Бесплатное скачивание авторефератов |
СКИДКА НА ДОСТАВКУ РАБОТ! |
Увеличение числа диссертаций в базе |
Снижение цен на доставку работ 2002-2008 годов |
Доставка любых диссертаций из России и Украины |
Каталог авторефератов / ТЕХНИЧЕСКИЕ НАУКИ / Электрические машины и аппараты
Название: | |
Тип: | Автореферат |
Краткое содержание: |
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Актуальність теми. Режими роботи більшості асинхронних електродвигунів (АД) характеризуються важкими умовами пуску, обумовленими високим моментом опору або (і) високим моментом інерції механізму; частими пусками; випадковою стохастичною зміною в часі моменту навантаження при нестабільній її середній величині, що є причиною швидкого перегріву обмоток машини, отже, передчасного старіння ізоляції. Окрім цього, на тепловий стан двигуна впливають зміни, що відбуваються в конструктивних елементах двигуна при його експлуатації, наприклад: засмічення вентиляційних каналів, зношення і руйнування підшипників, клітки ротора тощо. Перераховані умови, при експлуатації потужних АД з короткозамкненим ротором в режимі S4, можуть призвести до виплавляння алюмінієвої клітки ротора і виходу машини з ладу. Причиною цьому є не тільки важкий режим роботи, але й вплив ефекту витиснення струму, що викликаний наявністю глибокого паза. Той факт, що реальні умови експлуатації, в більшості випадків, відрізняються від тих, що визначені виробником, свідчить про необхідність здійснення контролю над поточним тепловим станом електродвигунів, що дозволить підвищити рівень надійності роботи устаткування; скоротити тривалість вимушених простоїв і збільшити міжремонтний інтервал. Економічна доцільність надійної роботи технологічного устаткування очевидна. У багатьох випадках аварійна зупинка устаткування протягом робочої зміни (5?10 годин) завдає збитків виробництву, що перевищують вартість електричної машини, яка вийшла з ладу.
Зв'язок роботи з програмами, планами, темами. Науково-дослідна робота з теми дисертації виконувалася в Державному вищому навчальному закладі «Донецький національний технічний університет» в процесі виконання планів НДР «Дослідження і вдосконалення електричних машин традиційного і нетрадиційного виконання і систем їх живлення» (Н7-07).
Мета і завдання дослідження: удосконалення температурного захисту низьковольтних асинхронних електродвигунів за рахунок реалізації функції контролю поточного температурного стану і сигналізації про процеси, що призводять до перевищення допустимого нагріву, як статорної, так і роторної обмоток. Для досягнення мети поставлені такі завдання: 1. Розробити математичну модель температурного захисту електродвигуна, що дозволяє визначати температуру обмоток статора і ротора, з точністю, що відповідає вимогам МЕК 34-11 (ГОСТ 27888-88) для швидко і повільно наростаючих теплових перевантажень, незалежно від зміни зовнішніх умов.
2
2. Розробити модель нагріву роторної обмотки з урахуванням ефекту витиснення струму на основі розв’язання польової задачі проникнення плоскої електромагнітної хвилі в прямокутний стрижень обмотки ротора. 3. Створити пристрій температурного захисту, який дозволяє надавати сигнал про зміни зовнішніх умов, що можуть призвести до руйнування електродвигуна.
Об'єкт дослідження – теплові процеси в сталих і перехідних режимах роботи АД при повільно і швидко наростаючих теплових перевантаженнях. Предмет дослідження – температурний контроль і захист асинхронних електродвигунів. Методи дослідження: метод еквівалентних теплових схем, метод кінцевих різниць, метод еквівалентних гріючих втрат – для математичного представлення теплових процесів в АД; методи теорії електромагнітного поля – для вивчення впливу скін-ефекту на нагрівання стрижня короткозамкненого ротора; методи аналітичного розв’язання систем лінійних диференціальних рівнянь і методи алгебри матриць – для математичного моделювання процесів. Достовірність визначення температур в двигуні за допомогою пропонованої моделі підтверджується відповідністю їх до результатів теплового розрахунку за апробованою методикою УкрНДІВЕ, що вже протягом багатьох років використовується при проектуванні вибухозахищених електродвигунів.
Наукова новизна отриманих результатів: 1. Обґрунтовано і здійснено розвиток існуючої математичної моделі, що включає два елементи: пакет заліза й обмотку статора для визначення температури обмотки статора АД при повільно і швидко наростаючих теплових перевантаженнях, введенням додатково двох елементів: обмотки ротора і термодетектора в лобовій частині обмотки статора. 2. Вперше встановлено, що витиснення струму в пазу роторної обмотки призводить не тільки до збільшення середнього і локального нагріву стрижнів ротора, але й до переміщення в часі максимальної температури стрижня з верхньої частини паза до його дна. 3. Вперше, на основі аналітичного розв’язання польової задачі проникнення плоскої електромагнітної хвилі в прямокутний стрижень обмотки ротора, отримано рішення для розподілу температури стрижня обмотки з урахуванням ефекту витиснення струму. 4. Вперше розроблено температурний захист, який ґрунтується на порівнянні температур: тих, що вимірюються термодетектором, і тих, що розраховуються за запропонованою математичною моделлю, завдяки чому є можливість надавати сигнал про розвиток аварійних режимів.
3
Практичне значення отриманих результатів: 1. Розроблено реле температурного захисту низьковольтних асинхронних електродвигунів при повільно і швидко наростаючих теплових перевантаженнях, що дозволяє здійснювати захист не тільки обмотки статора, але і обмотки ротора з урахуванням витиснення струму в пазу за будь-яких нестандартних зовнішніх умов роботи двигуна, що призводять до зміни його нагріву. 2. Розроблений алгоритм дозволяє створити програму для керування і контролю над станом асинхронного електродвигуна із запропонованою системою температурного захисту. 3. Виготовлений дослідний зразок температурного реле на базі мікроконтролера ATmega і проведено його програмування для температурного захисту електродвигуна 2ЄДКОФ 250М4. 4. Результати досліджень прийняті до використання Українським науково-дослідним, проектно-конструкторським і технологічним інститутом вибухозахищеного і рудникового електрообладнання з дослідно-експериментальним виробництвом УкрНДІВЕ (м. Донецьк) для розробки комбінованої системи теплового захисту асинхронних низьковольтних електродвигунів типу 2ЄДКОФ для скребкового конвеєра.
Особистий внесок здобувача: − Встановлені закономірності впливу ефекту витиснення струму в стрижні короткозамкненого ротора на його нагрів і на розподіл температури по його висоті; − Розроблені метод розрахунку температури ротора і математичні моделі для температурного контролю і захисту АД; − Доведена можливість програмування температурного реле за спрощеним алгоритмом і створена програма для комбінованого теплового захисту на основі мікроконтролера ATmega.
Апробація результатів дисертації. Основні положення, наукові і практичні результати дисертаційної роботи доповідалися на: IV Міжнародній науково-технічній конференції «Керування режимами роботи об’єктів електричних систем – 2008», м. Донецьк, 2008; X Ювілейній міжнародній науково-технічній конференції «Електромеханічні системи, методи моделювання та оптимізації», м. Кременчук, 2008; IV Науково-практичній конференції «Донбас-2020» «Наука і техніка виробництву», м. Донецьк, 2008; V Міжнародній науково-технічній конференції «Інформаційна техніка та електромеханіка (ITEM-2009)», м. Луганськ, 2009; IX Міжнародній науково-технічній конференції «Автоматизація технологічних об'єктів і процесів. Пошук молодих», ДонНТУ, м. Донецьк, 2009; IX Науково-технічній конференції аспірантів і студентів, присвяченій 75-річниці кафедри «Гірнича електротехніка і автоматика ім. Р. М. Лейбова» ДонНТУ, м. Донецьк, 2009 р.; засіданнях кафедри «Електромеханіка і ТОЕ» ДВНЗ «Донецький національний технічний університет». 4
Публікації. За темою дисертації опубліковано 9 наукових статей у виданнях, рекомендованих ВАК України, з них: 8 – в збірках наукових праць, 1 – в науковому журналі. Три наукові роботи написано без співавторів.
Структура й обсяг. Повний обсяг дисертаційної роботи складає 165 сторінок, у складі яких 109 сторінок друкованого тексту основної частини, що складається із вступу, чотирьох розділів і висновків, 12 додатків на 37 сторінках, список літератури з 157 найменувань, 32 рисунки, 15 таблиць.
|