ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОЇ АВТОМОБІЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ МВС УКРАЇНИ




  • скачать файл:
Название:
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОЇ АВТОМОБІЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ МВС УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

 

У вступі обґрунтовується актуальність теми дисертаційного дослідження, висвітлюється зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами, визначаються мета, завдання, об’єкт та предмет дослідження, розкриваються методологічні, теоретичні та емпіричні основи дослідження, доводиться наукова новизна положень, що виносяться на захист, та практичне значення отриманих результатів, наводяться відомості про їх апробацію.

Розділ 1. «Теоретико-методологічні засади інформаційного забезпечення діяльності Державної автомобільної інспекції МВС України» складається з трьох підрозділів.

У підрозділі 1.1. «Поняття та зміст інформаційного забезпечення соціальної діяльності» визначено поняття, досліджено зміст та ознаки інформаційного забезпечення соціальної діяльності. У роботі аналізуються підходи до визначення понять «інформація», «інформаційне забезпечення», «соціальна діяльність». Запропоновано авторське визначення інформаційного забезпечення соціальної діяльності, під яким слід розуміти сукупність єдиної системи класифікації та кодування інформації, уніфікованих систем документації, процедур збирання, отримання, обробки, поширення, аналізу та споживання інформаційних ресурсів, а також методології побудови баз даних, що використовуються для задоволення потреб громадян, юридичних осіб держави у певній сфері життєдіяльності суспільства. Обґрунтовано, що під інформаційним забезпеченням діяльності ДАІ МВС України слід розуміти сукупність єдиної системи класифікації та кодування інформації, уніфікованих систем документації, процедур збирання, отримання, обробки, поширення, аналізу та споживання інформаційних ресурсів, а також методології побудови баз даних, що використовуються в сфері безпеки дорожнього руху та протидії правопорушенням, що пов’язані з експлуатацією транспортних засобів.

На підставі аналізу змісту інформаційного забезпечення соціальної діяльності зроблено висновок, що останнє включає: збирання, отримання, обробку, поширення, аналіз та споживання інформаційних ресурсів, необхідних для задоволення потреб громадян, юридичних осіб і держави у певній сфері життєдіяльності суспільства. Сформульовано ознаки інформаційного забезпечення соціальної діяльності: 1) виникає як наслідок формування світового інформаційного простору, поглиблення процесів інформаційної інтеграції та глобалізації; 2) потребує високого рівня доступності, розповсюдженості та використання інформаційних ресурсів та відповідного рівня розвитку інформаційних технологій; 3) тягне за собою підвищення ролі інформаційно-комунікаційної інфраструктури країни у системі інформаційної діяльності; 4) підвищує ефективність виробничих процесів у всіх сферах соціально-економічної діяльності; 5) формує нові вимоги до рівня кваліфікації та професіоналізму працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, а також інших суб’єктів суспільних відносин в інформаційній сфері; 6) актуалізує проблеми інформаційної безпеки особистості, суспільства та держави.

У підрозділі 1.2. «Роль та значення інформаційних технологій в процесі інформаційного забезпечення діяльності ДАІ МВС України» визначено, що за своєю сутністю інформаційні технології в процесі інформаційного забезпечення діяльності ДАІ МВС України уявляють собою сукупність організаційно-технічних правил (норм) щодо використання технічних засобів і програм для електронних обчислювальних машин, які структурно та функціонально об’єднані для виконання одного або декількох взаємопов’язаних інформаційних процесів. При цьому інформаційні технології в процесі інформаційного забезпечення діяльності ДАІ МВС України виконують роль засобу підвищення ефективності забезпечення безпеки дорожнього руху. На підставі аналізу специфіки діяльності ДАІ МВС України обґрунтовано, що основними критеріями досягнення цілей застосування інформаційних технологій є: 1) зниження тяжкості наслідків дорожньо-транспортних пригод; 2) зниження рівня соціального (співвідношення кількості потерпілих у ДТП до загальної кількості населення) та транспортного (співвідношення кількості ДТП і кількості автомототранспорту) ризику; 3) створення системи безперешкодного та швидкого доступу працівників ДАІ МВС України до інформаційних ресурсів, необхідних для виконання їх службових завдань.

Підрозділ 1.3. «Закордонний досвід інформаційного забезпечення правоохоронних органів, діяльність яких пов’язана із забезпеченням безпеки дорожнього руху» присвячено аналізу інформаційного забезпечення діяльності правоохоронних органів закордонних держав, до компетенції яких віднесено забезпечення безпеки дорожнього руху. Особлива увага акцентована на інформаційному забезпеченні правоохоронних органів держав-членів Європейського Союзу. Досвід економічно розвинутих закордонних держав свідчить, що у роботі їх правоохоронних органів, діяльність яких пов’язана із забезпеченням безпеки дорожнього руху, активно використовуються системи визначення місцезнаходження транспортних засобів, їх ідентифікації, моніторингу перевезень вантажів з використанням інформаційних технологій, систем супутникового та стільникового зв’язку. При цьому найбільш доцільним було б використання в Україні елементів європейської програми з масового впровадження систем активної і пасивної безпеки eSafety Forum, що включає до себе роботи за проектом eCall («екстрений виклик»), створення електронних карт для використання екстреними службами, вивчення ефективності різних каналів передачі інформації від автомобіля в диспетчерський центр оператора, співробітництво з відповідними правоохоронними органами інших держав з метою вироблення пріоритетних завдань та міжнародних стандартів з надання екстреної допомоги потерпілим в аварії на дорогах, гармонізація технічних рішень по передачі інформації від автомобіля до автомобіля або від автомобіля до дорожньої інфраструктури, організація інформування учасників дорожнього руху в режимі реального часу про ситуацію на дорогах через спеціальний радіоканал.

Розділ 2. «Організація та правове регулювання інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ МВС України» складається з трьох підрозділів.

У підрозділі 2.1. «Специфіка організації інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ МВС України» визначено, що Державна автомобільна інспекція МВС України як структурний елемент ОВС є об’єктом процесів інформатизації, ініційованих на галузевому, відомчому, регіональному та державному рівнях. Тому одним з першочергових завдань є якісна організація інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ, що, з одного боку, покращить інформаційний рівень забезпечення роботи ОВС України, а з іншого, – сприятиме вирішенню конкретних завдань вдосконалення програми підвищення безпеки дорожнього руху в нашій державі. На підставі аналізу специфіки роботи спеціалізованої інформаційно-телекомунікаційної системи ДАІ МВС України зроблено висновок, що її функціонування ускладнено низкою недоліків як на інформаційно-технологічному рівні, так і на рівнях організації та нормативно-правового забезпечення. З огляду на це необхідними є оптимізація інформаційної діяльності в підрозділах ДАІ МВС України шляхом: 1) програмно-технічного (технологічного) та змістовного узгодження інформаційних ресурсів функціонування спеціалізованої інформаційно-телекомунікаційної системи ДАІ МВС України з іншими інформаційно-телекомунікаційними системами МВС України; 2) утворення єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи правоохоронних органів України та інтеграції спеціалізованих масивів інформації в сфері безпеки дорожнього руху та протидії правопорушенням, що пов’язані з експлуатацією транспортних засобів; 3) технологічного вирішення процесу інформаційного обміну з відповідними органами інших країн щодо безпеки дорожнього руху та протидії правопорушенням, що пов’язані з експлуатацією транспортних засобів; 4) створення належної системи організації та нормативно-правового вирішення зазначених проблем в цілому та інформаційної діяльності в ДАІ МВС України зокрема. З метою вирішення визначених шляхів удосконалення інформаційного забезпечення діяльності в ДАІ МВС України запропонована розробка та прийняття Державної цільової програми забезпечення безпеки дорожнього руху та протидії правопорушенням, що пов’язані з експлуатацією транспортних засобів.

У підрозділі 2.2. «Структура інформаційних ресурсів та спеціалізованих інформаційно-телекомунікаційних систем ДАІ МВС України» досліджено структуру інформаційних ресурсів ДАІ МВС України, які необхідно розуміти як відповідним чином упорядкованої множини об’єктивізованих документів, відомостей, даних та знань про безпеку дорожнього руху, що утворюють інтегрований інформаційний ресурс спеціалізованої інформаційно-телекомунікаційної системи, призначеної для інформаційного забезпечення діяльності ДАІ та виконання покладених на неї функцій. Розглянуто спеціалізовану інформаційно-телекомунікаційну систему ДАІ МВС України як сукупність відомчих інформаційних та телекомунікаційних систем, які у процесі обробки даних щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та протидії правопорушенням, що пов’язані з експлуатацією транспортних засобів, діють як єдине ціле.

Підрозділ 2.3. «Правові засади інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ МВС України» містить аналіз нормативно-правових актів, які регулюють як діяльність ДАІ МВС України зокрема, так і сферу інформаційного забезпечення органів державної влади взагалі. Зроблено висновок, що правові засади інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ необхідно розуміти як визначені законами та підзаконними правовими актами підстави та умови інформаційної діяльності та використання інформаційних ресурсів, що є складовою функціонування відомчої спеціалізованої інформаційно-телекомунікаційної системи у сфері безпеки дорожнього руху. Обґрунтовано, що правові засади інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ включають два блоки: компетенційний, що визначає правовий статус суб’єктів інформаційного забезпечення (працівників ДАІ) і складається з положень Конституції України; Законів України «Про міліцію», «Про дорожній рух», Кодексу України про адміністративні правопорушення; підзаконних правових актів (указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів міністра внутрішніх справ); та спеціальний, що включає положення Законів України «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про Національну програму інформатизації», «Про захист персональних даних», інших законів та підзаконних нормативно-правових актів, які безпосередньо визначають підстави та умови інформаційної діяльності у сфері безпеки дорожнього руху.

Розділ 3. «Удосконалення організації та правового забезпечення інформаційної діяльності в підрозділах ДАІ МВС України» складається з трьох підрозділів.

У підрозділі 3.1. «Оптимізація інформаційних ресурсів ДАІ МВС України» на підставі узагальнення основних видів діяльності ДАІ зроблено висновок, що оптимізація інформаційних ресурсів вказаного органу має здійснюватися шляхом створення чіткої структури останніх, що включає наступні дані та відомості: у сфері нагляду за дорожнім рухом: cтан аварійності на автошляхах території обслуговування; стан аварійності на пасажирському автотранспорті на території обслуговування; виявлені та задокументовані порушення Правил дорожнього руху; кількість здійснених супроводів транспортних засобів; оформлені матеріали про адміністративні правопорушення; у сфері реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ: здійснені реєстраційні або екзаменаційні операції, у тому числі прийняті іспити; видані реєстраційні або водійські документи; проведені перевірки організацій, що здійснюють торгівлю транспортними засобами та номерними агрегатами; проведені перевірки організацій, що здійснюють навчання водіїв; у сфері протидії правопорушенням в сфері експлуатації транспортних засобів: щодо транспортних засобів або номерних агрегатів, що розшукуються; щодо транспортних засобів з підробленими або знищеними номерами агрегатів; щодо водіїв, які зникли з місця дорожньо-транспортної пригоди; у сфері організації дорожнього руху: щодо обстежених доріг (аварійно-небезпечних ділянок, місць концентрації ДТП); щодо складених протоколів та приписів на посадових осіб дорожніх, комунальних і залізничних організацій за порушення ними правил, норм і стандартів при утриманні вулично-дорожньої мережі; щодо складених протоколів за фактами ДТП, які стались в результаті незадовільного утримання вулично-дорожньої мережі; у сфері технічного нагляду: щодо проведених державних технічних оглядів транспортних засобів; щодо складених адміністративних протоколів на посадових осіб автогосподарств за порушення вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху; щодо виявлених у ході державного контролю порушень, допущених посадовими особами суб’єктів господарювання, уповноважених на перевірку технічного стану транспортних засобів під час державного технічного огляду; у сфері профілактичної роботи: щодо обстежень дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів щодо організації роботи з питань профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму; щодо проведених заходів з вивчення громадської думки про роботу ДАІ.

У підрозділі 3.2. «Удосконалення нормативно-правової бази інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ МВС України» визначено, що аналіз нормативно-правової бази інформаційного забезпечення діяльності підрозділів ДАІ свідчить, що вона характеризується численними суперечностями та прогалинами, які значною мірою знижують ефективність використання інформаційних ресурсів та продуктивність роботи ДАІ МВС України в цілому. Для усунення цих недоліків необхідним є внесення змін до Законів України «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про міліцію», до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Порядку збирання та передачі інформації для автоматизованої системи обліку та аналізу дорожньо-транспортних пригод, затвердженого наказом МВС України від 28.12.2005 № 1242, Положення про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України, затверджену наказом МВС України від 12.10.2009 № 436, з метою узгодження термінології, що пов’язана з інформаційним забезпеченням діяльності органів виконавчої влади взагалі і ДАІ зокрема, щодо відповідності Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» і визначення правового статусу суб’єктів інформаційного забезпечення та порядку взаємодії між ними.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА