вчених-правників З.С. Бєляєвої, Г.Ю. Бистрова, С.О. Боголюбова, М.М. Вєдєніна, Б.Д. Клюкіна, М.І. Козиря, А.В. Малька, В.В. Устюкової, Г.В. Чубукова, Л.П. Фоміної, Г.І. Шмельова, Н.І. Ядевич та інших вчених.

Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в тому, що це одне з перших в науці аграрного права України комплексне дослідження теоретичних і практичних питань правового регулювання товарного сільськогосподарського виробництва в Україні в умовах аграрної і земельної реформи та приєднання України до Світової організації торгівлі (надалі - СОТ), розвитку євроінтеграційних економічних, соціальних та державно-правових явищ, адаптації національного законодавства до права Європейського Союзу (надалі - ЄС).

Наукова новизна дисертаційного дослідження конкретизується у теоретичних висновках, положеннях та практичних рекомендаціях, що виносяться на захист:

Вперше:

-                сформульовано правове поняття товарного сільськогосподарського виробництва як врегульований нормами аграрного та інших галузей права вид господарської діяльності сільськогосподарських товаровиробників, пов’язаної з обов’язковим використанням земель сільськогосподарського та іншого призначення, природних ресурсів, живих організмів з метою виробництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції на внутрішньому та зовнішньому аграрних ринках;

-                визначено юридичні ознаки товарного сільськогосподарського виробництва: 1) нормативне закріплення права на ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 2) законодавче визначення спеціальної правосуб’єктності сільськогосподарських товаровиробників; 3) обов’язковість використання земельних та інших природних ресурсів на відповідному юридичному титулі; 4) законодавче закріплення особливого правового режиму товарної сільськогосподарської продукції; 5) нормативне забезпечення особливостей правового регулювання праці у товарному сільськогосподарському виробництві; 6) нормативно-правове забезпечення основних етапів виробничого процесу товарного сільськогосподарського виробництва;

-                проведено розмежування поняття «товарне сільськогосподарське виробництво» та суміжних понять і категорій, які використовуються в аграрному законодавстві та в аграрному праві і пов’язуються з виробництвом, переробкою, реалізацією сільськогосподарської продукції: «виробничо-господарська діяльність в сільському господарстві», «підприємницька діяльність в сільському господарстві», «городництво», «індивідуальне садівництво», «особисте селянське господарство». Визначено правові критерії їх ідентифікації (сфера діяльності, мета діяльності, суб’єкт діяльності, обсяг сільськогосподарської діяльності у більш широкій за змістом господарській діяльності того чи іншого суб’єкта);

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА