ОСОБЕННОСТИ ТЕЧЕНИЯ И ВЕДЕНИЯ раннем неонатальном периоде У ДЕТЕЙ с врожденными пороками и риск CПАДКОВОИ ПАТОЛОГИИ
Тип:
Автореферат
Краткое содержание:
Матеріали і методи дослідження.Розробка ефективної тактики ведення неонатального періоду у дітей з ПВР і високим ризиком спадкової патології базувалася на результатах клініко-лабораторного й інструментального обстеження 110 новонароджених дітей з ПВР та ризиком спадкової патології, які народились в пологовому відділені Львівської обласної клінічної лікарні. З них у 50 новонароджених діагностовано ПВР. Залежно від ступеня важкості загального стану, зумовленого наявністюприродженої вади, а також обсягу медичної допомоги у неонатальному періоді дана група була розділена на дві підгрупи. До першої увійшли 22 дітей, які вимагали специфічних втручань в перші дні життя (12 (24 %) дітей з ПВР центральної нервової системи, 5 (10 %) – з ПВР системи кровообігу, 3 (6 %) – з множинними ПВР, 1 (2 %) – з гастрошизисом і 1 (2 %) – з діафрагмальною килою). Другу підгрупу склали 28 новонароджених, які не потребували невідкладної медичної та хірургічної корекції (10 (20 %) дітей з ПВР кістково-м’язової системи, 8 (16 %) – з ПВР статевих органів, 7 (14 %) – з синдромом Дауна і 3 (6%) – зі щілиною губи та піднебіння). 40 дітей від матерів з TORCH-інфекціями, діагностованими до або в перші місяці вагітності, 20 – від матерів, яким було проведено інвазійну пренатальну діагностику (ІПД), і 50 здорових новонароджених (контрольна група).
Оскільки серед новонароджених, які перебували під спостереженням, не було випадків моногенної патології, було проаналізовано перебіг раннього неонатального періоду у 23 дітей з верифікованим діагнозом муковісцидозу.
Клінічне обстеження новонароджених дітей включало детальний збір даних анамнезу (генеалогічний, соматичний та акушерський анамнез) з обов’язковим урахуванням стану здоров’я батьків, наявності перинатальних чинників ризику, професійних шкідливостей і терміну контакту з ними, особливостей перебігу внутрішньоутробного періоду і пологів, заходів неінвазійної та інвазійної пренатальної діагностики, а також особливостей перебігу раннього неонатального періоду. Об’єктивне клінічне обстеження новонароджених проводили відповідно до існуючих вимог з оцінкою стану за шкалою Апгар і визначенням гестаційного віку за шкалою Баллард.
Додаткове обстеження включало загальний аналіз крові та сечі, визначення вмісту у сироватці крові глюкози, білку, білкових фракцій, білірубіну, сечовини і креатиніну.
Ультразвукове обстеження новонароджених проводили за допомогою апарата “Combison” за загальноприйнятою методикою в реальному часі. Нейросонографія виконувалась через переднє тім’ячко у коронарній та сагітальній площинах сканування.
Муковісцидоз діагностували за результатами клінічного обстеження, визначення хлоридів поту і молекулярно-генетичного аналізу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) з використанням наборів реагентів фірми (“Fermentas”, Литва). Для виявлення мутацій застосовували метод рестрикційного аналізу продуктів ПЛР, гетеродуплексний аналіз, делеційний аналіз. (генотип ΔF508/ΔF508, ΔF508/Х, ΔF508/G542X, ΔF508/W1282X, 3272-11 A>G/3272-11 A>G, ΔF508/N1303k).
Динаміку частоти і спектру ПВР вивчали за даними документації пологових установ. Проаналізовано частоту і структуру природженої патології серед 122301 новонароджених м. Львова та Львівської області за період 2001-2005 рр. та вад “суворого обліку”. Епідеміологію вад “суворого обліку” вивчали у дослідженні “випадок-контроль” шляхом заповнення реєстраційних карт в пологових установах м. Львова та Львівської області протягом 2002-2005 рр. (99416 новонароджених). Проаналізовано ефективність інвазійної пренатальної діагностики за період 2002-2006 рр., що здійснювалась методами біопсії ворсин хоріону і плаценти, а також амніоцентезу у 183 вагітних жінок. Плацентоцентез і біопсія хоріону проводились з метою отримання ворсин хоріону. Матеріал відправлявся для визначення альфа-фетопротеїну (АФП) і каріотипування. Вміст АФП у сироватці крові та в амніотичній рідині визначали за допомогою твердофазного імуноферментного аналізу та наборів “ІФА-АФП-1” (“ДІАМЕБ”, Україна), рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГ) у сироватці крові досліджували з використанням набору “Імуно ФА-бета-ХГЧ” (“НВО Імунотех”, Росія), а кількісний вміст бета-субодиниці ХГ визначали методом одностадійного трьохфазного імуноферментного аналізу.
Токсоплазмоз, хламідіоз, цитомегаловірусну і герпетичну інфекції діагностували у вагітних та дітейза допомогою ПЛР та імуноферментного аналізу (специфічні імуноглобуліни класів M і G [IgM, IgG]). Для діагностики цитомегаловірусної інфекції використовували набір UBIMAGIWELLTMCMVIgM, IgG (“ДІАМЕБ”, Україна). Для підтвердження хламідійною інфекції використовували набір DAIELISAChlamidiaTrachomatistest (“ДІАМЕБ”, Україна). Для встановлення герпетичної інфекції першого та другого типу використовували набір UBIMAGIWELLTMHVS-1, HVS-2 IgM, IgG (“ДІАМЕБ”, Україна). Для діагностики токсоплазмозу використовували тест-систему “Векто Токсо-IgG, IgM” (“ВЕКТОР-БЕСТ”, Росія). Для постановки ПЛР використовували набори реагентів фірми (“Латекс”, Росія).
Статистичну обробку результатів дослідження проводили стандартними методами описової і порівняльної статистики за допомогою програми “Statistica 5” та MicrosoftExcel-2000.
Результати дослідження та їх обговорення.Розробка ефективної, соціально обґрунтованої регіональної стратегії неонатальної допомоги дітям з природженою патологією потребує аналізу поширеності та структури ПВР у популяції. Середня частота ПВР становила 392,88 на 10000 новонароджених, що відповідає даним літератури і попередніх досліджень, присвячених вивченню частоти ПВР у Львівській області в 1995-2001 рр. Водночас, спостерігалось поступове зменшення частоти випадків природженої патології у 2004 р. (287 проти 610 на 10 тис. новонароджених у 2001 р.) та її зростання у 2005 р. до 350 на 10 тис. новонароджених (табл. 1).
Протягом 2002-2005 рр. серед 99416 новонароджених м. Львова і Львівської області зареєстровано 271 випадок вад “суворого обліку”. Середня частота цієї патології виявилась відносно стабільною і становила 27,26 на 10000 новонароджених, що не відрізнялось від показників попередніх років (табл. 2).
У процесі динамічного спостереження за частотою природженої патології у новонароджених м. Львова і Львівської області нами зареєстровано зміну структури вад “суворого обліку” упродовж 2002-2005 рр. Якщо у 2002-2003 рр. найчастіше реєструвалися ПВР статевих органів та кістково-м’язові аномалії, то у 2004-2005 рр. перше місце посіли вади нервової системи. При цьому, у 2004 р. відбулося критичне зниження рівня діагностики ПВР в пологових установах області. 2005 р. відзначився найбільшими за весь досліджуваний період показниками реєстрації вад нервової системи, кістково-м’язових аномалій, МПВР, щілини губи і піднебіння та вад системи кровообігу у новонароджених.