У першому розділі – «Аналіз професійної діяльності прикордонників з урахуванням динаміки міграційних процесів у сучасній геополітичній обстановці»– здійснено аналіз наукових досліджень сучасних світових міграційних процесів та їх впливу на повсякденну службову діяльність прикордонників; визначено психологічні особливості професійної діяльності офіцерів по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження.
Аналіз досліджень світових міграційних процесів надав змогу визначити, що це питання розглядалося дослідниками різних галузей знань (істориками, соціологами, філософами, політологами, демографами тощо). Результат моніторингу наукових розробок проблеми взаємозалежності людини та професії дав змогу констатувати, що вивченню цього феномена присвячені праці Б. Ломова, С. Максименка, К. Платонова, Г. Суходольського та ін. Правоохоронна діяльність, до якої належить професійна діяльність прикордонників, розглядалася науковцями у різних аспектах. Так, В. Барковський, О. Матеюк, Є. Потапчук вивчали проблеми міжособистісного спілкування персоналу правоохоронних органів, вивченню професійних деформацій психічних станів працівників міліції присвячено наукові праці В. Лефтерова, В. Медведєва, О. Тімченка, професійно значущі якості працівника міліції досліджували В. Андросюк, В. Делікатний, О. Молоканов, психологічну готовність особистості до правоохоронної діяльності у внутрішніх військах висвітлено у працях О. Бандурки, І. Платонова, М. Томчука. Теоретико-методологічний аналіз цих досліджень надав нам можливість зробити висновок про відсутність до сьогодні ґрунтовного психологічного аналізу професійної діяльності офіцерів по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження (далі ‑ РзІДтаАП), єдиного підходу щодо визначення її психологічного змісту та особливостей.
Професійна діяльність прикордонників у роботі з нелегальними мігрантами є одним із видів правоохоронної діяльності в особливих умовах, яка складає основу системи безпеки особистості, суспільства та держави у сфері захисту та охорони державного кордону України. Одним із основних завдань персоналу Державної прикордонної служби України є протидія нелегальній міграції на державному кордоні України, яка останнім часом значно активізувалася. Аналіз сучасних міграційних процесів надав нам можливість дослідити їх вплив на психологічну складову професійної діяльності прикордонників. Так, активізація нелегальної міграції на державному кордоні впливає на професійну діяльність прикордонників у роботі з нелегальними мігрантами та накладає відбиток як на організаційну (суб’єкт, зміст, засоби, умови, організація праці), так і на психологічну (мотиви, мета, психомоторні процеси, професійно важливі якості, процеси прийняття рішення) складову цієї діяльності.
Відповідно до завдань дослідження нами було здійснено психологічний аналіз професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП, який передбачав застосування комплексу психологічних методик дослідження. А саме: 1) з метою загального ознайомлення зі специфікою професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП було здійснено теоретичний аналіз посадових інструкцій, нормативно-правових документів, що регламентують їх професійну діяльність; 2) з метою збору візуальної інформації щодо змісту професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП проведено спостереження за роботою прикордонників з нелегальними мігрантами; 3) надано оцінку часовим параметрам робочого процесу офіцерів РзІДтаАП (визначено, що їх професійна діяльність обумовлена ненормованим часом роботи); 4) для отримання письмової та усної інформації щодо особливостей професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП та необхідних їм психологічних властивостей і якостей нами було застосовано такі методи дослідження як опитування, анкетування персоналу Державної прикордонної служби України, що здійснює роботу з нелегальними мігрантами, а також застосовано метод експертних оцінок професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП; 5) також було використано результати власного досвіду роботи в підрозділах охорони державного кордону на посаді офіцера РзІДтаАП.
Результати аналізу професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП дали нам змогу описати різноманітні об’єктивні характеристики цієї професії (професіограму) і психологічні характеристики цієї діяльності (психограму). Також було визначено психологічні особливості професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП, а саме: пізнавальну, мотиваційно-ціннісну, рефлексивно-діяльнісну, комунікативну, конструктивну, результативну, а також їх вплив на професійну компетентність прикордонників, які здійснюють роботу з нелегальними мігрантами. Це сприяло визначенню шляхів вдосконалення їх професійної діяльності.
У другому розділі – «Психологічне моделювання професійної діяльності прикордонників у роботі з нелегальними мігрантами та шляхи її вдосконалення» – визначено критерії оцінки, показники та рівні професійної компетентності офіцерів по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження; розроблено і перевірено теоретичну модель професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП, дізнання та адміністративного провадження; розроблено і проведено тренінг комунікативної компетентності персоналу Державної прикордонної служби України, що здійснює роботу з нелегальними мігрантами.
Узагальнення результатів психологічного аналізу професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП надало нам можливість зробити висновки, що професійна діяльність персоналу Державної прикордонної служби України з різними категоріями нелегальних мігрантів характеризується інтенсивним та динамічним спектром міжетнічних контактів, що передбачає наявність у прикордонників відповідних професійних якостей, знань, вмінь та навичок. З метою виявлення цих якостей та визначення показників професійної компетентності прикордонників у роботі з нелегальними мігрантами ми використали метод групових експертних оцінок.
Одержані під час експертизи показники професійної компетентності офіцерів РзІДтаАП було піддано факторному аналізу, за результатами якого визначено основні критерії оцінювання цієї професійної діяльності, а саме: когнітивний, мотиваційно-ціннісний, комунікативний; рефлексивно-діяльнісний. Компетентність офіцерів по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження вимірювали за такими рівнями, як «дуже низький», «низький», «середній», «високий», «дуже високий».
За результатами констатувального експерименту, аналізу професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП та оцінки експертів було розроблено теоретичну модель професійної діяльності офіцерів по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження (рисунок) та заходи щодо підвищення ефективності їх діяльності.
Для побудови моделі професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП нами було вивчено та проаналізовано нормативні документи, що регламентують діяльність прикордонників у роботі з нелегальними мігрантами, посадові інструкції, методичні рекомендації, програму професійної підготовки, а також оцінки експертів, психограми офіцерів РзІДтаАП за напрямком їх діяльності (реадмісія, видворення, оформлення нелегальних мігрантів та розміщення, утримання нелегальних мігрантів у ПТТ, конвоювання затриманих).
За результатами аналізу дослідження професійної діяльності офіцерів РзІДтаАП та з метою підвищення комунікативної компетентності прикордонників нами було розроблено тренінг комунікативної компетентності персоналу Державної прикордонної служби України, що здійснює роботу з нелегальними мігрантами, який було застосовано у формувальній частині експерименту. Він являв собою цикл психологічних освітньо-тренінгових занять (5 занять по 6 годин) і складався з двох блоків: блок А – тренінг комунікативної компетентності; блок Б – тренінг етнічної толерантності. Метою цього тренінгу було підвищення ефективності взаємодії між прикордонниками та іншими правоохоронними органами під час виконання службових обов’язків та підвищення загального рівня толерантності персоналу Державної прикордонної служби України. Основними методами проведення тренінгу виступали метод групової дискусії та ігровий метод.