ОРГАНІЗАЦІЯ ТА МЕТОДИКА ОБЛІКУ І АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ




  • скачать файл:
Название:
ОРГАНІЗАЦІЯ ТА МЕТОДИКА ОБЛІКУ І АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Управління господарською діяльністю підприємств потребує сучасного інформаційного забезпечення, важливу частину якого складають дані про фінансовий стан та фінансові результати. Така інформація представляє найбільший інтерес для реальних і потенційних користувачів фінансової звітності. Формуванню фінансових результатів діяльності підприємств передує складна облікова робота, від якості якої залежить достовірність та об’єктивність інформації, що необхідна для прийняття управлінських рішень.

Забезпечення повноти показників фінансової звітності зумовило розвиток незалежного аудиту, який створює підстави для довіри у взаємовідносинах різних суб’єктів підприємницької діяльності та потенційних користувачів фінансової звітності. Аудит набуває системно-орієнтованого підходу, спрямованого на підвищення ефективності управління підприємством і системи внутрішнього контролю, забезпечує оцінку достовірності фінансової звітності, допомагає усунути виявлені під час перевірки порушення.

Великий внесок у розвиток теоретичних, методичних і прикладних питань обліку і аудиту фінансових результатів зробили вітчизняні вчені М.Т. Білуха,       Ф.Ф. Бутинець, Б.І. Валуєв, Г.М. Давидов, Н.І. Дорош, І.К. Дрозд, А.Г. Загородній, Ю.А. Кузьмінський, М.В. Кужельний, Л.В. Нападовська, О.А. Петрик,                О.Ю. Редько, В.С. Рудницький, В.В. Сопко, Б.В. Усач, В.Г. Швець, В.О. Шевчук, а також російські вчені В.Д. Андрєєв, В.В. Бурцев, Т.В. Губкевич, А.Д. Ларіонов, Я.В. Соколов, В.П. Суйц, А.Д. Шеремет та ін. Концептуальні засади організації обліку та методології аудиту розроблені у працях Р. Адамса, Х. Андерсена,             Е. Аренса, М. Ван Бреда, Д. Лоббека, Б. Нідлза, Р. Монтгомері, Е. Хєндриксена та ін. Водночас окремі питання обліку і аудиту фінансових результатів, на формування яких суттєвим чином впливають галузеві особливості, залишаються невирішеними і потребують детального дослідження з метою розробки рекомендацій для практичної діяльності підприємств залізничного транспорту.

Суттєві наукові здобутки у розвиток теоретичних засад економіки залізничного транспорту внесли вітчизняні та зарубіжні вчені А.П. Абрамов,         Н.Г. Вінниченко, В.А. Галабурда, В.П. Ільчук, Л.А. Мазо, Н.Б. Малахова, Є.М. Сич, Ю.М. Цвєтов та ін.

На відміну від підприємств промисловості, підприємствам залізничного транспорту притаманні особливості, пов’язані зі специфікою єдиного технологічного процесу надання транспортних послуг. В Україні організацію виробництва у цій сфері покладено на Державну адміністрацію залізничного транспорту України, до складу якої входять 6 управлінь, 116 підприємств, установ, організацій зі статусом юридичної особи та без нього. Специфіка і складність процесу перевезення, необхідність чіткої взаємодії кожного елемента виробничого процесу впливають на склад і структуру експлуатаційних витрат транспорту, на формування доходів та їх розподіл між управліннями залізниць, що надає категорії фінансових результатів, як комплексному показнику особливо важливого значення.

Визначальний вплив на формування фінансових результатів відбувається через статус природної монополії підприємств залізничного транспорту, зокрема розрахунок доходу за регульованими тарифами. Ревізією фінансово-господарської діяльності Укрзалізниці у 2008 р. встановлено суттєве викривлення фінансових результатів за 2007 р. через втрати доходів у сумі 530,5 млн. грн. і завищення витрат на 368,9 млн. грн. в обліку та звітності, що свідчить про необхідність вдосконалення організаційних і методологічних засад обліку та аудиту фінансових результатів.

Розробка нових підходів до формування доходів, витрат і порядку визначення фінансових результатів потребує наукового обґрунтування з урахуванням специфіки галузі. Актуальність теми дослідження обумовлена практичною потребою побудови методики бухгалтерського обліку та організації аудиту фінансових результатів, які б відповідали інформаційним запитам користувачів бухгалтерської звітності підприємств залізничного транспорту.

Зв’язок з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до планів науково-дослідних робіт економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка «Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобалізації: закономірності та протиріччя» (шифр 01БФ-040-1), підрозділ «Розробка основних положень Концепції адаптації статистики, бухгалтерського обліку і звітності до стандартів Європейського Союзу». В межах цієї теми дисертантом розроблено теоретичні й організаційні підходи до аналітичного і синтетичного обліку фінансових результатів та організації внутрішнього аудиту на підприємствах залізничного транспорту.

Мета і завдання дослідження. Метою роботи є поглиблення теоретичних положень, удосконалення методики та організації обліку й аудиту фінансових результатів, розробка практичних рекомендацій для підприємств залізничного транспорту.

Для досягнення поставленої мети в дисертації поставлені та вирішені такі основні завдання:

- розкрити економічну сутність категорії «фінансові результати» та її значення в обліковій системі інформаційного забезпечення підприємства;

- проаналізувати концепції формування фінансових результатів у світовій обліковій практиці;

- удосконалити класифікацію фінансових результатів діяльності підприємств;

- встановити вплив єдиного технологічного процесу надання транспортних послуг на організацію бухгалтерського обліку фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту;

- удосконалити методику обліку фінансових результатів підприємств залізничного транспорту;

- удосконалити організацію обліку фінансових результатів і звітності на залізничному транспорті;

- розробити основні напрями організації аудиту на підприємствах залізничного транспорту;

- удосконалити методику аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту.

Об’єктом дослідження є господарські операції щодо формування фінансових результатів та їх відображення у фінансовій звітності на підприємствах залізничного транспорту.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних, організаційних аспектів обліку та звітності, аудиту фінансових результатів підприємств залізничного транспорту.

Методи дослідження. У процесі дослідження були використані загальнонаукові і специфічні методи пізнання. Зокрема, при дослідженні економічної сутності фінансових результатів та концепцій їх формування використовувались системний і абстрактний методи. Під час узагальнення показників доходів та витрат структурних підрозділів залізниці, визначенні складу та структури доходів і витрат використовувались методи групування та статистичних порівнянь. Також для дослідження стану обліку та аудиту фінансових результатів підприємств залізничного транспорту застосовувались методи експертних оцінок та тестування. При вирішенні завдань організації внутрішнього аудиту та облікових моделей фінансових результатів використовувались методи функціонально-логічного аналізу та організаційного моделювання.

Інформаційною базою наукового дослідження стали законодавчі й нормативні документи з питань бухгалтерського обліку й аудиту фінансових результатів, наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених з цих питань, періодичні видання з питань економіки, бухгалтерського обліку й аудиту, матеріали науково-практичних конференцій і семінарів. Також була використана фінансова звітність та документи первинного, аналітичного і синтетичного обліку Державної адміністрації залізничного транспорту України Одеської залізниці.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертаційній роботі одержано нові результати, які вдосконалюють теоретичні та методичні засади обліку фінансових результатів, його організацію, а також практичні рекомендації щодо проведення аудиту фінансових результатів підприємств залізничного транспорту. Найбільш суттєві теоретичні й практичні результати, що мають наукову новизну полягають у наступному:

вперше:

- розроблено облікову модель формування фінансових результатів від перевезень на підприємствах залізничного транспорту, яка передбачає визначення фінансових результатів на рівні управлінь залізниць без перерозподілу основного доходу від перевезень між підпорядкованими структурними підрозділами, що дозволяє вдосконалити порядок відображення в бухгалтерському обліку фінансових результатів від перевезень на підприємствах залізничного транспорту з урахуванням організаційної структури залізниць;

- запропоновано розраховувати показники галузевого звіту про доходи і витрати підприємств основної діяльності залізничного транспорту України на підставі порядку, який полягає у відображенні витрат у повному обсязі без виключення внутрішніх розрахунків у частині передачі вартості виконаних робіт і послуг між структурними підрозділами в межах управління залізниці та забезпечує уникнення викривлення структури витрат на рівнях підпорядкованих структурних підрозділів залізниць;

удосконалено:

- систему аналітичного обліку доходів і собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за видами основної та підсобно-допоміжної діяльності підприємств залізничного транспорту шляхом їх взаємної узгодженості, що підвищує оперативність облікової інформації про фінансові результати операційної діяльності підприємств залізничного транспорту;

- структуру внутрішньовідомчого контролю залізничного транспорту на основі його реорганізації, яка передбачає поєднання завдань і функцій контрольно-ревізійного підрозділу та відділу фінансових розслідувань і виокремлення служби внутрішнього аудиту, що створює передумови для підвищення достовірності інформації про фінансові результати в оперативній і фінансовій звітності підприємств залізничного транспорту;

- методику аудиту фінансових результатів за видами діяльності підприємств залізничного транспорту шляхом визначення аудиторських процедур та організаційно-методичного забезпечення діяльності внутрішніх аудиторів на основі розробки моделей робочих документів, що дозволяє підвищити ефективність отримання достатніх аудиторських доказів і якість проведення аудиту фінансових результатів, враховуючи специфіку галузі;

дістали подальшого розвитку:

- визначення сутності категорії «фінансові результати» у частині збитку, в основу чого покладено розширений підхід розуміння економічної природи показника фінансових результатів, який створює теоретичні засади для подальших досліджень на підприємствах залізничного транспорту;

- концепції формування фінансових результатів у бухгалтерському обліку, що дозволяє визначити передумови поєднання трьох існуючих концепцій облікового відображення фінансових результатів; поєднання концепцій дозволить реалізувати головні завдання побудови об’єктивної інформаційної бази для формування фінансової звітності;

- класифікація прибутку шляхом доповнення класифікаційною ознакою, яка передбачає врахування критерію «результати перевірки», що підвищує аналітичність інформації в обліку та звітності для задоволення потреб різних груп користувачів і відображає найбільш важливі способи групування інформації про фінансові результати підприємства.

Практичне значення отриманих результатів полягає у тому, що вони обґрунтовують теоретичні положення, висновки й пропозиції щодо удосконалення методики й організації обліку та аудиту фінансових результатів підприємств і можуть бути застосовані у процесі гармонізації їх облікової системи.

Результати дисертаційної роботи використані у розроблених практичних і методичних рекомендаціях для вирішення актуальних завдань обліку й аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту. Методичні розробки та рекомендації за результатами досліджень впроваджені у практичну діяльність структурного підрозділу Державної адміністрації залізничного транспорту України Одеської залізниці Вагонної дільниці, зокрема, моделі формування витрат від основної та підсобно-допоміжної діяльності, яка враховує детальне розкриття витрат за сферами діяльності, центрами виникнення та центрами відповідальності, елементами та статтями (довідка № 234-10/1110 від 08.10.07 р.).

Рекомендації автора щодо організації обліку доходів основної, підсобно-допоміжної та іншої операційної діяльності на засадах чіткого розмежування доходів за видами діяльності та порядку їх відображення в бухгалтерському обліку були використані структурним підрозділом Державної адміністрації залізничного транспорту України Одеської залізниці пасажирський вокзал Знам`янка (довідка   № 64-08/1540 від 15.08.07 р.).

Практичні рекомендації дисертаційної роботи щодо порядку формування показників звіту про доходи та витрати підприємств залізничного транспорту були використані структурним підрозділом Державної адміністрації залізничного транспорту України Одеської залізниці Вагонне депо Знам`янка (довідка                 № 25-05/1203 від 03.04.07 р.).

Методичні рекомендації з аудиту фінансових результатів за результатами дослідження впроваджені у практичну діяльність Кіровоградського територіального відділення Спілки аудиторів України, зокрема, аудиторські процедури, які дозволяють встановити порядок і послідовність дій аудитора, та моделі робочих документів аудиторів, які удосконалюють фіксацію процедур для отримання інформації (довідка № 15 від 07.04.08 р.).  

Основні теоретичні висновки і практичні рекомендації впроваджені та використовуються у навчальному процесі Кіровоградського національного технічного університету при викладанні навчальних дисциплін «Теорія бухгалтерського обліку», «Бухгалтерський облік у галузях», «Особливості аудиту в галузях», «Контроль і ревізія в промисловості» (довідка № 21-38/1736 від      27.09.06 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною працею, в якій викладено новий підхід до розв’язання важливого наукового завдання – удосконалення організації та методики обліку й аудиту фінансових результатів на підприємствах залізничного транспорту. Наукові положення, висновки та рекомендації, які виносяться на захист, є особистим авторським здобутком. Всі публікації, за винятком трьох статей, написані одноосібно.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і висновки дисертаційної роботи були викладені й обговорені на міжнародних і вітчизняних наукових та науково-практичних конференціях: «Актуальні проблеми теорії та практики аудиту в Україні» (м. Запоріжжя, травень 2002 р.), «Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю» (м. Черкаси, листопад 2002 р.), «Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю» (м. Кіровоград, травень 2003 р.), «Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства» (Тернопіль–Мукачево, жовтень 2004 р.), «Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю» (м. Кіровоград, червень 2005 р.), «Проблеми інвестиційної діяльності та шляхи їх подолання» (м. Кіровоград, вересень 2007 р.), «Конкурентоспроможність національної економіки» (м. Київ, березень 2008 р.).

Публікації. Основні результати дисертаційної роботи опубліковано в 14 статтях у наукових журналах, збірниках наукових праць, матеріалах і тезах конференцій загальним обсягом авторського матеріалу 5,3 друк. арк., з них 12 статей – у провідних фахових виданнях.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Повний обсяг дисертації становить 213 сторінок комп’ютерного тексту. Дисертація містить 19 таблиць, 27 рисунків, 17 додатків і список використаних джерел, що включає 180 найменувань на 17 сторінках.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА