МОДЕЛЮВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЕКСПОРТООРІЄНТОВАНОГО ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ НЕЛІНІЙНОСТІ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЕКСПОРТООРІЄНТОВАНОГО ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ НЕЛІНІЙНОСТІ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

 

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначені його мету і задачі, обєкт і предмет, розкрито наукову новизну та практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі – «Теоретико-методичні основи управління поведінкою експортоорієнтованого підприємства» проведено аналіз складноструктурованого зовнішнього середовища експортоорієнтованого підприємства, сучасного стану й перспектив розвитку такого підприємства; узагальнено теоретико-методичний базис дослідження, сформовано категорійний ряд та дворівневу систему принципів дослідження; проаналізовані існуючі підходи до моделювання й управління поведінкою відкритих соціально-економічних систем; проведено аналіз еволюції моделей розвитку з різних галузей знань у моделі опису і дослідження соціально-економічних систем; обґрунтовано використання економіко-математичного інструментарію для дослідження поведінки експортоорієнтованого підприємства в умовах нелінійності зовнішнього середовища.

Аналіз сучасних тенденцій світового розвитку, країн-учасниць союзу незалежних держав, національного і галузевого рівнів економіки України за

2000 – 2011 рр. свідчить про те, що характерною їхньою рисою є наявність нелінійних ефектів, які зумовлюють вибір специфічних методів апроксимації та моделювання економічних процесів. Динаміка основних соціально-економічних показників країни має хвилеподібний характер перебігу в часі через зміни, що відбуваються у внутрішніх процесах України та за рахунок нав’язування стрибкоподібних тенденцій розвитку світового зовнішнього середовища. Встановлено, що нелінійність розвитку економіки України зумовлюється не тільки нелінійністю внутрішніх тенденцій, а й хвилеподібними змінами розвитку світової економіки, одним з джерел виникнення яких є глобалізаційні процеси.

Зовнішня торгівля як суттєвий елемент відкритості економічної системи є вагомим чинником досягнення економічного розвитку в умовах поширення інтеграційно-глобалізаційних перетворень світового економічного простору.

Аналіз динаміки показників розвитку зовнішнього сектора економіки України за 1998 – 2011 рр. дав змогу зробити висновок, що експорт є одним з основних джерел поповнення ВВП країни. Так, питома вага обсягів експорту товарів у загальному обсязі ВВП країни за аналізований період варює в діапазоні від 40,7 до 63,6%, що підтверджує даний висновок. Зясовано, що найбільшу питому вагу у ВВП становить промисловість (у 2011 р.– 34,6%), яка продовжує приносити в

 

економіку країни найбільший прибуток. Основними експортоорієнтованими товарними групами є: недорогоцінні метали та вироби з них – металопродукція (станом на 2011 рік – 31,9% у загальному обсязі експорту товарів); механічне обладнання, машини, устаткування, транспортні засоби та прилади (станом на 2011 рік – 17,1%); продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (станом на 2011 рік – 10,1%). Аналіз географічної структури експорту показав, що основними країнами – партнерами України є Росія (станом на 2011 рік – 28, 6 %), Туреччина (5,4%), Італія (4,4%), Польща (4%), Китай (3,1%), Білорусь (2,8%), Казахстан (2,7%), Німеччина (2,5%). Визначено, що експортоорієнтовані підприємства є базисом національної економіки, бо виступають одним з головних джерел поповнення бюджету країни.

На підставі монографічного аналізу і узагальнення існуючих наукових концепцій встановлено, що теоретичними засадами управління поведінкою соціально-економічних систем з урахуванням нелінійного перебігу економічних процесів є теорія розвитку систем, теорія самоорганізації, теорія управління організацією, теорія хвиль і циклів, еволюційна теорії, які дали змогу сформувати експлейнарний базис дослідження, а саме: визначити його основні принципи і загальнотеоретичний метод, сформувати категоріальний ряд. Дослідження теоретичних засад і практики функціонування експортоорієнтованих підприємств України дозволило обґрунтувати доцільність використання системно-ситуаційного та синергетичного підходів як методологічну базу моделювання поведінки складної системи.

На основі дослідження і критичного аналізу систематизовано класифікацію математичних моделей розвитку систем, проведено аналіз еволюції моделей розвитку біологічних, екологічних та фізико-хімічних систем у моделі опису і дослідження соціально-економічних систем, визначено їх міждисциплінарний характер. Проаналізовано сучасні економіко-математичні моделі оцінки, аналізу, прогнозування і прийняття рішень, обґрунтовано необхідність та доцільність використання кореляційного аналізу, методу головних компонент, адаптивних методів прогнозування, SSA-методу та когнітивного моделювання для управління поведінкою експортоорієнтованого підприємства.

У другому розділі – «Концептуально-інструментальний базис управління поведінкою експортоорієнтованого підприємства» розроблено концептуальну модель управління поведінкою  експортоорієнтованого підприємства; сформовано комплекс моделей ретроспективної та перспективної діагностики стану зовнішнього і внутрішнього середовища експортоорієнтованого підприємства.

Аналіз специфіки функціонування промислових експортоорієнтованих підприємств дозволив сформувати концептуальну модель управління їхньою поведінкою в умовах нелінійності зовнішнього середовища, що складається з трьох базових етапів (рис. 1).

Перший етап моделі спрямований на визначення інформаційного простору дослідження. Його основу становить алгоритмічна модель формування обґрунтованої системи показників стану внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування експортоорієнтованого підприємства. На підставі використання компаративного, кореляційного та факторного аналізу отримано перелік показників, що враховує як загальні тенденції вітчизняної економіки, особливості розвитку країн, які є споживачами експортоорієнтованої продукції, так і зміни у внутрішньому середовищі експортоорієнтованих підприємств. 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА