ВПЛИВ РЕПУТАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВА НА ЙОГО ЕКОНОМІЧНУ БЕЗПЕКУ




  • скачать файл:
Название:
ВПЛИВ РЕПУТАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВА НА ЙОГО ЕКОНОМІЧНУ БЕЗПЕКУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Перехід вітчизняної економіки від індустріальної до інформаційної є об’єктивним, проте складним і неоднозначним процесом. З одного боку, головною відмінною рисою такого процесу є домінування впливу нематеріальних ресурсів на сутність, способи й умови діяльності підприємств. Одним із суттєвих доказів такого впливу є зміни, що відбуваються в структурі вартості підприємств, питома вага нематеріальних активів якої сьогодні складає близько 70-80%. З іншого боку, сучасні умови діяльності вітчизняних підприємств є доволі складними через існування численних загроз. Так, загрози підробок продукції та виявів піратства найчастіше можуть бути небезпечними для тих підприємств, що є власниками популярних брендів. Поширеними також є приклади рейдерства та недружніх поглинань підприємств, які очолюють списки в різних рейтингах. Такі умови актуалізують необхідність вирішення завдань щодо забезпечення економічної безпеки підприємств.

Питання економічної безпеки постійно перебувають у центрі уваги багатьох науковців, проте в більшості випадків у таких дослідженнях розглядаються здебільшого питання, пов’язані з формуванням базових засад забезпечення економічної безпеки, вивченням економічних інтересів як підґрунтя такого забезпечення, ідентифікацією загроз економічній безпеці, формуванням окремих елементів менеджменту економічної безпеки тощо. Водночас у царині економічної безпеки спостерігається зміщення акцентів у бік дослідження впливу нематеріальних чинників, уособленням комплексу яких є репутація підприємства. В науковій літературі існують дослідження впливу репутації підприємства на його конкурентоспроможність, на рівень капіталізації та формування інвестиційної привабливості, тоді як вплив репутації підприємства на його економічну безпеку дотепер залишається не достатньо вивченим. Ці причини зумовлюють необхідність вирішення сукупності завдань щодо встановлення, ідентифікації та оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку.

Отже, актуальність теми дисертаційної роботи та її практична значущість визначаються необхідністю теоретичного обґрунтування ідентифікації впливу репутації підприємства на його економічну безпеку та розроблення інструментарію щодо оцінювання такого впливу.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. При виконанні держбюджетної теми ДН-33-06 "Методологічні основи управління функціонуванням та розвитком суб’єктів господарської діяльності в епоху економіки знань" (номер державної реєстрації 0106U000293, 2006-2008 рр.) здобувачем змодельовано вплив репутації підприємства на його економічну безпеку. Розробки здобувача щодо оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку використані при виконанні держбюджетної теми ДН-7-09 "Методологічні основи управління функціонуванням та розвитком суб’єктів господарської діяльності в умовах інноваційного розвитку економіки та економіки знань" (номер державної реєстрації 0109U000083, 2009-2011 рр.).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення теоретичних засад і розроблення практичних рекомендацій щодо оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку.

Відповідно до мети дослідження було вирішено такі наукові та практичні завдання:

проаналізовано сутність та уточнено тлумачення поняття "репутація підприємства";

виявлено характер впливу репутації підприємства на його економічну безпеку;

вивчено передумови впливу репутації підприємства на його економічну безпеку;

запропоновано модельні подання репутації підприємства та його економічної безпеки;

здійснено оцінювання репутації підприємства;

оцінено рівень економічної безпеки підприємства;

розроблено процедуру оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку;

апробовано розроблені рекомендації щодо визначення впливу репутації підприємств на їхню економічну безпеку на промислових підприємствах.

Об’єктом дослідження є процес підвищення рівня економічної безпеки підприємства.

Предметом дослідження є логіка, принципи та вимоги до ідентифікації та оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку.

Методи дослідження. Методологічною основою дисертації є сукупність способів наукового пізнання, методів і прийомів, що використовувалися в процесі виконуваного дослідження. Теоретичною основою роботи послугувала сукупність наукових теорій щодо вивчення репутації підприємства та його економічної безпеки, основні положення яких представлені в наукових працях вітчизняних і зарубіжних учених. Інформаційну базу склали матеріали Державного комітету статистики України, внутрішньокорпоративні документи, положення й основні відомості про підприємства, фінансова та статистична звітність підприємств, а також результати власних досліджень.

У роботі використано системний підхід і структурно-логічний аналіз (при побудові концепції дисертаційної роботи), методи логіки (при формулюванні гіпотези щодо існування впливу репутації підприємства на його економічну безпеку), семантичний аналіз (при встановленні передумов впливу репутації підприємства на його економічну безпеку), теорію ймовірностей і математичну статистику (при оцінюванні впливу репутації підприємства на його економічну безпеку), соціологічні методи (при дослідженні цінностей зовнішніх і внутрішніх стейкхолдерів підприємства), метод експертних оцінок, фокус-групи та анкетування (при оцінюванні репутації підприємства), методи фінансового аналізу (при оцінюванні економічної безпеки підприємства), логічний аналіз (при побудові матриці "Економічна безпека підприємства – репутація підприємства"), методи факторного аналізу (для оцінювання чутливості економічної безпеки підприємства до впливу змін його репутації), порівняльний аналіз (при порівнянні значущості впливу матеріальних і нематеріальних чинників на економічну безпеку підприємства).

Наукова новизна одержаних результатів. Основний науковий результат полягає у створенні інструментарію оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку, підґрунтям якого є встановлення щільності перетину цінностей, властивих внутрішнім і зовнішнім стейкхолдерам підприємства.

Наукова новизна результатів дослідження полягає в такому:

уперше:

ідентифіковано вплив репутації підприємства на його економічну безпеку за характером та інтенсивністю, змодельовано ймовірні наслідки такого впливу за допомогою створеного аналітичного інструментарію;

запропоновано оцінювати вплив репутації підприємства на його економічну безпеку на основі встановленої міри залежності економічної безпеки підприємства від виду репутації – "білої", "сірої" або "чорної", а також характеру та інтенсивності досліджуваного впливу;

удосконалено:

послідовність оцінювання репутації підприємства шляхом формальної процедури у вигляді сукупності здійснюваних у послідовно-поступальному порядку етапів, які передбачають автентифікацію підприємства, виявлення щільності перетину цінностей внутрішніх і зовнішніх стейкхолдерів підприємства та визначення індексу репутації підприємства, діапазони значень якого дозволяють розпізнавати репутацію підприємства як "білу", "сіру" або "чорну";

оцінювання рівня економічної безпеки підприємства на основі визначення різниці між раціональною та фактичною поведінкою підприємства на ринку та формальним виразом економічної безпеки підприємства, що дозволяє розрізняти низький, середній і високий її рівні;

уточнено:

визначення поняття "репутація підприємства", яке запропоновано розуміти як комплексну когнітивно-споглядальну характеристику підприємства, що формується за результатами зіставлення сукупності матеріальних, нематеріальних, особистісних і соціальних цінностей, властивих його зовнішнім і внутрішнім стейкхолдерам, змінювання яких у часі та просторі опосередковано впливає на позицію підприємства на ринку внаслідок зміни його сприйняття стейкхолдерами;

характер впливу видів репутації підприємства ("білої", "сірої" або "чорної") на його економічну безпеку за допомогою побудованої загальної моделі такого впливу, установлення достовірних і ймовірних зв’язків позитивного, нейтрального та негативного впливу репутації підприємства на його економічну безпеку й визначення необхідних і достатніх умов формування таких зв’язків.

Практичне значення отриманих результатів дослідження. Викладені в дисертації теоретичні положення, розроблені підходи й отримані результати доведені до рівня методичних положень щодо оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку.

До результатів, які мають найбільше практичне значення, належать пропозиції щодо:

процедури оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку;

матриці "Економічна безпека підприємства – репутація підприємства" як аналітичного інструменту управління економічною безпекою підприємства.

Розробки та рекомендації автора використано в практичній діяльності підприємств, що підтверджується відповідними документами, які містяться в додатку до дисертації: ПАТ "Луганськ-Авто" (довідка № 73/05 від 23.04.2010 р.), Луганська регіональна торгово-промислова палата (довідка № 25.01-268 від 11.05.2010 р.)

Особистий внесок здобувача. Наукові положення, розробки та висновки дисертаційної роботи є результатом самостійно проведеного автором дослідження щодо ідентифікації та оцінювання впливу репутації підприємства на його економічну безпеку. Внесок автора в опубліковані в співавторстві наукові праці показано в переліку публікацій.

Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення та практичні результати дисертаційної роботи доповідалися автором і були схвалені на Міжнародній науково-практичній конференції "Сучасні проблеми менеджменту" (м. Київ, 2008 р.), II науково-практичному семінарі з міжнародною участю "Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки України" (м. Тернопіль, 2008 р.), Міжнародній науково-практичній конференції "Економічна безпека і проблеми господарсько-політичної трансформації соціально-економічних систем"
(м. Полтава, 2009), VI Міжнародній науково-теоретичній конференції молодих учених і студентів "Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери" (м. Донецьк, 2009 р.), Всеукраїнській науково-практичній Інтернет-конференції "Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку регіонів України" (м. Дніпропетровськ, 2009 р.), Восьмій Міжнародній науково-практичній конференції "Бізнес і злочинність" (м. Луганськ, 2009 р.), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Стратегії інноваційного розвитку економіки: бізнес, наука, освіта" (м. Харків, 2010 р.), Второй Международной научно-практической конференции "Проблемы развития инновационно-креативной экономики" (г. Москва, 2010 г.).

Публікації. Основні результати дослідження опубліковано у 18 наукових працях, серед яких 2 статті – у наукових журналах, 8 статей – у збірниках наукових праць, 8 публікацій – у матеріалах наукових конференцій. Загальний обсяг публікацій – 6,3 д.а., з яких автору належать 5,6 д.а.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів і висновків, викладених на 210 сторінках машинописного тексту. Матеріали роботи містять 35 таблиць і 35 рисунків, які подано на 31 сторінці. Список використаних джерел із 174 найменувань уміщено на 15 сторінках, 7 додатків – на 14 сторінках.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА