Інтенсивний розвиток світових інтеграційних процесів поставив перед транспортною системою України нові завдання. Подальший розвиток однієї з базових інфраструктурних галузей економіки — залізничного транспорту —пов’язаний з інтеграцією його в загальноєвропейську транспортну мережу. Для цього потрібне проведення комплексу заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування залізниць. Інтеграція в загальноєвропейську транспортну мережу створить для України реальну можливість одержання іноземних інвестицій у розвиток залізничного транспорту і збільшення валютних надходжень за перевезення. Досягти рівня сучасних стандартів якості обслуговування можливо шляхом розширення переліку послуг, підвищення швидкості доставки вантажів, проведення гнучкої тарифної політики.
Актуальність теми.Дослідженню проблеми ціноутворення на транспортні послуги присвячені роботи закордонних і вітчизняних вчених А. В. Крейніна, Л. А. Мазо, Ю. Н. Кожевнікова, А. Н. Єфанова, А. А. Зайцева, В. П. Третьяк, А. А. Павлова, А. В. Орлова, І. П. Ільїна, Г. Є. Давидова, М. В. Макаренка, В. К. Мироненка, В. М. Запари, Н. М. Колесникової, В. І. Пасічника, В. В. Чорного, Н. В Чебанової, В. Г. Шинкаренка, а також пов’язані із проблемами логістики Джеймс С. Джонсона, Дональд Ф. Вуда, Поль Р. Мерфі, Л. Б. Миротіна,Л. С. Федорова.
Разом з тим побудова тарифів на вантажні залізничні перевезення в Україні здійснюється без належного урахування ринкових вимог і не забезпечує залучення додаткових вантажопотоків. Вони побудовані за витратним принципом, не враховують конкурентоспроможності вантажів, що перевозяться, потреби у вантажах на внутрішніх і зовнішніх ринках і практично не відображають інтереси вантажовласників. Тому, з одного боку, вантажні залізничні перевезення є недостатньо привабливими для вантажовласників через недосконалість тарифної політики, що проводиться на залізничному транспорті, а з іншого боку, вона не забезпечує необхідний рівень рентабельності залізниць. Зазначені недоліки вказують на необхідність удосконалення вантажних залізничних тарифів на основі врахування об’єктивних закономірностей ринкової економіки.
Перегляд системи ціноутворення у вантажному русі з метою його оптимізації дозволить істотно поліпшити фінансовий стан залізничного транспорту, зміцнити його позиції в конкурентній боротьбі з іншими видами транспорту, уникнути штучного зниження обсягів перевезень через необґрунтоване завищення залізничних тарифів, а також здійснювати інвестиційні програми за рахунок власних джерел фінансування.
Удосконаленню вантажних залізничних тарифів в працях вчених приділяється досить багато уваги, однак застосування закордонного досвіду в умовах національної економіки обмежене, а розробки вітчизняних вчених недостатньо враховують ринкові чинники. Тому проблема розроблення методичних основ ціноутворення на вантажні залізничні перевезення з урахуванням вимог ринкового середовища в даний час є досить актуальною.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.
Дисертаційна робота виконана відповідно до Стратегії комерціалізації Укрзалізниці, Концепції та Програми реструктуризації на залізничному транспорті України, а також Концепції Державної програми реформування залізничного транспорту від 27.12.2006 р. і відповідає указам Президента України "Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій" №853/97 від 19.08.1997 р. і "Про основні напрямки конкурентної політики на 1999 – 2000 рр. і заходи щодо їх реалізації" №219/99 від 26.02.1999 р. Результати дослідження використані при виконанні науково-дослідних робіт УкрДАЗТ в наукових напрямках Міністерства транспорту й зв’язку України: замовлення Укрзалізниці на розробку методичних рекомендацій з визначення договірних (вільних) тарифів на вантажні перевезення, роботи і послуги, що виконуються залізницями України (Укрзалізницею), госпдоговірної теми "Визначення ставок зборів і розробка рекомендацій з визначення ставок договірних тарифів" за №0102U006685 державної реєстрації.
Цілі та завдання дослідження. Метою роботи є розробка теоретичних основ і методичних рекомендацій з удосконалення ціноутворення на вантажні залізничні перевезення на основі логістичного підходу, відповідно до сучасних вимог ринку транспортних послуг з урахуванням об’єктивних інтересів залізничного транспорту і вантажовласників.
Для досягнення даної мети в роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- проаналізувати світовий та вітчизняний досвід ціноутворення на вантажні перевезення;
- розробити методичний підхід до ціноутворення на вантажні залізничні перевезення з урахуванням ринкових факторів;
- розробити модель логістичної системи ціноутворення на вантажні залізничні перевезення з урахуванням логістичних вимог вантажовласників до рівня тарифів на транспортні послуги;
- обґрунтувати методичні підходи до задоволення логістичних вимог привизначенні конкурентоспроможних тарифів на вантажні залізничні перевезення на основі урахуванням рівня інфляції, сезонності, місяця року;
- визначити умови використання домінування функції попиту або пропозиції на ринку вантажних перевезень;
- обґрунтувати визначення тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на підставі генерування функцій попиту та пропозиції;
- обґрунтувати методичні основи гнучкого планування вантажних залізничних тарифів з використанням номограм.
Об’єктом дослідження є процес ціноутворення на вантажні залізничні перевезення в сучасних умовах.
Предметом дослідження є методи ціноутворення на вантажні залізничні перевезення на основі логістичного підходу.
Методи дослідження. Дослідження побудоване на філософських принципах пізнання, діалектичному підході при розгляді економічних явищ і процесів, фундаментальних положеннях економічної теорії у сфері ціноутворення.
У процесі дослідження були використані загальнонаукові методи: логічного і порівняльного аналізу, синтезу та інші. Для досягнення поставленої в роботі мети застосовувався системний комплексний підхід до аналізу закордонного досвіду ціноутворення на вантажні залізничні перевезення, а також при дослідженні основних показників діяльності залізниць і інших видів транспорту. З економіко-математичних методів моделювання використовувалися методи кореляційної – регресійної обробки рядів динаміки; методи моделювання та прогнозування кінцевих результатів роботи різних видів транспорту, вибірка статистичних даних і їх угрупування при дослідженні діяльності різних видів транспорту; аналітичний метод і метод найменших квадратів використовувалися при побудові математичної моделі середньої дохідної ставки за 10 т-км, що визначає рівень тарифу; графічний метод застосовувався при генеруванні функції попиту та функції пропозиції щодо перевезення окремих видів вантажу залізничним транспортом; за допомогою логістичного підходу проводилося обґрунтування розробки оптимальних вантажних залізничних тарифів.