РОЗВИТОК СИСТЕМИ ОБЛІКУ В ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВІ




  • скачать файл:
Название:
РОЗВИТОК СИСТЕМИ ОБЛІКУ В ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Процеси європейської інтеграції України потребують подальшого реформування бухгалтерського обліку, який визначено однією з пріоритетних сфер адаптації законодавства України до стандартів ЄС. Реформування обліку в Україні здійснюється без належного теоретичного обґрунтування. Забезпечення достовірності бухгалтерської інформації та врахування усіх особливостей обліку вимагає удосконалення  методології бухгалтерського обліку та вирішення його нагальних проблем у розрізі видів економічної діяльності.

В умовах розвитку ринкової економіки в Україні житлово-комунальне господарство (ЖКГ), в якому експлуатується майже 25 % основних засобів країни і зайнято близко 5 % працездатного населення, є одним з найбільш проблемних для ринкових перетворень секторів економіки. Реформування ЖКГ на сьогодні призвело до зміни концептуальних підходів до порядку управління житлом – створення служб єдиного замовника, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) як форми управління житлом, поширеної у розвинутих країнах. У бухгалтерському  обліку з’являються нові об’єкти – субсидії, приватизовані квартири; все це вимагає розробки нових методологічних підходів до обліку в ЖКГ.

Одночасне реформування бухгалтерського обліку та житлово-комунального господарства посилює актуальність наукової розробки питань методології та організації бухгалтерського обліку в цій галузі.

Проблеми методології та організації бухгалтерського обліку і звітності розглядаються у працях багатьох вітчизняних вчених:  М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, Б.І. Валуєва, С.Ф. Голова, З.В. Гуцайлюка, Й.Я. Даньківа, І.К. Дрозд, Є.В. Калюги, Л.М. Кіндрацької, Г.Г. Кірейцева, М.І. Крупки, М.В. Кужельного, А.М. Кузьмінського, Ю.А. Кузьмінського, С.О. Левицької, В.Г. Лінника, Л.Г. Ловінської, Н.М. Малюги, Є.В. Мниха, В.М.Пархоменка, О.А. Петрик, І.І. Пилипенка, М.С. Пушкаря, С.В. Свірко, В.В. Сопка, Л.К. Сука, Н.М. Ткаченко, М.Г. Чумаченка, В.Г. Швеця, В.О. Шевчука, І.Й. Яремка, та зарубіжних: Л.А. Бернстайна, Дж. Блейка, Г.А. Велша, С. Дж. Грея, М.Р. Метьюса, Б. Нідлза, В.Ф. Палія, Я.В. Соколова, Е.С. Хендриксена та інших. Питанням економіки житлово-комунального господарства та обліку в ньому присвячено праці Т.М. Качали, Г.А. Крамаренко, Н.М. Лисенко, Г.І. Онищука, В.В. Погорєлової, В.П. Полуянова, Г.М. Семчука, В.І. Чиж.

Разом з тим комплексне дослідження господарської діяльності підприємств ЖКГ як об’єкта обліку і звітності, особливостей системи обліку в галузі, його методології та організації майже не проводилось. Не вирішено низку проблем у дослідженні теоретико-методологічних засад бухгалтерського обліку як системи, не визначено методологічні засади обліку в ОСББ як новій формі господарювання. Все це потребує удосконалення методології та організації бухгалтерського обліку в ЖКГ на основі гармонізації та стандартизації, вдосконалення податкового обліку й застосування сучасних інформаційних технологій, що обумовило вибір теми дисертаційної роботи та її актуальність.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано як складову науково-дослідної теми Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобалізації: закономірності та протиріччя”  (номер державної реєстрації  06 БФ 040-01), підрозділ кафедри обліку та аудиту “Адаптація статистики, бухгалтерського обліку і звітності до стандартів Європейського Союзу”. Особистий внесок автора полягає у розробленні методологічних засад адаптації бухгалтерського обліку та фінансової звітності комерційних підприємств державного сектору економіки до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Положення дисертації використано також при виконанні науково-дослідних робіт Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, в яких автор був керівником: “Розроблення Положення з обліку доходів підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги” (номер державної реєстрації 01070006657); “Розроблення Методики бухгалтерського  обліку житлово-комунальних послуг в ОСББ” (номер державної реєстрації 01070006658); “Розроблення Положення (стандарт) бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг” (номер державної реєстрації  01070006659).

Мета і завдання дослідження.  Метою дисертаційної роботи є вдосконалення теоретико-методологічних засад системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві за ринкових умов господарювання та визначення шляхів їх практичного застосування на підприємствах ЖКГ України.

Для реалізації мети в роботі визначено такі завдання:

-   дослідити особливості господарської діяльності підприємств ЖКГ в ринкових умовах та системи ціноутворення  в галузі і розкрити їх  вплив  на побудову бухгалтерського обліку;

-   розкрити вплив на побудову бухгалтерського обліку порядку управління житлом в умовах трансформації відносин власності на житло і появи нових форм господарювання – об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

-   дослідити теоретико-методологічні засади бухгалтерського обліку як системи та моделі господарської діяльності підприємств і його особливості в житлово-комунальному господарстві;

-   проаналізувати сучасний стан та визначити тенденції розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах ринкових перетворень у галузі на основі дослідження складу, структури й особливостей об’єктів бухгалтерського обліку, специфіки та проблем обліку в ЖКГ;

-   визначити шляхи вирішення методологічних проблем визнання, оцінки та обліку активів на підприємствах ЖКГ;

-   розкрити особливості формування та обліку капіталу, основні методичні засади обліку зобов’язань та розрахунків за житлово-комунальні послуги;

-   удосконалити методологічні підходи до обліку витрат, доходів та фінансових результатів підприємств ЖКГ;

-   визначити концептуальні засади бухгалтерського обліку в ОСББ на основі розкриття особливостей їх господарської діяльності та її законодавчого забезпечення;

-   розробити методику бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків;

-   визначити шляхи удосконалення методології та організації обліку в житлово-комунальному господарстві на основі гармонізації та стандартизації обліку і звітності, удосконалення податкового обліку та застосування сучасних  інформаційних технологій в обліку на підприємствах ЖКГ.

Об’єктом дослідження є господарська діяльність підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги, та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Предметом дослідження є сукупність методологічних та організаційних засад бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві та його вдосконалення в умовах реформування обліку і ЖКГ.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод, який дозволив дослідити генезис системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві. У роботі широко застосовується системний підхід, який дозволив здійснити аналіз системи бухгалтерського обліку у взаємозв’язку усіх її складових та розробити пропозиції щодо її розвитку. Застосування методів історичного і логічного забезпечило дослідження розвитку обліку в ЖКГ, визначення його основних особливостей і дало змогу запропонувати концептуальні підходи до вдосконалення методології обліку. Використання методів аналізу і синтезу, індукції і дедукції дало можливість розробити концепцію та методику обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків та методичні підходи до обліку окремих об’єктів на підприємствах ЖКГ. При уточненні теоретико-методологічних засад обліку і категоріального апарату, розробці групувань і класифікацій використано методи наукової абстракції, теоретичного узагальнення, групування, порівняння. За допомогою статистичних методів визначено структуру і динаміку об’єктів обліку в житлово-комунальному господарстві. Застосування методу аналогій та методів моделювання дозволило побудувати структурну та функціональну модель системи бухгалтерського обліку, розкрити сутність обліку як складної кібернетичної системи та визначити засади комп’ютеризації обліку в житлово-комунальному господарстві. Для вивчення особливостей діяльності підприємств різних підгалузей ЖКГ здійснювались монографічні дослідження. Особливості обліку, проблеми та основні порушення методології обліку на підприємствах ЖКГ визначено на основі вибіркового дослідження системи обліку на різних підприємствах ЖКГ.

Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та нормативні документи з питань бухгалтерського і податкового обліку та економіки ЖКГ, монографічна література, праці вітчизняних та зарубіжних авторів, статистичні збірники, облікова інформація та фінансова звітність підприємств житлово-комунального господарства України з тепло-, водопостачання, водовідведення й управління житлом та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, результати опитування та анкетування чисельних працівників бухгалтерій підприємств ЖКГ та ОСББ.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в постановці та комплексному дослідженні проблеми вдосконалення теоретико-методологічних та організаційних засад системи бухгалтерського обліку в ЖКГ в умовах трансформаційної економіки України. Основними теоретичними та практичними результатами, які характеризують наукову новизну дослідження та особистий внесок автора, є такі:

уперше:

-   здійснено комплексне дослідження системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві і визначено основні чинники впливу на неї, серед яких виділено зовнішні, галузеві та внутрішні чинники, що дозволило сформулювати засади облікової політики та теоретико-методологічні підходи до удосконалення системи обліку в ЖКГ;

-   розроблено концепцію розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві, де визначено засади його побудови з урахуванням особливостей функціонування державного сектору економіки і галузі ЖКГ та запропоновано вирішення прикладних завдань – порядку ведення обліку за різних власників і управителів житла, а також відображення в обліку житлових будинків; відповідно до головних положень концепції сформовано напрями вдосконалення чинного нормативного забезпечення системи обліку в ЖКГ;

- розроблено проект стандарту бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг як складову гармонізації і стандартизації обліку на галузевому рівні, який визначає порядок визнання, оцінки та відображення в обліку активів, капіталу, зобов’язань підприємств ЖКГ, витрат і доходів, пов’язаних  з наданням житлово-комунальних послуг;

-   розроблено концепцію бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків як новій формі господарювання, яка враховує особливості їх діяльності – неприбутковість при наявності майнової основи, невеликі розміри, подібність до обліку на підприємствах ЖКГ при відсутності процесів виробництва і реалізації послуг та обмеженості складу об’єктів обліку, що вимагає адаптованої  системи обліку;

-   визначено методичні та організаційні засади бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків, що дозволило розробити для них методику обліку, складовими якої є адаптований план рахунків, порядок відображення в обліку активів, зобов’язань, витрат і доходів об’єднань співвласників, рекомендації щодо складання кошторису витрат і доходів, форма бухгалтерського обліку та основні засади облікової політики;

удосконалено:

     - визначення бухгалтерського обліку як системи у трьох аспектах – як сукупності взаємопов’язаних елементів, як моделі господарської діяльності підприємства у складі відповідних підсистем та як системи, що розвивається під впливом зовнішніх чинників; на цій основі визначено склад елементів системи, до яких зокрема віднесено організаційні, теоретико-методологічні елементи, інформаційне та кадрове забезпечення, що дозволило побудувати структурну і функціональну моделі системи обліку, та доведено, що бухгалтерський облік є одночасно системою і процесом;

-   методологічні підходи до відображення в обліку житлових будинків та приватизованих квартир, виходячи з того, що об’єктом обліку є житловий будинок, а не окремі квартири, і поняття “балансоутримувач” житлового будинку не відповідає категоріям та принципам бухгалтерського обліку; управитель може обліковувати будинок на балансі або поза балансом, а ОСББ – поза балансом згідно з принципом автономності;

-   понятійно-категоріальний апарат у частині трактування економічних категорій, пов’язаних з діяльністю підприємств житлово-комунального господарства – дотації, субсидії, інші види цільового фінансування, що дозволило здійснити групування напрямів цільового фінансування за порядком їх визнання у бухгалтерському і податковому обліку та порядком оподаткування й запропонувати методику відображення їх в обліку;

-   методологічні засади бухгалтерського і податкового обліку витрат на житлово-комунальні послуги, доходів підприємств житлово-комунального господарства та розрахунків з населенням за різних способів оплати рахунків за послуги з урахуванням стохастичного характеру господарських процесів, особливостей обліку і калькулювання витрат на підприємствах ЖКГ, особливостей відображення транзитних платежів та запропонованого групування доходів за порядком їх визнання у бухгалтерському і податковому обліку;

-   методику  обліку фінансових витрат та їх капіталізації за різних видів позик:  за наявності у підприємства однієї чи кількох позик, пов’язаних чи не пов’язаних зі створенням кваліфікаційного активу;

-   організаційне забезпечення бухгалтерського обліку розрахунків з дебіторами і кредиторами за передоплатою у частині удосконалення відповідних облікових регістрів: відомостей 3.3 і 3.4 аналітичного обліку розрахунків;

-   визначення та групування особливостей економіки ЖКГ з виділенням основних, похідних та пов’язаних із сучасними соціально-економічними умовами особливостей, що дозволило розкрити їх вплив  на систему обліку в ЖКГ;

дістали  подальшого розвитку:

- принципи бухгалтерського обліку в частині доповнення їх принципом законності – виконання суб’єктами господарювання вимог законодавства при взаємному впливі на нього, та пропозицій щодо розмежування постулатів бухгалтерського обліку і його принципів;

-   класифікація об’єктів бухгалтерського обліку з виділенням таких об’єктів, як доходи і витрати з метою врахування процесів гармонізації сучасної національної системи обліку з міжнародними стандартами;

-   шляхи удосконалення податкового обліку і його інтеграції в єдину систему з бухгалтерським обліком, зокрема, використання бухгалтерських методів оцінки запасів та основних засобів і визначення в бухгалтерському обліку тих витрат, які не зменшують оподатковуваний прибуток;

-   робочий план рахунків бухгалтерського обліку для суб’єктів господарювання ЖКГ  у частині визначення специфічних субрахунків та порядку їх використання;

-   методичні підходи до обліку активів, зокрема: щодо відображення в обліку оренди комунального майна; обґрунтування не включення амортизації житлових будинків до витрат підприємств ЖКГ, виходячи з економічного змісту поняття амортизації; обґрунтування недоцільності віднесення усіх малоцінних предметів зі строком використання більше одного року до необоротних активів;

-   порядок розрахунку відстрочених податкових активів та відстрочених податкових зобов’язань для відображення їх у фінансовій звітності з метою підвищення достовірності розрахунку цих показників;

-   напрями вдосконалення чинного законодавства з питань оподаткування, обліку в ОСББ та їх функціонування, зокрема, у частині майна об’єднання, членства в об’єднанні, відображення в обліку розрахунків з його членами та власниками приміщень, які не є членами об’єднання;

-   пропозиції щодо застосування сучасних інформаційних технологій в ЖКГ з урахуванням доцільності централізації комп’ютерної обробки інформації щодо розрахунків між підприємствами ЖКГ та споживачами їхніх послуг на рівні міст.

Практичне значення одержаних результатів полягає у використанні запропонованих методик в обліку підприємств ЖКГ та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також у пропозиціях з подальшого вдосконалення нормативно–правового забезпечення господарської діяльності та бухгалтерського обліку в ЖКГ. Результати наукових досліджень доведено до рівня практичного використання міністерствами, підприємствами та організаціями, а саме:

-  Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України схвалено проект Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку фінансових витрат (довідка № 31-34000-30-7/21961 від 24.10.2007 р.);

- Міністерством з питань житлово-комунального господарства України результати дослідження впроваджено у діяльність підприємств і організацій ЖКГ; використано при розробці Методики бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків, Положення з обліку доходів підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги, проекту Стандарту бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг; пропозиції автора враховано при внесені змін до Закону України Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, до проекту Житлового кодексу України, при розробці Пропозицій до першочергових заходів реформування житлово-комунального господарства; монографію “Облік у житлово-комунальному господарстві: теорія і практика рекомендовано для застосування у практичній діяльності органам місцевого самоврядування, підприємствам галузі, іншим користувачам  (довідка № 14/3-1343 від 30.11.07 р.);

- Спілкою власників житла м. Києва використовується розроблена методика бухгалтерського обліку в практиці діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні, а також при проведенні навчання бухгалтерів та голів ОСББ  (довідка № 64 від 16.04.2007 р.);

- Об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків використовуються  методологічні підходи до обліку та розроблена методика бухгалтерського обліку, а також пропозиції щодо складання статуту об’єднання (ОСББ Мотор”, довідка № 22/3 від 22.03.2007 р., ОСББ Київ-10”, довідка № 50 від 15.02.2007 р.);

- Київським національним університетом імені Тараса Шевченка результати наукового дослідження використовуються у навчальному процесі при викладанні курсів Облік видів економічної діяльності”, Організація інформаційних систем і технологій обліку і аудиту”, Облік на підприємствах малого бізнесу” (довідка № 013/1033 від 24.12.07 р.).

 Особистий внесок здобувача полягає в розробленні теоретико-методологічних підходів до побудови системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві за результатами її комплексного дослідження, що забезпечує удосконалення бухгалтерського обліку в галузі. Усі дослідження виконані автором особисто, отримані результати і публікації належать автору.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідались на 18 міжнародних і вітчизняних наукових та науково-практичних конференціях і засіданнях “круглого столу”: “Проблеми гармонізації і стандартизації обліку і аудиту в Україні” (Київ, 2000 р.),  “Наука і освіта 2004” (Дніпропетровськ, 2004 р.), “Динаміка наукових досліджень 2004” (Дніпропетровськ, 2004 р.),  “Стан та розвиток економічної науки у Київському університеті: ретроспектива, сучасність і перспектива” (Київ, 2004 р.), “Україна. Житло – 2005. Територія якісного життя” (Чернігів, 2005 р.),  “Круглий стіл” з питань взаємовідносин об’єднань співвласників багатоквартирного будинку та житлово-будівельних кооперативів з органами місцевого самоврядування (Київ, 2005 р.), “Формування нової парадигми страхування” (Київ, 2005 р.) “Удосконалення обліково-аналітичної освіти в контексті Болонського процесу” (Київ, 2005 р.), “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи” (Київ, 2006 р.),  “Напрями бюджетної політики на 2007 рік”, (Переяслав-Хмельницький, 2006 р.), “Актуальні проблеми ринкової економки України”  (Київ, 2006 р.), “Формування інформаційних ресурсів для менеджменту” (Тернопіль, 2006 р.), “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи” (Київ, 2007 р.), “Актуальні проблеми соціально- економічного розвитку регіонів” (Симферопіль, 2007 р.), “Теорія і методологія економіко-статистичного аналізу і прогнозування”  (Київ, 2007 р.), “Ефективний власник житла – запорука житлової реформи” (Київ, 2008 р.), “Проблеми конкурентоспроможності економіки в умовах євроінтеграції: регіональні аспекти” (Запоріжжя, 2008 р.), “Круглий стіл” з питань реформування ЖКГ і діяльності ОСББ та ЖБК (Київ, 2008 р.).

Публікації. Основні положення дисертації викладено у 67 наукових працях, у тому числі в одноосібній монографії, 25 статтях у наукових фахових виданнях, 8 тезах доповідей та статтях за результатами наукових конференцій, у двох навчальних посібниках, один з яких написано у співавторстві, у статті в зарубіжному виданні та у 30 статтях в інших виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 94,1 друк. арк., з них особисто здобувачу належить 83,4 друк. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, п’яти розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи становить 403 сторінки, робота містить  29 таблиць, 23 рисунки, 18 формул, 21 додаток на 44 сторінках, список використаних джерел із 358 найменувань.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА