РОЗВИТОК МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА НА СЕЛІ В СУЧАСНИХ УМОВАХ




  • скачать файл:
Название:
РОЗВИТОК МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА НА СЕЛІ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Трансформаційні процеси в економіці України, формування нових механізмів господарювання, здійснення приватизації на сільських територіях призвели до масового безробіття й необхідності пошуку сільськими жителями засобів до існування. Працездатне населення в умовах відсутності можливостей зайнятості за наймом було вимушене вдатися до самозайнятості та освоїти засіб ділової активності – підприємництво.

Становлення малого підприємництва на селі характеризується високим ступенем диверсифікації діяльності, що дає змогу жителям різних територій забезпечити себе відповідним рівнем доходу і пристосуватися до мінливих умов господарювання. Водночас різноманітна діяльність сільського населення має “інтуїтивний”, стихійний характер і, головним чином, не підпорядкована стратегічній меті, яка повинна забезпечувати розвиток і довготривалу ефективність. Забезпечений практичними здобутками, досвід відносної стабілізації рівня життя на селі потребує освоєння, законодавчого закріплення й цілеспрямованої підтримки з боку держави.

З усіх напрямків самозайнятості сільських жителів найбільша увага вітчизняними вченими приділяється дослідженню особистих селянських господарств у працях Л.М. Гутко, М.В. Додонової, Л.Ю. Мельника, О.М. Онищенка, Г.І. Шмельова, О.М. Шпичака, В.В. Юрчишина. Сутність і особливості діяльності малих підприємств досліджували З.С. Варналій, Ю.Е. Губені, В.В. Зіновчук, І.В. Ляшенко, М.Й. Малік, В.Я. Месель-Веселяк, Л.В. Романова, П.Т. Саблук. Теоретико-методичні основи диверсифікації розглядаються в працях зарубіжних і вітчизняних учених: В.Г. Дудінова, Б. Карлофа, М.Д. Корінько, Ф. Котлера, Т.В. Пестрякової, А.Б. Чудакова. Диверсифікацію в сільськогосподарському виробництві досліджували В.Г. Андрійчук, Н.Г. Маслак, А.В. Чупіс. Разом з тим деякі особливості становлення й розвитку сільського малого підприємництва, диверсифікації діяльності сільських жителів потребують подальшого аналізу.

Дослідження економістами сільського підприємництва зосереджені переважно на особистих селянських і фермерських господарствах, діяльність неаграрних напрямів підприємництва чітко не визначена. В Україні ще не сформована концепція розвитку і диверсифікації підприємницької діяльності сільських жителів, відсутня дієва стратегії розвитку малого підприємництва, недостатньо визначені напрями трансформації механізмів господарювання на селі. Тому існує необхідність подальшого розвитку теоретичних і прикладних досліджень перспектив сучасної підприємницької діяльності на селі. Науково-теоретична та практична значущість вказаних проблем зумовила вибір теми, актуальність і цільову спрямованість дисертації.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові розробки, теоретичні положення та висновки дослідження були здійснені в межах науково-дослідних тем Класичного приватного університету (м. Запоріжжя): на 2001-2005 рр. “Механізми управління об’єктами і процесами ринкової економіки” (номер державної реєстрації 1050U002566), в якій авторові належить оцінка сучасного розвитку суб’єктів малого підприємництва на селі та прогнозування напрямів розвитку сільського підприємництва; на 2006–2010 рр. “Формування ефективних механізмів господарювання в умовах інформаційної економіки” (номер державної реєстрації 0108U000415), де автором здійснена оцінка впливу факторів на формування ефективного середовища господарювання і розроблена концепція розвитку малого підприємництва на селі.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка теоретичних, методологічних та прикладних засад розвитку малого підприємництва на селі в сучасних умовах. Для досягнення цієї мети були поставлені такі завдання:

  •  
    • теоретично узагальнити сутність малого підприємництва на селі;

    • обґрунтувати загальні засади диверсифікації діяльності сільських підприємців;

    • запропонувати комплекс методів дослідження діяльності суб’єктів малого підприємництва на селі;

    • встановити зовнішні та внутрішні фактори формування середовища господарювання і проаналізувати їх вплив на розвиток сільського малого підприємництва;

    • оцінити сучасний стан і особливості розвитку діяльності суб’єктів малого підприємництва на селі;

    • визначити соціально-економічну ефективність функціонування малого підприємництва на селі;

    • сформувати концепцію розвитку малого підприємництва в сільській місцевості;

    • обґрунтувати напрями вдосконалення механізмів функціонування сільських суб’єктів підприємницької діяльності.

Об’єктом дослідження є процес формування й функціонування суб’єктів малого підприємництва на селі в сучасних умовах.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних та практичних аспектів розвитку сільського малого підприємництва як засобу формування нової концепції розвитку села.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою роботи є діалектичний метод пізнання. Крім загального методу пізнання, були застосовані як традиційні методи економічних досліджень, так і специфічні, котрі дають змогу в умовах структурної перебудови економіки виробити якісно нові підходи до дослідження теоретичних і практичних аспектів підприємницької діяльності сільських жителів, а саме: монографічний метод (вивчення практичних аспектів підприємницької діяльності сільського населення), розрахунково-конструктивний метод і метод кореляційно-регресійного аналізу (аналіз сучасного стану та прогнозування основних тенденцій розвитку малого підприємництва), балансовий метод (оцінка впливу малого підприємництва на селі на рівень життя населення), метод експертної оцінки (визначення впливу внутрішніх і зовнішніх факторів на розвиток сільського малого підприємництва), методи прогнозування (розробка прогнозу розвитку та диверсифікації підприємницької діяльності сільських жителів).

Інформаційною базою дослідження є: законодавчі акти Верховної Ради України, постанови Кабінету Міністрів України, дані Міністерства аграрної політики України, матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики в Запорізькій області, Запорізького обласного центру зайнятості, дані бухгалтерської звітності малих підприємств, результати опитувань сільських підприємців, а також аналітичні розробки автора.

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в науковому обґрунтуванні теоретико-методологічних засад функціонування й розвитку малого підприємництва на селі. У межах дослідження та розробки механізмів підприємництва на селі в дисертаційній роботі:

вперше:

запропоновано концепцію розвитку підприємницької діяльності сільських жителів як дієвого інструменту формування ефективного середовища господарювання і відродження економіки сільських територій шляхом підтримки та стимулювання позитивних досягнень підприємців у різних видах і формах ділової активності на основі застосування чотирирівневої системи заходів;

обґрунтовано доцільність збалансованого розвитку аграрного й неаграрного напрямів малого підприємництва на селі, пропорції формування яких у сучасних умовах господарювання визначаються відповідно до територіальної специфіки селищ, рівня існуючих потреб на товари і послуги, забезпеченості ресурсами й ефективності діяльності суб’єктів малого підприємництва;

удосконалено:

поняття “диверсифікації діяльності самозайнятих сільських жителів” як різноманітність напрямів підприємницької діяльності суб’єктів офіційної та неофіційної (“сірої” й тіньової) економіки, що функціонують на селі, впровадження яких спрямоване на покращення добробуту учасників;

підходи до оцінки соціально-економічної ефективності діяльності суб’єктів малого підприємництва на селі з виявленням їх впливу на добробут сільських жителів і визначенням напрямів тінізації функціонування;

набуло подальшого розвитку:

класифікація малого підприємництва на сільських територіях з доповненням її такими критеріями: місія суб’єкта господарювання, рівень ринкових можливостей, місце розташування, ступінь залучення в аграрний сектор, ступінь залучення в тіньовий сектор, що забезпечує системний підхід до дослідження малого бізнесу.

Практичне значення одержаних результатів. Результати аналізу теоретичних матеріалів і методичні положення, викладені в дисертації, доведені до стадії, що дає змогу використовувати їх у практичній діяльності органів регіональної влади.

Запропоновані методика оцінки соціально-економічної ефективності діяльності сільських підприємців і обґрунтування механізмів підвищення ефективності підприємницької діяльності сільських жителів прийняті до впровадження Запорізькою облдержадміністрацією (довідка № 08-27/0736 від 21.03.2008 р.).

Рекомендації щодо забезпечення рівномірної структури зайнятості сільських жителів, пропозиції стосовно напрямів розвитку підприємницької діяльності в окремих селищах, короткостроковий прогноз розвитку сільськогосподарських і неаграрних видів діяльності сільських жителів прийняті до впровадження Василівською райдержадміністрацією (довідка № 318/01-20 від 01.04.2008 р.).

Концепція розвитку малого підприємництва на засадах структурної перебудови економіки сільських територій була використана при розробці “Стратегії соціально-економічного розвитку Запорізької області на період до 2015 року” (довідка № 06-13/05-32 від 25.10.2007 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, у якій викладений авторський підхід до дослідження теоретичних і практичних аспектів розвитку й диверсифікації діяльності сільських підприємців в умовах транзитивної економіки. Наукові положення, висновки та рекомендації, що виносяться на захист, отримані автором самостійно. Особистий внесок здобувача в науковій праці, підготовленій у співавторстві, полягає в такому: [1] – визначення сутності сільського малого підприємництва та диверсифікації діяльності сільських жителів, оцінка особливостей розвитку підприємницької діяльності на селі.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дослідження доповідалися й обговорювалися на міжнародних науково-практичних конференціях: “Економічні проблеми сучасного суспільства та шляхи їх подолання” (м. Запоріжжя, 2006 р.), “Теорія і практика економіки та підприємництва” (м. Алушта, 2006 р.), “Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України” (м. Алушта, 2006 р.), “Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки” (м. Запоріжжя, 2006 р.), “Соціально-економічний розвиток України: Європейський вибір” (м. Мелітополь, 2007 р.), “Ефективні інструменти сучасних наук – 2007” (м. Дніпропетровськ, 2007 р.), “Стан і проблеми управління підприємствами в умовах ринкової економіки” (м. Запоріжжя, 2007 р.), “Формування ринкових механізмів господарювання” (м. Запоріжжя, 2007 р.), “Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України” (м. Алушта, 2007 р.), “Теорія і практика економіки та підприємництва” (м. Алушта, 2007 р.), “Формування ринкових механізмів господарювання” (м. Запоріжжя, 2008 р.).

Публікації. Основні положення, результати досліджень та висновки дисертаційної роботи висвітлені в 16 одноосібних наукових працях та 1 у співавторстві, у тому числі в 4 розділах брошури (2,5 друк. арк.), у 5 статтях у наукових фахових виданнях (1,74 друк. арк.) та 11 тезах доповідей на наукових конференціях (1,36 друк. арк.).

Обсяг і структура дисертації. Результати дослідження викладено на 200 сторінках комп’ютерного тексту, з яких основна частина займає 176 сторінок. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Вона містить 38 таблиць, 21 рисунок, 4 додатки. Список використаних джерел налічує 154 найменування і міститься на 15 сторінках.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА