ПРОГНОЗУВАННЯ СВІТОВИХ ЦІН НА ЕНЕРГОНОСІЇ МЕТОДАМИ ДИСКРЕТНОЇ НЕЛІНІЙНОЇ ДИНАМІКИ




  • скачать файл:
Название:
ПРОГНОЗУВАННЯ СВІТОВИХ ЦІН НА ЕНЕРГОНОСІЇ МЕТОДАМИ ДИСКРЕТНОЇ НЕЛІНІЙНОЇ ДИНАМІКИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми; вказано зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами; визначено мету та завдання, об’єкт і предмет, методи дослідження; викладено наукову новизну й практичне значення одержаних результатів; подано відомості про публікації, структуру та обсяг дисертації.

У першому розділі – проведено аналіз сучасного стану ринку енергоносіїв, арсеналу методів, які використовуються для аналізу й прогнозування динаміки цін на енергоносії; розроблено концепцію прогнозування динаміки світових цін на енергоносії на базі інструментарію дискретної нелінійної динаміки.

Проведення фундаментального та ретроспективного аналізу ринку дало змогу виявити особливості сучасних механізмів формування ціни на основні енергоносії. З’ясовано, що кам’яне вугілля є більшою мірою регіональним товаром і ціна на нього визначається на базі укладених контрактів, а не в результаті вільних біржових торгів. Еволюція ціни на нафту перетворила її на біржовий товар, зміна ціни якого впливає на глобальні економічні процеси у світі. У ході історичних перетворень ринку природного газу ціна на нього трансформувалась від контрактної до біржової, у результаті чого газовий ринок останніми роками наздоганяє нафтовий за обсягами угод (операцій).

На сьогодні ціна на енергоносії суттєво впливає на функціонування всіх галузей економіки як України, так і світу в цілому внаслідок їх високої енергозалежності. У результаті аналізу факторів впливу ціни на економіку та економіки на ціну виявлено такий кругообіг ціни на енергоносії. Країни – виробники енергоносіїв (у формі державної політики, чинного законодавства та встановлених нормативних показників) і ринкове середовище формують пропозицію та ціни на енергоносії. Унаслідок цього спостерігається вплив таких цін на внутрішній валовий продукт і якість життя населення країни, які, у свою чергу, визначають формування державної політики та поведінку (попит) споживачів. Отже, складається замкнена система, де наявні циклічні взаємозв’язки між чинниками впливу, що свідчить про можливість передбачати певні зміни в такій системі та зумовлює значущість побудови прогнозу цін на енергоносії.

Крім того, необхідність аналізу та прогнозування ціни зумовлена інтересом широкого загалу, представників ділових кіл, міжнародного бізнесу до оцінки найбільш імовірних перспектив зміни ціни на енергоносії, що визначається шляхом зіставлення та аналізу динамічних (часових) рядів і відображається в понятті “динаміка ціни”.

Аналіз існуючих методологічних підходів свідчить, що для прогнозування динаміки цін на товарних ринках найчастіше використовують фундаментальний та технічний аналіз. В основі останнього – саме аналіз часових рядів (ЧР) ціни. Моделі та методи, які використовує, зокрема, технічний аналіз, базуються на лінійній парадигмі щодо динаміки цін і не враховують тих внутрішніх процесів, які на неї впливають. Цей недолік має місце і для багатьох інших методів, що базуються на апараті статистики. Проте на сьогодні вже визнаними є як зміни в теоретичних засадах функціонування товарних ринків, так і заміщення лінійної парадигми нелінійною. Це зумовлює необхідність застосування нелінійного інструментарію, а з огляду на дискретний характер інформації щодо зміни ціни – апарату дискретної нелінійної динаміки (ДНД).

Розроблено концепцію прогнозування динаміки світових цін на енергоносії на базі інструментарію дискретної нелінійної динаміки. Основу концепції становлять твердження, які враховують положення сучасної теорії ринку та особливості умов формування ціни на світовому ринку.

Положення 1. Для світового ринку енергоносіїв не виконується гіпотеза ефективного ринку (EMH), яка стверджує, що поточні ціни відображають усю публічну інформацію. Сутність гіпотези полягає в тому, що жоден учасник ринку не може мати перевагу над іншим, яка забезпечує йому отримання прибутку. Так звана “слабка” гіпотеза ефективного ринку стверджує, що цінові коливання є незалежними та можуть бути випадковим блуканням, тобто є броунівським рухом, у якому попередні зміни величини ціни не пов’язані з минулими та майбутніми змінами. Наслідком цього є обов’язкова підпорядкованість рівнів ціни нормальному розподілу та скінченність значення дисперсії.

Положення 2. Для світового ринку енергоносіїв має місце запропонована в працях Е. Петерса гіпотеза фрактального ринку (FMH), сутність якої полягає в такому: а) ринок складається з множини інвесторів із різними інвестиційними горизонтами; б) інформаційні множини, які є важливими для кожного інвестиційного горизонту, є різними.

Положення 3. Для світового ринку енергоносіїв має місце гіпотеза когерентного ринку (запропонована Е. Петерсом). Зміст цієї гіпотези полягає в тому, що функція розподілу ймовірності цін на ринку визначається груповими настроями та фундаментальним зсувом.

Схематично комплекс методів і моделей, що становить та забезпечує реалізацію розробленої концепції прогнозування динаміки світових цін на енергоносії на базі інструментарію ДНД, наведено на рис. 1.

Теоретичне обґрунтування необхідності та можливості прогнозування світових цін на енергоносії на основі інструментарію дискретної нелінійної динаміки виділено на схемі в модуль М_Б_І.

Запропонований інструментальний комплекс складається з трьох модулів:

1) модуль М_А_ІІ – містить моделі та методи ДНД для передпрогнозного аналізу: метод комплексного фрактального аналізу й фазовий аналіз. У результаті їх застосування отримується система показників кількісного оцінювання властивостей динаміки ціни, на якій базується метод порівняння динаміки ціни на основі багатокритеріального підходу;

2) модуль М_П_ІІ – містить інструментарій прогнозування світових цін на енергоносії (у тому числі нову, розроблену автором гібридну прогнозну модель);

3) модуль М_К_ІІ – містить комп’ютерну реалізацію комплексу моделей та методів дискретної нелінійної динаміки, обраних та вдосконалених для прогнозування світових цін на енергоносії.

Змiст модуля М_З_III становить розроблене автором інфоpмaцiйно-тeхнологiчнe зaбeзпeчeння щодо iнтeгpaцiї pозвинутого iнстpумeнтapiю до aвтомaтизовaних систeм упpaвлiння підприємств – суб’єктів ринку енергоносіїв.

У другому розділі – “Передпрогнозний аналіз часових рядів цін на енергоносії методами дискретної нелінійної динаміки” – досліджено важливі для прогнозування властивості динаміки світових цін на нафту та газ і, відповідно, часових рядів  та  (за даними Енергетичного агентства США http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet.htm); здійснено їх порівняльний аналіз.

У результаті статистичного аналізу виявлено, що ціна обох енергоносіїв не підпорядковується нормальному закону розподілу, а обчислені статистичні показники характеризують динаміку цін поверхово, не враховуючи її структури. Цей факт підтверджує положення 1 про невиконання гіпотези ефективного ринку та дає підстави для висновку, що традиційні статистичні методи прогнозування за умови порушення вимог до їх застосування недостатньо адекватно відображатимуть характер динаміки ціни (розглянутих ЧР G і Р). Для діагностики природи даних ЧР та виявлення нелінійних динамічних процесів, які підтвердили би гіпотезу про фрактальність ринку енергоносіїв, використано такі методи нелінійної динаміки, як: аналіз псевдофазового простору розмірності 2, тест на дрейфуючий атрактор і графічний тест Гілмора. Результати аналізу дали змогу зробити висновок про хаотичну природу часових рядів динаміки світових цін на нафту та природний газ і підтвердили положення 2 розробленої концепції.


Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА