ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ВИНИКНЕННЯ КОНФЛІКТІВ У СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ – УЧНІ” ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ




  • скачать файл:
Название:
ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ВИНИКНЕННЯ КОНФЛІКТІВ У СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ – УЧНІ” ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ
Альтернативное Название: ПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ ФАКТОРЫ ВОЗНИКНОВЕНИЯ КОНФЛИКТОВ В СИСТЕМЕ “УЧИТЕЛЬ – УЧЕНИКИ” НАЧАЛЬНОЙ ШКОЛЫ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

У вступі обґрунтовано актуальність дослідження, вказано обєкт, предмет, мету, сформульовано завдання дослідження, висвітлено наукову новизну, теоретичну та практичну значущість роботи, наведено дані про апробацію роботи та впровадження в практику отриманих результатів.


У першому розділі «Теоретичні аспекти вивчення педагогічних конфліктів» здійснено аналіз загальнотеоретичних аспектів феноменів «конфлікт» та «педагогічний конфлікт», розкрито їх структурно-функціональний зміст, місце в системі психологічного знання. Висвітлено функції конфліктів у становленні спільної педагогічної діяльності в цілому, а також на початковому етапі навчання зокрема. Зясовано звязок педагогічних конфліктів з особливостями сімейного виховання, особистісними властивостями учнів та вчителів, а також їх роль у становленні учнів як субєктів навчальної діяльності, яка є провідною у молодшому шкільному віці. Виявлено залежність конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи від ряду чинників: емоційно-особистісних, ситуативних та вікових.


У роботі поняття «конфлікт» та «педагогічний конфлікт» розкриваються в контексті проблем становлення особистості. Показано, що дані феномени привертають до себе значну увагу як у теоретичному, так і прикладному аспектах.


Розглядаючи міжособистісний конфлікт як зіткнення інтересів і позицій учасників взаємодії, дослідники висвітлюють окремі грані цієї проблеми, зокрема: структурні складові конфлікту і конфліктних ситуацій (А.Я. Анцупов, Н.В. Грішина, А.Т. Ішмуратов); співвідношення обєктивних параметрів конфлікту та його усвідомлення (Н.В. Грішина, Л.А. Петровська). У дослідженнях аналізуються функції конфліктів (Л.А. Петровська, О.В. Цуканова), стадії розгортання конфліктів (А.І. Донцов, М.В. Цюрупа), види конфліктів (І.В. Ващенко, Н.І. Пов’якель та ін.). Основні функції конфліктів психологи обєднують у блоки конструктивних та деструктивних функцій (В.А. Друзь, О.А. Донченко, Т.М. Титаренко).


Аналіз проблеми дозволяє стверджувати, що характер перебігу конфлікту визначають суперечності між суб’єктами взаємодії, які виражають інтенсивність наростання конфлікту. Будь-який конфлікт проявляється (імпліцитно чи експліцитно) на трьох рівнях: когнітивному, регулятивному та комунікативному.


Конфлікту, як соціально-психологічному та психолого-педагогічному феномену притаманні такі ознаки: наявність суперечностей між інтересами, цінностями, цілями, поглядами, мотивами опонентів; протидія суб’єктів конфлікту тощо. Структуру конфлікту формують: конфліктна ситуація як об’єктивна основа конфлікту, що фіксує виникнення реальної дихотомії в інтересах та потребах учасників конфлікту, об’єкт конфлікту (реальний або ідеальний), умови перебігу (соціально-психологічне середовище), образи конфліктних ситуацій тощо.


Існують різні типології, які відображають різноманітність форм конфлікту. За ознакою суб’єкта взаємодії конфлікти поділяють на внутріособистісні, міжособистісні і міжгрупові. Традиційним є поділ конфліктів за ознакою конструктивності й деструктивності.


У психологічній літературі педагогічні конфлікти розглядаються як складні педагогічні ситуації, що виникають у навчально-виховному процесі між дітьми та вчителями, батьками та іншими дорослими (М.І. Леонов, М.М. Рибакова, Н.В. Самоукіна). Педагогічний конфлікт має всі основні типологічні ознаки як у площині структурній, так і динамічній. При аналізі даного виду конфліктів варто враховувати віковий фактор та статусно-рольові відмінності педагога. Тому імпліцитно педагогічна ситуація є потенційно конфліктною. Проте це зовсім не означає, що конфліктність обов’язково повинна бути деструктивною.


Серед потенційно конфліктних та актуально конфліктних педагогічних ситуацій можна виділити наступні: конфлікти діяльності, які виникають з приводу виконання учнем навчальних завдань, його успішності; конфлікти поведінки (вчинків), що виникають з приводу порушення учнем правил поведінки в школі, як на уроках так і поза школою; конфлікти відносин, що виникають у сфері емоційно-особистісних відносин учнів і вчителів, у сфері їх спілкування в процесі педагогічної діяльності.


Щодо причин конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи, які характеризуються у фаховій літературі, то їх можна поділити на дві групи: причини, що полягають в особистості чи діяльності вчителя і причини, які залежать від вчинків чи особливостей учнів (В.Є. Каган, М.М. Рибакова, Л.С. Славіна).


Причини конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи можуть залежати як від особистості вчителя, так і від особистості учня. При цьому відповідальність за виникнення конфліктної ситуації переважно несе вчитель, а наслідки, як правило, позначаються на особистості учня, хоча вплив конфліктної ситуації може поширюватися й на інших членів педагогічної взаємодії, які залучені до цієї ситуації.


Конфлікти у системі «вчитель – учні» початкової школи є поширеним явищем. Шкільне навчання може як сприяти саморозвитку особистості дитини, так і бути причиною деструктивних конфліктів, психотравм, дисгармонії розвитку. Основними детермінантами конфліктів виступають: особливості діяльності, професійні якості вчителя; особливості сімейного виховання учня (неадекватні стереотипи поведінки, засвоєні в сімї; ставлення сімї до шкільного навчання); індивідуальні особливості школяра.


Отже, узагальнено можна виокремити три основні групи чинників конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи: емоційно-особистісні – фактори, повязані з типологічними та індивідуальними властивостями дітей та вчителів (частина цих факторів зумовлена сімейним вихованням і може призводити до появи невротичності); ситуативні – фактори, зумовлені особливостями педагогічної взаємодії, кваліфікацією вчителя, шкільними умовами і т.д.; вікові – фактори, повязані з основними напрямками розвитку в навчальній діяльності як провідної.


У другому розділі «Емпіричне дослідження психологічних чинників конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи» представлений методичний апарат дослідження та основні процедури, наводяться й аналізуються емпіричні дані, описуються підходи до організації формувальної тренінгової процедури, визначається її результативність.


Основні завдання емпіричного дослідження полягали у такому:


1) виявити поведінкові прояви, структуру та особливості перебігу конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи;


2) зясувати чинники педагогічних конфліктів з учнями;


3)    проаналізувати чинники педагогічних конфліктів, пов’язані з учителями.


Емпіричне дослідження охоплювало чотири етапи.


 


На першому етапі було розроблено: методику структурованого спостереження за виникненням та перебігом конфліктів у системі «вчитель – учні» початкової школи, процедури експертної оцінки рівня конфліктності школярів та самооцінки поведінки у конфліктах для вчителів початкових класів. Ці процедури було перевірено у пілотажному дослідженні. На другому етапі проведено дослідження чинників педагогічних конфліктів з учнями. На третьому етапі вивчено внутріособистісні чинники конфліктності вчителів початкових класів. На четвертому етапі розроблено та апробовано корекційну програму для дітей з високим рівнем конфліктності і тренінгову програму для вчителів з метою оптимізації їх навичок поведінки у конфлікті.

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА